345

۱۰ عامل موثر در ایجاد دندان درد و پوسیدگی دندان

|
0 دیدگاه

به گزارش سایت سلامتی، توجه به این نعمت خدادادی، از ابتدای خلقت همراه بشر بوده و انسان های نخستین، همواره پزشک دندان خود بوده اند.

آموزه های دینی نیز با توجه به این نعمت بزرگ، پیروان خود را به حفظ و مراقبت از آن تشویق کرده اند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله درباره حفظ سلامت این نعمت بزرگ می فرماید: «اگر مسواک زدن بر امتم سخت نبود، آن را با هر وضویی واجب می کردم».
دندان‌ها از استخوان ساخته نشده‌اند، بلکه ازبافت‌هایی با درجه سختی‌های گوناگون ساخته شده‌اند.انسان دارای ۲۰ دندان شیری و ۳۲ دندان همیشگی می‌باشد.همچنین در انسانها، دندان نقش بسیار برجسته ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات بازی می‌کند.پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی قابل انتقال است.میکروب‌ها فعالیت خود را در سطح دندان آغاز می‌کنند و سپس در ساختمان آن پیشرفت می‌کنند.میکروب‌ها با استفاده از مواد قندی، اسید تولید می‌کنند که به بافت سخت دندان‌ها آسیب می‌رساند.پوسیدگی از دندانی به دندان دیگر سرایت می‌کند. برخی افراد عادتهای نادرستی دارند که برای بهداشت دهان و دندان بسیار مضر است و لازم است برای سلامتی خود این عادات را ترک کنند. برای آشنایی بیشتر به چند عادت مرسوم و دلایل مضر بودن آن اشاره می کنیم.

۱- دندان قروچه

ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه در اثر فشار عصبی و مشکل بد خوابیدن ایجاد می شود. کنترل دندان قروچه بسیار سخت است. خودداری از جویدن غذاهای سفت در طول روز، درد دندان و آسیب ناشی از دندان قروچه را کم می کند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید در شب از محافظ دهان (مخصوص دندان قروچه) استفاده کنند تا در حین خوابیدن، از آسیب دیدن دندان جلوگیری شود.

۲- جویدن یخ

یخ ماده ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد. اما جویدن یخ می تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان گردد.اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و درد دندان می شود. خوردن غذاهای داغ یا غذاهای سرد ممکن است درد دندان را بیشتر کند.

۳- جویدن مداد

آیا موقع تمرکز روی یک مسئله ، مداد خود را می جوید؟اثر جویدن مداد همانند جویدن یخ است و باعث شکستن و یا خرد شدن دندان ها می شود.

۴- مکیدن انگشت

معمولا کودکان بعد از پدیدار شدن دندان های دائمی خود، انگشتان خود را می مکند. این انگشت مکیدن در سن ۵ تا ۶ سالگی ظاهر می شود و باعث تغییرات دائمی در ساختار دندان و لثه می گردد. مکیدن انگشت شست می تواند باعث لق شدن و انحراف دندان های کودک از جای خود گردد. این انحراف دندان ها می تواند مشکلات تنفسی و جویدنی را برای کودک به وجود آورد.

۵- مکیدن لیمو ترش

افرادی که لیموترش را می مکند، خود را در خطر مشکلات دهانی و دندانی قرار می دهند. لیمو دارای مقدار زیادی اسید است. این اسید، باعث تضعیف شدن مینای دندان و زبری سطح دندان ها می شود.

۶- جویدن ناخن

جویدن ناخن نه تنها ظاهر ناخن را زشت می کند ، بلکه به دندان ها نیز آسیب می رساند و باعث مشکلات دهانی می شود . جویدن ناخن باعث بیرون آمدن دندان از محل خود، شکستن دندان و تخریب مینای دندان می گردد.

۷- با شیشه شیر خوابیدن

اگرموقع خواب، به کودک خود یک شیشه آب میوه یا شیر و یا شیر خشک بدهید و درحین خوردن آن بخوابد، باعث خواهید شد که دندان های جدید پوسیده شوند. پس بهتر است قبل از خوابیدن کودک شیشه شیر را از او بگیرید و او را به این کار عادت دهید.

۸- سخت مسواک زدن

مسواک زدن بخشی از بهداشت دهان و دندان است، اما نباید سفت و محکم مسواک بزنید. این نوع مسواک زدن باعث از بین رفتن مینای دندان، تحریک لثه ها، حساس شدن دندان ها نسبت به سرما و گرما و حتی ایجاد سوراخ هایی در دندان می شود.

۹- باز کردن چیزی با دندان

باز کردن قوطی و یا بسته پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد، اما دندان ابزاری برای خرد کردن و یا باز کردن وسایل نیست. به جای دندان می توانید از قیچی و یا درب باز کن استفده کنید.

۱۰- آب نبات سفت

قند موجود در آب نبات باعث بوجود آمدن پلاک های چسبنده بر روی دندان ها می شود. سپس باکتری های موجود در پلاک دندان، قند را تبدیل به اسید می کند و این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. بنابراین بعد از مصرف شکلات و آبنبات و شیرینی ، حتما دندان های خود را مسواک بزنید.

رعایت عوامل مورد اشاره باعث افزایش طول عمر دندان می شود و از پوسیدگی و یا ایجاد حفره در دندانهایتان جلوگیری می کند. البته خالی از لطف نیست اگر بدانید که حفره های ایجاد شده در دندانها چندان هم بی خاصیت نیستند و حکمتی در این کار نهفته است.
به نقل از باشگاه خبرنگاران، افرادی که با حفره ی دندانی مواجه می شوند خطر ابتلا به سرطان های گردن و سر در آنها کاهش می یابد. گفتنی است: پزشکان با مطالعه بر روی افرادی که دچار پوسیدگی و حفره های دندانی بوده اند دریافتند که این افراد ۳۲ درصد کمتر به سرطان سروگردن مبتلا می شوند.
بررسی ها نشان می دهند: پزشکان علت این امر را تاثیر اسید لاکتیک تولید شده توسط حفره ها می دانند که ممکن است دارای خاصیت محافظتی در مقابل سلولهای سرطانی باشد. این نتایج برای پزشکان از آنجا که وجود حفره و پوسیدگی دندانی نشان دهنده ی ضعف بهداشت شخصی است، بسیار حیرت انگیز است.استرپتوکوک و لاکتو باسیل از این دسته باکتری ها هستند و نیز برخی دیگر که از جمله باکتری های مورد استفاده در تولید ماست هستند و نقش موثری در هضم و افزایش سیستم ایمنی و کاهش بیماری های مزمن التهابی، آلرژی، چاقی و سرطان دارند.پزشکان به افراد توصیه ی اکید می کنند که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهند و در حال بررسی شیوه ای برای استفاده ی مفید از این باکتری ها به گونه ای موثر برای جلوگیری از بروز سرطان هستند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.