1180

درمان وسواس با یک نوع پروتئین خاص

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

محققان دانشگاه دیوک در کالیفرنیا نوعی پروتئین شناسایی کردند که به درمان وسواس کمک می‌کند.

این  گروه از محققان  در مقاله‌ا‌ی که در مجله بیولوژیکال ساینس منتشر شده، می‌گویند: درست است که برای کنترل و درمان وسواس می‌توان دست به دامن داروهای شیمیایی شد و از آنها برای درمان این بیماری استفاده کرد اما به‌ نظر می‌رسد روش‌های کم‌ تهاجمی‌تری نیز برای کنترل وسواس وجود دارد.

محققان آمریکایی ابتدا، به لحاظ ژنتیک تغییراتی را روی موش‌ها انجام دادند تا دچار وسواس شوند، سپس در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که ژنی با نام اسپاپای ‌۳ که نوعی پروتئین برای کمک کردن به برقراری ارتباط و سازمان‌دهی بین نورون‌هاست، در موش‌ها دیده نمی‌شود.

نتیجه آن منجر به بروز علائم نگرانی و رفتار وسواس‌ گونه در موش‌ها شد که خود را به‌ شدت تمیز می‌کردند. محققان متوجه شدند که نوعی گیرنده که انتقال‌ دهنده عصبی است به‌ عنوان عاملی اصلی برای بروز رفتارهای غیر‌ معمول است که ژن ‌اسپاپای ۳ می‌تواند فعالیت این گیرنده را محدود کند.

محققان با دادن دارو به موش‌ها باعث شدند که این ژن در آنها فعال شود تا عملکرد انتقال‌ دهنده عصبی را مسدود کند. با این روش، ظرف مدت چند دقیقه بیماری وسواس آنها درمان شد.

در حال حاضر محققان آمریکایی به‌ دنبال ساخت دارویی هستند که بتوان انتقال‌ دهنده عصبی‌ را در انسان مسدود کرد تا شاهد درمان سریع وسواس برای افرادی بود که از این بیماری رنج می‌برند.

نتیجه این تحقیق در نشریه Biological Psychiatry  منتشر شده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.