497

عوارض خطرناک استامینوفن برای آقایان

|
0 دیدگاه

مصرف پاراستامول یا استامینوفن می‌تواند شما را از هر نوع درد و ناراحتی برهاند؛ اما شواهد جدید نشان می‌دهند که مصرف مسکن‌ها ممکن است به ناباروری در آقایان منجر شود.

مصرف پاراستامول یا استامینوفن می‌تواند شما را از هر نوع درد و ناراحتی برهاند؛ اما شواهد جدید نشان می‌دهند که مصرف مسکن‌ها ممکن است به ناباروری در آقایان منجر شود. در این مطالعه که توسط موسسه ملی بهداشت انجام گرفته است، سطح پاراستامول در نمونه ادرار زوج‌هایی که به دنبال بچه‌دار شدن بودند، مورد بررسی قرار گرفته است.

دکتر ملیسا اسمار، در این باره گفته است: «تایید یافته‌های ما مستلزم انجام تحقیقات بیشتری است؛ تا این لحظه، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.»

البته، بسیاری از عناصر شیمیایی موجود در پاراستامول که با ناباروری مرتبط هستند، در بسیاری از چیزهایی که روزانه با آنها در تماس هستیم نیز وجود دارند. ماده شیمیایی آنیلین، که برای ساخت کش، لوازم آرایشی بعداشتی، پوشاک و حتی رنگ استفاده می‌شود، در مواد غذایی نیز یافت می‌شود. با این حال، دکتر اسمار معتقد است که سطح بالای پاراستامول شناسایی‌شده در نمونه ادرار آقایان نمی‌تواند تنها از مصرف مسکن‌ها باشد. بلکه ممکن است ناشی از عوامل محیطی و سبک زندگی آنها نیز باشد.

تاثیر عوامل محیطی و سبک زندگی بر باروری در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعه، سطح بالای پاراستامول در آقایان، شانس باروری را به میزان ۳۵٪ کاهش می‌دهد. خانم‌های حاضر در این مطالعه در مقایسه با آقایان از سطوح بالاتری از پاراستامول در ادرارشان برخوردار بودند. جالب است که سطح بالای پاراستامول در ادرار خانم‌ها، شانس باردار شدن آنها را کاهش نمی‌دهد. به طور کلی، تایید تاثیر پاراستامول بر شانس باروری نیازمند تحقیقات بیشتری است که باید در آینده انجام بگیرد.

متخصصان معتقدند مدت زمانی که شرکت‌کنندگان حاضر در مطالعه در معرض پاراستامول بوده‌اند نیز نقش موثری در تغییر شانس باروری دارد. این یافته‌ها می‌توانند بر تجویز داروهای مسکن توسط پزشکان نیز اثر بگذارند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.