699

از چه سنی سنجش تراکم استخوان شروع کنیم؟

|
0 دیدگاه

بنیاد ملی پوکی‌استخوان در آمریکا اعلام کرده که حدود ۴۴ میلیون نفر در سراسر جهان به پوکی‌استخوان مبتلا هستند که البته اکثر افراد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

بهتر است خانم‌ها از سن ۶۵ سالگی شروع به دادن آزمایش سنجش تراکم استخوان کنند. اما خانم‌هایی که دارای عوامل خطرساز ابتلا به پوکی ‌استخوان نظیر سابقه خانوادگی این بیماری، سیگار کشیدن، وزن ۵۶/۵ کیلوگرم یا کمتر، یا یائسگی زودرس (قبل از ۴۰سال) را دارند، باید این آزمایش را از سن ۵۰ سالگی آغاز کنند.

دکتر فلیسا کاسمن‌ از بنیاد ملی‌ پوکی‌ استخوان آمریکا می‌گوید: «پس از سن ۵۰ سالگی، تقریبا یک نفر از هر ۲ زن و یک نفر از هر ۴ مرد، دچار شکستگی‌های استخوانی ناشی از پوکی‌ استخوان می‌شوند. این شکستگی‌ها معمولا در لگن، ستون فقرات یا مچ دست است.

غربالگری نه‌ تنها می‌تواند از عواقب بد پوکی‌ استخوان پیشگیری کند، بلکه حتی گاهی جان افراد را از مرگ نجات می‌دهد.» در حال حاضر هیچ دستور کلی برای غربالگری مردان برای بیماری پوکی‌ استخوان وجود ندارد، اما دکتر کاسمن می‌گوید: «بهتر است آقایان از سن ۷۰ سالگی شروع به این کار کنند و اگر قبلا دچار شکستگی استخوان شده‌اند، یا به بیماری خاصی مثل آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، زودتر این کار را شروع کنند.»

با وجودی که هیچ درمان کاملی برای بیماری پوکی‌ استخوان وجود ندارد، داروهایی هستند که می‌توانند از این بیماری پیشگیری و آن را بهتر کنند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.