566

آیا خوردن گوشت قرمز سرعت پیری را افزایش می‌دهد؟

|
0 دیدگاه

آیا می‌خواهید سرعت پیریتان را کاهش دهید؟ با ما همراه باشید: به جای هدر دادن پول خود برای خرید سرم‌های ضد چین و چروک، یک همبرگر بهتر بخرید.

شاید ۴۰ ساله به نظر برسید، اما سن بیولوژیکی‌تان بسیار بالاتر از این حرف‌ها باشد. محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند معتقدند که نوع همبرگری که می‌خورید، نقش به سزایی در بالا رفتن سن ظاهری شما دارد. درست است، خوردن بیش از اندازه گوشت قرمز سرعت گردش ساعت بیولوژیکی بدن را افزایش می‌دهد.

بر خلاف سن تقویمی که در کارت‌های تبریک تولد می‌بینید، سن بیولوژیکی به سلامت ژن‌های شما بستگی دارد و گفته می‌شود که ارتباط نزدیکی با خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند زوال عقل، پوکی استخوان، سرطان و آلزایمر دارد.

به موضوع همبرگر برگردیم. گوشت قرمز فرآوری‌نشده آلی نقشی در تسریع روند پیری بیولوژیکی شما ندارد، اما گوشت فرآوری‌شده تاثیر زیادی دارد. این تاثیر به خاطر وجود فسفات در گوشت قرمز است که به دلیل بالا رفتن طول عمر محصول و حفظ عطر و طعم آن اضافه می‌شود. فسفات به بهبود عملکرد سلول‌های بدن کمک می‌کند، اما سطوح بالای آن در بدن باعث تشکیلمواد شیمیایی در خون می‌شود. این امر،خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، بیماری مزمن کلیه، پوکی استخوان و حتی مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.

از این رو، محققان دانشگاه گلاسکو بر آن شدند که رژیم غذایی شهروندان مقیم گلاسکو، اسکاتلند را مورد بررسی قرار دهند تا ببیند آیا ارتباطی بین مصرف مکرر گوشت قرمز، سطوح بالای فسفات در خون و تسریع روند پیری بیولوژیکی آنها وجود دارد یا خیر. آنها در یکی از محروم‌ترین مناطق شهر به یک مورد عینی رسیدند. محققان بر این باورند که این مسئله می‌تواند با رژیم غذایی ضعیف مردان مرتبط باشد.

دسترسی محدود به میوه، سبزیجات و گوشت آلی و سهولت دسترسی به گوشت حاوی فسفات باعث شده است که رژیم غذایی مردم این منطقه به شدت ضعیف باشد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.