482

ضعف بویایی نشانه کدام بیماری است؟

|
0 دیدگاه

بینی وظیفه تشخیص بو را بر عهده دارد؛ با افزایش سن ممکن است قدرت بویایی انسان دچار مشکلاتی شود، اما از دست دادن کامل حس بویایی می‌تواند نشانه یک آسیب مغزی باشد.

بینی وظیفه تشخیص بو را بر عهده دارد؛ با افزایش سن ممکن است قدرت بویایی انسان دچار مشکلاتی شود، اما از دست دادن کامل حس بویایی می‌تواند نشانه یک آسیب مغزی باشد.

دو مطالعه ارائه‌شده در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر در سال ۲۰۱۶ در تورنتو، کانادا، نشان داد که تست تشخیص بویایی (UPSIT) نقش بسزایی در پیش‌بینی کاهش توان شناختی و تشخیص مراحل اولیه بیماری آلزایمر دارد. در هر دو مورد، افراد مسنی که در تست تشخیص بوی استاندارد عملکرد ضعیفی داشتند، بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار داشتند.

در مطالعه اول، محققان از ۴۰۰ فرد سالخورده تست گرفتند؛ افرادی که زوال عقل نداشتند و میانگین سنی‌شان حدودا ۸۰ بود. شرکت‌کنندگان تحت اسکن ام‌آر‌آی نیز قرار گرفتند تا ضخامت قشر آنترورینال مغزشان اندازه‌گیری شود. ناحیه‌ای که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می‌گیرد. ۴ سال بعد، ۱۲٫۶ درصد از شرکت‌کنندگان دچار زوال عقل شده و نزدیک به ۲۰ درصد از آنها با کاهش توان شناختی مواجه شدند.

محققان معتقدند که نمرات پایین در تست تشخیص بو ضخامت اندک قشر انتورینال مغز، با زوال عقل و بیماری آلزایمر مرتبط هستند. نمرات پایین نشان می‌دهد که توانایی فرد در تشخیص بو دچار مشکل شده است. ضخامت قشر انتورینال نیز به طور قابل‌توجهی با نمرات پایین افراد در تست بویایی و شانس ابتلای آنها به زوال عقل مرتبط است.

یافته‌ها نشان داده است که پت‌اسکن و آزمایش مایع مغزی نخاعی عملکرد بهتری در تشخیص از دست دادن حافظه دارند. شرکت‌کنندگانی که در تست بویایی نمره کمتر از ۳۵ گرفته بودند، ۳ برابر بیش از کسانی که نمره بالای ۳۵ داشتند، در معرض خطراز دست دادن حافظه قرار دارند.

به گفته ویلیام کرایسل، استادیار رشته عصب‌شناسی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا (CUMC) و متخصص مغز و اعصاب ساکن نیویورک، یافته‌های موجود نشان می‌دهد که نمره تست بویایی و وضعیت آمیلوئید نقش قابل‌توجهی در تشخیص از دست دادن حافظه دارند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.