1700

عامل بروز سرطان غدد بزاقی

|
0 دیدگاه

مهدی خواجوی درباره تاثیر نوشیدن مایعات داغ در بروز سرطان غدد بزاقی گفت: داغ نوشیدن مایعات روی مخاط دهان و حلق و مری اثر می گذارد اما جزو عوامل ابتلا به سرطان غدد بزاقی نیست.

وی با اشاره به برگزاری نخستین سمینار تومورهای سروگردن در روزهای اول و دوم مرداد ماه گفت: این سمینارها در سال های آتی  ادامه پیدا می کنند و قصد داریم ضمن تشریح علل و عوامل ابتلا به تومورهای ناحیه سروگردن، راهکارهای درمان اعم از روش های جراحی و غیر جراحی را نیز معرفی کنیم.

وی افزود: در هر سمینار بر دو تومور در ناحیه سروگردن تمرکز می کنیم. امسال سرطان های “غدد بزاقی” و “تیروئید” محورهای اصلی سمینار هستند.

رئیس نخستین سمینار تومورهای سروگردن  درباره غدد بزاقی گفت: کار اصلی غدد بزاقی، ترشح بزاق است علاوه بر کمک به هضم غذا، دهان فرد را مرطوب نگه می دارد. همچنین مواد ضد عفونی کننده ای در بزاق وجود دارد که از دهان و گلو در برابر عفونت ها محافظت می کند.

رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان لقمان ادامه داد: ژنتیک نقش مهمی در بروز سرطان های غدد بزاقی دارد و در بسیاری از موارد مشخص نیست چرا این سرطان در برخی خانواده ها بیشتر مشاهده می شود.

خواجوی با بیان اینکه عفونت ها بخصوص عفونت های ویروسی نیز در بروز تومورهای غدد بزاقی موثر هستند عنوان کرد: قرار گرفتن در معرض اشعه نیز می تواند از جمله عوامل دخیل در بروز این بیماری باشد.

وی افزود: تحقیقات نشان می دهد در افرادی که اشعه هایی به سر و صورتشان تابانده شده است به عنوان مثال در برخی پروسه های درمانی تحت اشعه فراوان قرار گرفته اند احتمال بروز سرطان غدد بزاقی بیشتر است. در قربانیان بمباران هیروشیمی و ناکازاکی هم موارد ابتلا به سرطان غدد بزاقی بیشتر مشاهده شده است.

رئیس نخستین سمینار تومورهای سروگردن به عادات تغذیه ای نادرست و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز به عنوان ریسک فاکتورهای احتمالی اشاره و در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر نوشیدن مایعات داغ در بروز سرطان غدد بزاقی گفت: داغ نوشیدن مایعات روی مخاط دهان و حلق و مری اثر می گذارد.

وی افزود: البته ۵۰۰ تا هزار غده بزاقی کوچک و پراکنده در قسمت فوقانی دستگاه گوارشی وجود دارد که ممکن است در اثر نوشیدن مایعات داغ آزرده شوند، اما این موضوع جزو عوامل ابتلا به سرطان غدد بزاقی نیست.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.