495

کنترل وزن و حفظ سلامت بدن

|
0 دیدگاه

امروزه در دنیا توجه زیادی به تناسب اندام و وزن مناسب می شود زیرا وزن بدن به عنوان یک معیار سلامت در طول زندگی شناخته شده است .

کاهش یا افزایش وزن نشانه ای از بر هم خوردن تعادل یا سلامت بدن است و هر گونه انحراف از وزن مطلوب زنگ خطری برای ابتلا به بیماری ها از جمله بیماریهای قلب و عروق ، پرفشاری خون ، دیابت ، استئوپروز ، سرطان و سوء تغذیه می باشد .

عادات بد و شیوه ناسالم زندگی مثل کشیدن سیگار ، رژیم های نامناسب غذایی و عدم تحرک و ورزش علت حدود ۶۰ درصد مرگ و میرهای بیماری های مزمن را به خود اختصاص می دهد . امروزه در اغب شهرهای بزرگ بیشتر زنان و مردان در تلاش برای کنترل وزن می باشند . کنترل وزن از جمله روش های است که سلامت بدن هر فرد را در طول دوره زندگی تضمین می کند و خود نشانه ای از سلامت تلقی می شود . امروزه روشهای متفاوتی در کاهش یا افزایش وزن وجود دارد که حتی به عنوان یک صنعت چند میلیون دلاری تلقی شده و فواید بسیاری برای افراد و بسیاری از حرفه ها ایجاد کرده است . مراکز کاهش وزن ، تندرستی و آمادگی جسمانی افراد را تشویق می کنند و به آنان  قول می دهند که در مدت زمان کوتاهی آنها را به تناسب دلخواه  و وزن مطلوب خواهند رساند . بی تردید روشهای بسیاری وجود دارد که برخی مفید و برخی مضر هستند.

کتاب حاضر دارای پنج فصل است و عناوین فصول آن عبارتند از: فصل اول، ورزش و سلامت بدن،فصل دوم، تعادل انرژی فصل سوم، تغذیه و سلامت بدن،فصل چهارم ،تركیب بدن و روش های اندازه گیری آن و فصل پنج ،کنترل وزن بدن و حفظ آن .

در این کتاب وزن مطلوب ، تناسب بدن و روش های تشخیصی آن ارائه شده است . در فصول و بخش های کتاب حاضر راه های و یا روش های کاهش وزن و وزن گیری با استفاده از رژیم غذایی و ورزش که دو پدیده رفتاری در حفظ سلامت و کنترل وزن می باشد به تفصیل توضیح داده شده است . عوارض و خطرات ناشی از روش های غلط در کنترل وزن نیز ارائه شده است . دیگر بخش های کتاب عبارت است از ارائه برنامه جامع کنترل وزن ، روش های تعیین وزن مطلوب ، اصلاح رفتار خوردن و نقش آن در کنترل وزن همراه با انجام فعالیت های ورزشی که به طور کاربردی و همراه با تازه ترین توصیه های مراکز ذی صلاح علمی در زمینه تغذیه و ورزش ارائه شده است . در پیوست کتاب مقادیر تقریبی کالری مصرفی در فعالیت های مختلف ورزشی ، میزان درصد چربی بدن در زنان و مردان و فهرست ترکیبات و روش های ممنوع مورد استفاده ورزشکاران بر اساس آخرین منابع خارجی و داخلی تهیه و تالیف گردیده است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.