287

كفش‌ های پاشنه بلند در سنین رشد

|
0 دیدگاه

استفاده از کفش ‌های پاشنه بلند به مرور زمان موجب خستگی و درد کمر می ‌شود.

سید حسین میراسماعیلی با بیان اینکه کفش‌ های پاشنه بلند موجب ایجاد شیب در ناحیه مچ پا می ‌شود، اظهار کرد: در پی ایجاد این شیب، جهت حفظ تعادل، زانو و مفصل لگن مقداری خم می ‌شود و سیستم بدن به سمت جلو تا می ‌خورد.

وی افزود: به دنبال این امر، فرد برای حفظ تعادل خود به ناچار تا حدی سر و سینه و به طور کلی بالا تنه خود را به سمت عقب متمایل می‌ کند، لذا قوس کمر افزایش می‌ یابد.

میراسماعیلی با بیان اینکه تغییر در قوس ناحیه کمر ستون فقرات موجب افزایش انحنای ستون فقرات می ‌شود، تصریح کرد: این امر موجب افزایش فشار بر روی رباط‌ ها و عضلات شکم و کمر شده و در مجموع باعث خستگی و درد ناحیه کمر به ویژه در افرادی می ‌شود که از عضلات شکمی و کمری ضعیف ‌تری برخوردارند.

این ارتوپد، کفش ‌های دارای پنجه تنگ و باریک را نیز برای سلامتی و ترکیب پا نامناسب دانست و متذکر شد: کفش‌ های دارای پنجه تنگ و باریک به ویژه در صورتی که دارای پاشنه بلند نیز باشند، موجب وارد آمدن فشار به ناحیه انگشتان پا می‌ شود.

میراسماعیلی با بیان این که کفش‌ های پنجه باریک موجب انحنای انگشت شست پا به سمت بقیه انگشتان می‌ شود، ادامه داد: به دنبال این امر، درد روی قاعده انگشت شست و انگشت کوچک پا متمرکز و چنانچه فشار وارده خیلی شدید باشد، موجب دردناکی، پینه بستن و ایجاد میخچه در پا می‌ شود.

وی ضمن یادآوری اینکه پاشنه‌ های خیلی کوتاه نیز به پا آسیب وارد می ‌کنند، گفت: طول پاشنه کفش باید  ۲/۵  تا ۳ سانتی متر و پنجه کفش نیز پهن باشد.

این متخصص ارتوپدی با تأکید بر لزوم خرید کفش دارای استانداردهای لازم، اضافه کرد: مدل کفش باید به گونه‌ ای باشد که روی قوس کف پا تغییر ایجاد نکند، همچنین دارای بالشتکی نرم در ناحیه کف کفش باشد.

میراسماعیلی انتخاب کفش مناسب به ویژه در سنین رشد و بلوغ را بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: گاه انحراف شست پا به سمت سایر انگشتان به ویژه دخترانی که در مادر خود شاهد چنین حالتی هستند، مشاهده می ‌شود.

لذا به افراد توصیه می‌ شود از پوشیدن کفش‌ های پاشنه بلند و نوک تیز به ویژه در سنین رشد خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: انحراف بیش از حد انگشت شست ممکن است موجب دردناکی و نیاز به جراحی عارضه شود.

این ارتوپد با بیان اینکه کودکان تا حدود یک سالگی دارای کف پای صاف هستند، یادآور شد: صافی کف پا به تدریج در افراد از بین می ‌رود، اما در برخی از افراد باقی می ‌ماند. اما این حالت تا زمانی که فرد دچار عارضه‌، درد پا، کمر و زانو نشده باشد نیاز به درمان ندارد.

 

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.