909

اگر مشکلات گوارشی دارید بخوانید

|
0 دیدگاه

غذاهای حاوی کربوهیدرات به نام ( FODMAPS ) به سرعت تخمیر شده و برای تغذیه باکتری ها در روده مناسب هستند و ممکن است مسؤول التهاب روده، گاز، نفخ و دیگر مشکلات ناراحت کننده معده باشد.

در واقع عامل بروز این مشکل انواع کربوهیدرات‌هایی هستند که هضم سختی دارند و سبب مشکلات گوارشی می‌شوند. کاهش مصرف این نوع غذاها به بهبود هضم، از بین بردن مشکلات دستگاه گوارش و کاهش وزن کمک خواهد کرد.

از خوردن غذاهای اسیدی با احتیاط لذت ببرید

معمولاً چنین تصور می‌شود که غذاهای اسیدی مانند پرتقال و گوجه‌فرنگی سبب سوزش سر دل می‌شود. اما مطالعات نشان داده است که غذاهای اسیدی هیچ اثری بر فشارLES (فشار دریچه ورودی بین مری و معده) ندارد و علایم سوزش سردل ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر شما رفلکس شدید اسید دارید و درمان نشده است غذاهای اسیدی می‌تواند مانند ( نمک در زخم ) سبب تحریک مری شود. بنابراین اگر شما دریابید که پرتقال یا گوجه فرنگی سوزش سر دل شما را بدتر می‌کند آنها را با سایر میوه‌ها جایگزین کنید.

از خوردن هندوانه اجتناب کنید

آب هندوانه دارای فودمپ بالا از نوع (فروکتوز، فروکتان و پلییول‌ها) می باشد که دارای پتانسیل بیشتری برای مشکل معده می‌باشند.

برخی فرآورده های لبنی را بخورید و از برخی دیگر جلوگیری کنید
همه مواد لبنی به مقدار مساوی لاکتوز ندارند. حتی کسانی که عدم تحمل لاکتوز دارند با مقادیر کمی از لاکتوز معمولاً مشکلی ندارند. این بدان معنی نیست که همه شیر، پنیر و محصولات لبنی مناسب هستند. پنیرهای سخت مانند (چدار، سوییس یا پارمسان) به طور کلی کمتر از یک گرم لاکتوز در هر وعده دارند و ماست ساده یونانی لاکتوز نسبتاً کمی دارد.

برخی از غذاهای دارای سویا را بخورید و از برخی جلوگیری کنید

دانه‌های سویا مانند سایر حبوبات، منبع گاز و دارای زنجیره‌ای از قندهای با هضم سخت هستند. توفو و تمپه با فرآیندهایی ساخته می‌شوند که سبب از بین بردن گاز می‌شود و هضم را برای شما راحت‌تر می‌کند. شیرسویا اگر تنها با نمونه سویا و یا پروتئین سویا ساخته شده باشد، مقدار کمی فودمپ دارد. شیر سویا ساخته شده با تمام دانه‌های سویا به احتمال زیاد یک منبع گاز است.

از تمشک اجتناب کنید

تمشک در حالی که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند، دارای قند با هضم دشوار می‌باشد که می‌تواند برخی از مشکلات واقعی برای معده شما باشد.

گوجه‌فرنگی و محصولات گوجه فرنگی برخی خوب و برخی بد است

گوجه‌فرنگی تازه و کنسروی برای معده شما خوب است، اما رب گوجه‌فرنگی یک فرم متمرکز شده از گوجه‌فرنگی که فروکتوز بیش از حد دارد و فودمپ آن برای معده مشکل ایجاد می‌کند. سس گوجه فرنگی اگر دست ساز باشد تا ۲۱ روز خوب است.

از گریپ‌فروت با احتیاط لذت ببرید

گریپ‌فروت دارای فروکتان با هضم سخت است. بنابراین شما باید سعی کنید مقدار خوردن آن را محدود کنید.

مصرف شیر ممکن است خوب یا بد باشد

انواع شیرهای حیوانی مانند شیر بز یا گوسفند می تواند مشکل ایجاد کنند. شیر گیاهی، مانند شیر نارگیل، شیر سویا یا شیر بادام، از لحاظ فنی به طور کلی فاقد هر گونه لاکتوز هستند با این حال، برخی از جمله شیر بادام و شیر سویا، ممکن است به علت داشتن فودمپ در هضم مشکل ایجاد کنند.

از کلم لذت ببرید

کلم معمولاً در لیست مواد غذایی گازدار است اما کلم سبز مشترک سزاوار خوشنامی نیست و در واقع فودمپ پایین دارد و بسیاری از ما به خوبی آنرا هضم می کنیم کلم قرمز به نظر می رسد خوب تحمل می‌شود اما کلم پیچ فودمپ بسیار بالاتر دارد و اگر شما تمایل به تولید گاز و از نفخ شکم رنج می برید باید مصرف آن را محدود کنید.

از سس تند با احتیاط لذت ببرید

تحمل سس گرم بسیار منحصر به فرد است. این برای کسانی که سوزش سر دل دارند مشکل ایجاد می‌کند لذا شما سعی کنید برخی از نام‌های تجاری بدون پیاز و سیر را استفاده کنید.

 

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.