190

بیماری‌های شایع ارتوپدی در اطفال تشریح شد

|
0 دیدگاه

رئیس انجمن ارتوپدی اطفال با تشریح بیماری‌های ارثی ارتوپدی که به هنگام تولد با کودک همراه است گفت: در رفتگی مادرزادی لگن و پا چنبری از بیماری‌هایی است که به هنگام تولد با کودک همراه است.

تقی بغدادی گفت: زمانی که بیماری ارتوپدی کودکان در سن مناسب تشخیص داده شود در بزرگسالی حتی اگر آن بیماری مادرزادی و ژنتیکی باشد بهتر درمان خواهد شد.

وی ادامه داد: بیماری‌های ارتوپدی نوزادان و اطفال شامل دو دسته‌اند یا ارثی هستند که با تولد همراه می‌شوند و یا پس از تولد در کودک بروز پیدا می‌کند.

رئیس انجمن ارتوپدی اطفال تصریح کرد: بیماری‌های ارتوپدی اطفال که به صورت ارثی وجود دارد در کشور بسیار شایع است به طوری که از هر ۱۰۰۰ تولد ۲۵ نوزاد می‌تواند بیماری ارتوپد ارثی داشته باشد.

این فوق تخصصی ارتوپدی اطفال گفت: در رفتگی مادرزادی لگن نمونه‌ای از این بیماری‌هاست که شایع‌ترین نوع ارثی بوده و در گذشته دیر تشخیص داده می‌شده است در حالی که اکنون با تشخیص به موقع پس از تولد و با بستن کمربند‌های مخصوص درمان می‌شود و در صورت نیاز با عمل جراحی بهبود می‌یابد.

بغدادی گفت: بیماری مادر‌زادی شایع دیگر پا چنبری است. این بیماری به گونه‌ای است که پای نوزاد به داخل بدن گرایش دارد و قوسی شکل است. این بیماری نیز با انجام گچ‌گیری پس از سه ماه درمان می‌شود.

وی ادامه داد: این بیماری که علت عمده آن ژنتیک است از هفته نوزدهم بارداری با انجام سونوگرافی قابل تشخیص است و در کشور از هر ۱۰۰۰ تولد ۱٫۲ نوزاد به آن مبتلاست.

بغدادی گفت: در رفتگی مادرزادی لگن به عنوان یک بیماری در ابتدای تولد با انجام غربالگری در بیمارستان‌ها شناسایی و به موقع درمان می‌شود.

رئیس انجمن ارتوپدی اطفال تصریح کرد: در رفتگی لگن معمولا به هنگام تولد رخ نمی‌دهد بلکه از ۷ ماهگی در دوران بارداری رخ می‌دهد که به دلیل وجود فیبرون رحمی یا چند قلویی رخ می‌دهد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.