472

تنگی دریچه ی آئورت قلب؛ علل و درمان

|
0 دیدگاه

در مشکل تنگی دریچه ی آئورت، دهانه ی دریچه ی آئورت قلب تنگ شده و موجب می شود جریان خون رسانی به سراسر بدن با مشکل مواجه شود و کاهش یابد. در این مطلب هشت نکته درباره ی این مشکل بسیار جدی را بیان می کنیم.

با تنگ شدن دریچه ی آئورت چه اتفاقی می افتد؟

دریچه ی آئورت یک مسیر یک طرفه با سه زبانه است که به آن ها برگچه می گویند. زمانی که قلب در حال پمپاژ خون است، این برگچه ها با یک حرکت کوتاه و سریع باز شده و مسیر خون را برای به جریان افتادن به سمت اندام های بدن باز می کنند. زمانی که قلب به حالت استراحت در می آید، برگچه ها بسته شده و مانع بازگشت خون به قلب می شوند. با افزایش سن، رسوب کلسیم بر روی این برگچه ها مانع باز یا بسته شدن کامل آن ها می شود که به آن تنگی دریچه آئورت می گویند.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

علائم این بیماری با افزایش سن و معمولا بعد از سی سالگی خود را نشان می دهند. برخی افراد تنها با دو برگچه به جای سه برگچه به دنیا می آیند که این موضوع باعث می شود این افراد در سنین پایین تر دچار تنگی دریچه ی آئورت شوند.

همچنین اگر شما یک مرد هستید احتمال ابتلای تان به این بیماری بیشتر است. به علاوه داشتن سابقه ی خانوادگی، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا یا دیابت از عوامل مستعد کننده ی ابتلا به این بیماری هستند. همچنین بیماری تب روماتیسمی احتمال تنگی دریچه ی آئورت را بالا می برد، زیرا این بیماری باعث زخمی شدن این دریچه می شود.

علائم تنگی شدید دریچه ی آئورت چیست؟

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است حتی پس از ابتلا، هیچ علامتی را نشان ندهند. اگر شما دچار نوع خفیف این بیماری هستید، احتما هیچ نشانه ای بروز نخواهد کرد. اما اگر مبتلا به نوع شدید آن هستید علائم خفیف خواهند بود. علائم تنگی شدید دریچه آئورت شامل تنفس مشکل، ضربان قلب سریع و بروز انواع علائم بعد از فعالیت ها مانند خستگی زیاد ، سرگیجه یا غش کردن و درد قفسه سینه می باشد.

علل تنگ شدن شدید این دریچه چیست؟

وقتی که دریچه ی آئورت سفت تر و تنگ تر می شود، پمپاژ خون توسط قلب با مشکل مواجه می شود و خون در قلب می ماند. در این حالت قلب به سختی کار می کند، اما اکسیژن کافی به بدن و مغز نمی رسد. با گذشت زمان، مایع اضافی خون در ریه ها جمع شده و موجب نارسایی قلبی می شود. نارسایی قلبی از نشانه های دیگر تنگ شدن دریچه ی آئورت می باشد.

پزشک چگونه آن را تشخیص می دهد؟

پزشک بر اساس نشانه ها و معاینه بدنی بیمار، خطر را تشخیص می دهد. دکتر به صدای قلب گوش می دهد تا صداهای غیر عادی را پیدا کند. اکوکاردیوگرافی بهترین آزمایش برای تشخیص تنگ شدن دریچه ی آئورت است .

درمان به چه صورت است؟

اگر شما دچار تنگی خفیف دریچه ی آئورت باشید، ممکن است پزشک فقط از شما بخواهد فعالیت هایتان را محدود کرده و از دارو جهت افزایش خون رسانی استفاده نمایید. اما اگر دچار نوع شدید این بیماری باشید، نیاز به عمل جراحی و تعویض دریچه معیوب دارید. بدون جراحی، متأسفانه شانس زنده ماندن تا دو سال تنها ۵۰ درصد است.

عمل جراحی برای نوع شدید این بیماری چگونه است؟

یکی از گزینه های درمانی، استفاده از بالون و باز کردن دریچه به وسیله آن است. این نوع عمل جراحی برای جوان ترها و کسانی که با دو برگچه به جای سه تا متولد شده اند، مناسب تر است.
استفاده از بالون در بزرگسالان تنها یک درمان موقتی است و برای درمان دائمی نیاز به تعویض دریچه وجود دارد.

جایگزینی دریچه آئورت به روش ترانس آئورتیک (TAVI)  چیست؟

این روش، در بیماران مبتلا به تنگی شدید دریچه آئورت که عمل باز قلب برایشان خطرناک است و یا دریچه ی آئورتشان قابل جراحی کردن نیست به کار می رود. در این روش نیاز نیست قفسه سینه شکافته شود و بیمار از عوارض عمل باز قلب در امان می ماند.

 

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.