321

مضرات سیگارهای الکترونیکی

|
0 دیدگاه

بر اساس یافته های یک پژوهش جدید، سیگارهای برقی یا الکترونیکی منتشر کننده مواد شیمیایی زیان آور هستند.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت پژوهشگران آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در کالیفرنیا دریافته اند در اثر تجزیه دو حلال موجود در تقریبا تمام مواد موسوم به مایع الکترونیکی (سوخت اصلی سیگارهای برقی که تبخیر می شود) مواد شیمیایی سمی از جمله اکرولئین (باعث سوزش شدید چشم و دستگاه تنفسی) و فرمالدئید (باعث سرفه، دشواری تنفس و حالت تهوع) می شود.

در این پژوهش که نتایج آن در ژورنال “علوم و فناوری محیط زیست” منتشر شده، همچنین تصریح شده است وقتی سیگارهای الکترونیکی در اثر استفاده داغ تر می شوند، مواد شیمیایی سمی بیشتری را هم منتشر می کنند.

لارا گاندل، یکی از پژوهشگران آزمایشگاه برکلی و از مولفان این تحقیق می گوید: “با فرض این که ۲۰ پک به یک سیگار الکترونیکی، معادل با مصرف یک سیگار معمولی است، مجموع انتشار اکرولئین از یک سیگار الکترونیکی، حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میکروگرم خواهد بود در حالی که از یک سیگار معمولی ۴۰۰ تا ۶۵۰ میکروگرم اکرولئین منتشر می شود.”

پژوهشگران دریافته اند در اثر استفاده از سیگارهای الکترونیکی، مقادیر قابل توجهی از ۳۱ ماده شیمیایی زیان آور و سمی منتشر می شود.

پژوهش های پیش از این نیز انتشار مواد شیمیایی سمی از سیگارهای الکترونیکی را اثبات کرده بودند. در یک پژوهش در سال ۲۰۱۵، نشان داده شد که سیگارهای الکترونیکی انتشار دهنده فرمالدئید هستند؛ یک ماده سرطان زا که در دود سیگارهای معمولی نیز وجود دارد.

اما پژوهش جدید نشان می دهد دو ماده شیمیایی دیگر نیز که در یافته های پیشین ثبت نشده بود، در دود سیگارهای الکترونیکی وجود دارد: اکسید پروپیلن و گلیدیسول، دو ماده شیمیایی که سرطان زا هستند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.