613

نکات مهم مو و ناخن سالم!

|
0 دیدگاه

بهترین راهکار برای سالم و زیباتر شدن موها و ناخن‌ها، انتخاب مواد مغذی مناسب و تداوم در مصرف آنها است.

بیوتین و سایر ویتامین‌های ضروری می‌توانند در تحریک و رشد مناسب پیازهای مو نقش مفیدی داشته باشند. یک رژیم غذایی چرب و سرشار از مواد غذایی قندی و فرآوری شده بدون شک نمی‌تواند مواد غذایی لازم و کافی را برای تولید و تکثیر سلول‌های سالم فراهم کند و فقر ریزمغذی‌ها از عوامل موثر در آسیب‌دیدگی موها و ناخن‌ها است.

ریزمغذی‌ها شامل‌ ویتامین‌ و املاحی هستند که‌ در مقایسه‌ با کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها به‌ مقادیر جزئی ‌برای‌ فرآیندهای‌ متابولیکی‌ بدن‌ ضروری‌ هستند. کمبود برخی‌ از انواع‌ ریزمغذی‌ها به‌ ویژه‌ کمبود ید، آهن‌ و ویتامین‌ A از مشکلات‌ شایع‌ تغذیه‌ای ‌است‌.

شواهد موجود حاکی‌ از آن‌ است‌ که‌ کمبود ید واختلالات‌ ناشی‌ از آن‌ و فقر آهن‌ و کم‌خونی‌ ناشی‌ از آن‌ مشکلات‌ عمده‌ تغذیه‌ای‌ در گروه‌های‌ آسیب‌پذیر از جمله‌ کودکان‌ زیر ۵ سال‌ است‌ و کمبود ویتامین‌های‌ A و D در برخی‌ از مناطق‌ کشور وجود دارد. افزودن کرم و محصولات مرطوب‌کننده و سایر محصولات موضعی و با استعمال خارجی نمی‌توانند تاثیر دائمی و قابل ملاحظه‌ای داشته باشند چون به قشر داخلی موها و بستر ناخن‌ها نفوذ نمی‌کنند بنابراین تاثیر آنها کوتاه مدت است.

نوشیدن الکل و کشیدن سیگار به همراه تماس با هوا و محیط زیست آلوده از فاکتورهای مهم دیگر در آسیب‌دیدگی این بافت‌ها هستند. همچنین متخصصان توصیه می‌کنند اگر تمایل دارید به موها و ناخن‌های خود آرایش خاصی بدهید حتما مطمئن شوید که این روش‌های زینتی مثل کاشت ناخن مصنوعی به بافت‌های شما آسیب نرسانند و با روش‌های مصنوعی سلامت طبیعی بدن خود را به خطر نیندازید.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.