348

چگونه قدرت شنوایی کودکان را بسنجیم؟

|
0 دیدگاه

در ایران آمار دقیقی از کم‌شنوایی نوزادان وجود ندارد اما طبق آمارهای جهانی، از هر ۱۰‌هزار کودک، ۳‌کودک دچار افت شنوایی هستند که این آمار در‌مورد ایران هم صدق می‌کند.

غربالگری شنوایی نوزادان بسیار مهم است زیرا اگر شنوایی نوزاد دچار اختلال شود، در بسیاری از عملکردهای بدن کودکان، اختلال ایجاد می‌شود.

 

بهترین زمان برای تشخیص شنوایی کودکان چه زمانی است؟

بهترین زمان برای تشخیص مشکلات شنوایی، قبل از ۳ماهگی است و تا قبل از ۶ماهگی باید اقدام‌های درمانی مناسب برای کودک کم‌شنوا انجام شود. امروزه با کمک دستگاه‌ها و ابزارهای پیشرفته سنجش شنوایی، می‌توان مشکلات شنوایی را در زمان نوزادی تشخیص داد تا کودک بر اثر عدم تشخیص به‌موقع دچار مشکلات گفتاری و زبانی نشود.

 

این علائم را جدی بگیرید!

مهم‌ترین علائم اختلال شنوایی در کودکان، واکنش نشان ندادن آنها به محیط اطراف است. کودکان با خنده، گریه، پلک زدن، تولید اصوات، چرخش گردن و دنبال کردن با نگاه به محیط پیرامون خود واکنش نشان می‌دهند. نوزاد از بدو تولد می‌تواند بشنود، مگر اینکه مبتلا به اختلالات شنوایی باشد. با رشد کودک، او از گوش‌هایش برای دریافت حجم بسیار بالایی از اطلاعات درباره دنیای اطرافش استفاده خواهد کرد.

این روند مغز او را به رشد بیشتر تحریک می‌کند و نهایتا منجر به رشد برخی توانایی‌های فیزیکی او از قبیل نشستن، غلت زدن، خزیدن و راه رفتن روی دو پا می‌شود. توانایی شنیدن در کودک در پایان یک‌ماهگی کامل می‌شود، هر چند درک کامل آنچه می‌شنود را ندارد.

صداهای نامفهوم و تکراری و تبدیل آن به کلمه و تبدیل کلمه به جمله، نشان‌دهنده سیر طبیعی قدرت شنوایی کودک و تکمیل قدرت گفتاری و زبانی اوست. در ۳‌ماهگی، بخش گیجگاهی مغز کودک (که مربوط به شنیدن و درک زبان است) فعال‌تر می‌شود، در‌نتیجه هنگامی که کودک صدای شما را می‌شنود ممکن است مستقیما به شما نگاه کند، صداهایی از خودش دربیاورد یا سعی کند به شما پاسخ دهد؛ اما نمی‌تواند مکالمه کند. در ۵‌ماهگی، کودک می‌تواند منبع صدا را تشخیص دهد و سریع صورت خود را به طرف صداهای جدید بر می‌گرداند. نوزادان ۵‌ماهه می‌توانند اسم خود را تشخیص دهند. دقت کنید هنگامی که نامش را صدا می‌زنید یا در‌مورد او با دیگران حرف می‌زنید، چگونه به دهان شما نگاه می‌کند!

 

آیا خواندن کتاب می‌تواند موثر باشد؟

خواندن کتاب یا حرف زدن با او، صرف‌نظر از سنش، مسلما مفید است. این کار به گوش او کمک می‌کند تا تغییر وزن و تن صدا را درک کند. به‌علاوه، هرچه بیشتر برای او چیز بخوانید و با او حرف بزنید، کلمات و صداهای بیشتری را یاد می‌گیرد که به او در حرف زدن کمک خواهد کرد. هنگامی که کودک شما بیدار و هوشیار است و از سرماخوردگی یا عفونت گوش (که ممکن است موقتا بر شنوایی او تاثیر منفی بگذارند) رنج نمی‌برد، باید نسبت به صداهای بلند و ناگهانی واکنش نشان دهد. البته ممکن است این واکنش به‌صورت وحشت یا ترس ظاهر شود اما با شنیدن صدای شما آرام شده و به سوی‌تان برگردد.

 

آیا آزمایشی برای تشخیص وجود دارد؟

با آزمایشی ساده در کودک زیر سه ماه می‌توانید شنوایی‌اش را بسنجید. پشت‌سر کودک، دست‌های‌تان را آرام به‌هم بزنید. اگر او واکنش نشان داد، شنوایی او طبیعی است. در صورتی که واکنش نشان نداد، این کار را چندین‌بار تکرار کنید. بین چهار تا ۶ماهگی می‌توانید اسم او را صدا بزنید تا ببینید آیا او به طرف شما برمی‌گردد یا به صدای شما واکنش نشان می‌دهد. دقت کنید که آیا پس از شنیدن یک صدای جالب، سر یا چشمان خود را به طرف صدا برمی‌گرداند؟ دقت کنید که آیا کودک به شنیدن اسم خودش یا صداهای آشنای محیط اطرافش مانند صدای تلفن یا جاروبرقی واکنش نشان می‌دهد یا خیر. در صورت هرگونه شک به شنوایی کودک با متخصص کودکان مشورت کنید چون احتمال اختلال در دستگاه شنوایی وجود دارد. باید برای بررسی بیشتر، به متخصص کودکان و شنوایی‌سنج مراجعه کرد تا مشکلات شنوایی کودک تشخیص و اقدام‌های درمانی مناسب چه به‌صورت دارویی چه به‌صورت درمانهای دیگر مانند کاشت حلزون یا دریافت سمعک‌های خاص کم‌شنوایی انجام شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.