154

کمر درد

|
0 دیدگاه

کمر درد یکی از شایع ترین مشکلاتی است که انسان همواره با آن مواجه بوده است . حدود سه چهارم مردم در زمانی از عمر خود حداقل یکبار دچار کمر درد می شوند.

یکی از علل شایع مراجعه بیماران به پزشکان ارتوپدی – جراح مغز و اعصاب می باشد . از شایعترین علل ناتوانی و عدم حضور در کار در افراد جوان و میانسال به شمار می رود . هر ساله هزینه هنگفتی برای تشخیص ، درمان وعدم حضور در کار بیماران مبلا به کمر درد در جوامع مختلف صرف می شود .
زندگی ماشینی و عدم تحرک بدنی یکی از عواملی است که باعث استعداد ابتلا به کمر درد می شود.
کمر درد ممکن است حاد یامزمن باشد . کمر درد حاد معمولا ۴ تا ۶ هفته طول می کشد. در مواردی نیز درد طولانی مدت ادامه می یابد و حتی در مواردی ممکن است تمام طول عمر فرد ادامه یابد . در مواردی از دردهای مزمن حملات درد حاد نیز اضافه می شود.

کمر درد به اشکال مختلف ظاهر می شود . ممکن است ناگهانی و شدید باشد یا به صورت مبهم . درد کمربا حرکات بدن و یا با عطسه و سرفه بوجود می آید .ممکن است همراه با بی حسی در پاها نیز باشد .
درمان صحیح دردکمر از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورت تداوم دردکمر معمولا نیاز به مراجعه به پزشک است.

در صورت وجود هر یک از علائم زیر نیاز به مراجعه فوری به پزشک می باشد:
دردی که به شدت تشدید یابد.
دردی که باعث اختلال در فعالیت های روزمره است .
وجود علائم بالینی شدید
ضعف یابی جسمی در ناحیه پاها
اختلال در کنترل ادرار و مدفوع

علل زیادی برای ایجاد دردکمر وجود دارد که برای درمان مناسب بایستی منشا درد شناخته شود.
کمر از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است . استخوانهای ناحیه کمر یا ستون مهره باعث حفاظت و حمایت می شود شامل ۳۳ مهره است بین دو مهره مجاور فضای دیسک وجود دارد که مانند یک بالشتک یا جاذب ضربات عمل می کند . هر دیسک شامل یک قسمت محیطی مشابه تایر است و یک قسمت مرکزی ژله ای دارد . مهره و دیسک به همراه یکدیگر یک تونل حفاظتی درست می کنند که نخاع و ریشه های عصبی را در برمی گیرند که این اعصاب از سوراخهای بین مهره ای خارج می شوند و به قسمتهای مختلف بدن می رسند.

کمر همچنین دارای عضلات ، رباط ها ، تاندون ها و عروق می باشد . عضلات نسوج رشته ای هستند که باعث تامین حرکت می شوند . رباط ها شامل الیاف موئی انعطاف پذیری هستند که استخوانها را به یکدیگر می چسبانند و تاندون ها مسئول اتصال عضلات استخوانها هستند . عروق خونی مسئول تغذیه رساندن هستند.

کمردرد ممکن است ناشی از آسیب به هر کدام از این قسمتها باشد . آسیب به نسوج نرم یعنی عضلات تاندون و رباط باعث کشیدگی یا پارگی می شود . تا معمولا آسیب جدی تلقی می شوند . ولی آسیب به استخوان ، اعصاب یا عروق جدی تر تلقی می شود.
همچنین پارگی یا شکاف در لایه خارجی دیسک اجازه می دهد که قسمت مرکزی به بیرون زده شود که هر کدام از این آسیب های ممکن است درد یا التهاب ایجاد کند.

علل کمر درد

علل زیادی باعث کمردرد می شود که این شامل وضعیت های غیر صحیح و یا مکانیک بر بدن می باشد.
برای مثال ایستادن برای دوره های طولانی زمانی یا نشستن غیر صحیح ممکن است کمر درد ایجاد نماید .
بعضی ازورزش ها نیز ممکن است باعث آسیب کمر شوند . کمر درد اغلب با کارهای جسمی سنگین ،بلند کردن اجسام سنگین یا حرکات قدرتی ، خم شدن یا چرخیدن و یا پوزیشن های بدجور همراه است.
ممکن است یک ضایعه در کمر وجود داشته باشد ولی تا زمانی که یک حرکت پرفشار باعث تشدید آن شود مشخص نگردد . علل ناشایع ولی وخیم کمر درد عبارتند از عفونت ها ، تومور یا شکستگی ها در این موارد اغلب درد شدید و حتی در موقع استراحت و خواب نیز ادامه دارد و در مواردی همراه با تب و کاهش وزن و یا بیماری های زمینه ای مثل پوکی استخوان است. بیمار بایستی درد را مورد توجه قرار دهد و در مواردی که درد ادامه می یابد به پزشک مراجعه نماید.

بعضی از مواردی که به طور شایع باعث درد کمر می شوند عبارتند از :
کشیدگی یا پارگی : بدنبال یک سقوط ناگهانی – تصادف اتومبیل یا آسیب ورزش ممکن است اتفاق بیفتد . حتی در مواردی با بلند کردن یک جسم خیلی سنگین . در این موارد رباط ها ، تاندون ها یا عضلات ممکن است بیش از حد کشیده شوند یا پاره شوند . التهاب نسجی باعث ایجاد درد – حساسیت به لمس و خشکی می شود ، که به دنبال بی حرکتی مثلا موقع بیدار شدن از خواب شدید تر است.

چاقی

ستون مهره مسئول حمل قسمت زیادی از وزن بدن است . وزن زیاد باعث ایجاد فشار و استرس بر کمر بخصوص قسمت پایین کمر می شود . علاوه بر این چاقی باعث تشدید مواردی چون پوکی استخوان ، ساییدگی مفصل و سایر بیماری های موجود در ستون مهره نیز می تواند بشود .

افزایش سن

باعث ضخامت رباط ها و کم آب شدن دیسک می شود . این تغییرات می تواند باعث اختلالاتی شود که فشار بر اعصاب ستون مهره وارد کند و علائمی چون درد ، بی حسی یا ضعف ایجاد نماید.

بیماری استحاله ای دیسک بین مهره ای مثالی از تغییرات وابسته به سن در ستون مهره است . با مرور زمان ممکن است دیسک ساختمان و عملکرد طبیعی خود را از دست بدهد . سایش و پارگی در قسمت محیطی دیسک می تواند باعث بیرون زدگی دیسک و درد شود . در مواردی با وجود پارگی دیسک آزاد شدن مواد شیمیایی باعث تحریک ریشه عصبی و درد در سرتاسر یک پا می شود .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.