883

غذاهای پاکسازِ عروق برای داشتن قلبی سالم

|
0 دیدگاه

هر چند که بروز بیماری‌های قلبی علل متعددی دارد، اما یکی از شایع‌ترین آنها سفت شدن سرخرگ‌هاست که به خاطر رسوبِ چربی در رگ‌های خونی رخ می‌دهد.

قلب ما با وجود ساختار پیچیده‌اش، به مانند یک پمپ عمل می‌کند. اگر این پمپ مسدود شد، نمی‌تواند به شکل مؤثری فعالیت کند و در نهایت منجر به از کار افتادنش خواهد شد. هر چند که بروز بیماری‌های قلبی علل متعددی دارد، اما یکی از شایع‌ترین آنها سفت شدن سرخرگ‌هاست که به خاطر رسوبِ چربی در رگ‌های خونی رخ می‌دهد. در اینجا می‌خواهیم به غذاهایی اشاره کنیم که می‌توانند سرخرگ‌ها را تمیز کنند و مانع از بروز بیماری‌های قلبی کشنده شوند.

 

۱٫اسیدهای چرب امگا۳

اسیدهای چرب امگا۳ برای سلامت قابلیت شناختی شما بسیار مفید بوده و از طرفی باعث افزایش کارکرد قلب می‌شود و می‌توان آن را در ماهی و میوه‌های دانه‌دار یافت. سوای افزایش میزان کلسترول HDL و کاهش میزان کلسترول بد، امگا۳ باعث پیشگیری از انسداد و التهاب خونی هم می‌شود؛ دو عاملی که مسبب انسداد سرخرگی هستند.

 

۲٫سیر

هرچند که سیر باعث بد شدن بوی دهان و تنفس می‌شود، اما وقتی آن را می‌برید و می‌خورید، ترکیبی به نام آلیسین منتشر می‌کند که می‌تواند خطر بیماری قلبی را به شکل شاخصی کاهش دهد. آلیسین در روند تولید کلسترول هم دخیل بوده و میزان اکسیداسیون LDL را هم کاهش می‌دهد.

 

۳٫نیاسین

آن را به نام ویتامین B3 هم می‌شناسند و اغلب در مرغ، گوشت‌های آلی و سبزیجات برگ‌دار هم یافت می‌شود که برای سلامت سیستم قلبی‌عروقی بسیار مفید است. نیاسین باعث افزایش سطح کلسترول HDL شما شده و می تواند مواد زائد یا چگالی کم را به کبد منتقل تا از بدن دفع شود.

 

۴٫انار

این میوه دانه‌دار سرشار از آنتی‌اکسیدانی به نام فیتوکمیکال یا «مواد شیمیایی‌گیاهی» است، که از دیواره سرخرگ‌های شما در برابر خطر محافظت می‌کند. از طرفی میزان تولید اسید نیتریک را در بدن افزایش داده که به اتساع رگ‌ها کمک کرده و جریان خون را بالا می‌برد و خطر انسداد و تجمع چربی را کاهش می‌دهد.

 

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.