187

تشخیص بیماری ادراری با سیستوسکوپی

|
0 دیدگاه

برای تشخیص علت اختلال های ادراری راه های مختلفی وجود دارد که آزمایش ادرار اولین و ساده ترین آنهاست اما اگر پزشک با روش های معمول نتواند به علت مشکل ادراری پی ببرد، ممکن است برای بیمار درخواست «سیستوسکوپی» بدهد.

ستاره محمد: اختلال های ادراری، از مشکلات شایع خانم ها و آقایان در سنین میانسالی و حتی جوانی است. برای تشخیص علت این اختلال ها راه های مختلفی وجود دارد که آزمایش ادرار اولین و ساده ترین آنهاست اما اگر پزشک با روش های معمول نتواند به علت مشکل ادراری پی ببرد، ممکن است برای بیمار درخواست «سیستوسکوپی» بدهد.

در این مطلب درباره این روش تشخیصی در بیماری ها مجاری اداری با دکتر ناصر شخص سلیم، متخصص کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت و گو کرده ایم.

سیستوسکوپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سیستوسکوپ ابزار لوله مانندی است که از آن برای انجام سیستوسکوپی و تشخیص برخی از بیماری های اورولوژیک استفاده می شود. در این لوله کانالی برای عبور مایع و ابزارهایی مانند پنس نمونه برداری وجود دارد.

این عمل را چه متخصصی و برای چه بیمارانی انجام می دهد؟

سیستوسکوپی به وسیله متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) انجام می شود. شایع ترین علت انجام آن نیز وجود خون در ادرار است که این خون معمولا زیر میکروسکوپ دیده می شود اما اگر مقدار آن زیاد باشد، با چشم غیرمسلح هم قابل مشاهده است.

سایر کاربردهای سیستوسکوپی عبارتند از: تشخیص سنگ مثانه به خصوص از نظر اندازه و تعداد سنگ ها و همین طور بزرگی خوش خیم پروستات همراه با مشکل در ادرار کردن. وقتی بیمار به درمان های دارویی پاسخ نمی دهد انجام سیستوسکوپی به پزشک کمک می کند اندازه پروستات را بررسی کند و تشخیص دهد که پروستات عامل مشکلات ادراری است یا نه.

سیستوسکوپی را در بیمارستان انجام می دهند یا در مطب؟

سیستوسکوپی می تواند در مطب پزشک یا در بیمارستان و مراکز درمانی انجام شود. انتخاب این محل به تصمیم پزشک و مشورت با بیمار بستگی دارد. البته گاهی لازم است حتما در مراکز بیمارستانی انجام شود اما موارد ساده تر را می توان در مطب انجام داد.

برای انجام آن به بی حسی موضعی نیاز است یا بیهوشی عمومی؟

این عمل را می توان تحت بیهوشی عمومی؛ بی حسی نخاعی یا بی حسی (تزریق مواد بی حس کننده به داخل مجرا) انجام داد. تصمیم در مورد نوع بیهوشی یا بی حسی به نظر پزشک و گاهی بیمار بستگی دارد. البته نیازهای درمانی همراه نیز در این تصمیم گیری نقش دارند.

قبل از سیستوسکوپی چه نکته هایی باید رعایت شود؟

با توجه به وضعیت بیمار و نوع عملیات، توصیه های قبل از عمل متفاوت است. اگر سیستوسکوپی قرار است تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام شود، بیمار باید از ۸ ساعت قبل از عمل ناشتا باشد، هرچند تا ۴ ساعت قبل از عمل می تواند مایعات مثل آب و چای بنوشد، اما در صورتی که عمل بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شود، لازم نیست ناشتا باشد. برای پیشگیری از عفونت، ممکن است قبل از عمل، آنتی بیوتیک تجویز شود.

اگر هم بیمار از داروهای ضدانعقاد و رقیق کننده خون استفاده می کند (مانند آسپرین، پلاویکس، وارقارین و…)، باید پزشک را از این موضوع آگاه کند. همچنین بهتر است شب قبل از عمل، استحمام انجام شود.

این عمل چگونه و در چه وضعیتی انجام می شود؟

سیستوسکوپی روی تخت مخصوصی انجام می شود که در دو طرف آن دو پایه وجود دارد. بیمار باید به صورت طاقباز روی تخت بخوابد، باسن را به لت تحتانی تخت بچسباند و پاهای را روی پایه های کناری آن قرار دهد؛ درست مانند وضعیت که زایمان طبیعی یا معاینه های زنان در آن انجام می شود. در موارد بی حسی موضعی، حدود ۱۰ تا ۲۰ سی سی ژل و مایع بی حس کننده به داخل مجرا تزریق می شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.