365

صابون آنتی‌ باکتریال یا معمولی؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اغلب صابون‌های مایع برچسب آنتی باکتریال داشته و حاوی تری‌کلوزان هستند، اما تری‌کلوزان هم‌چنان ماده‌ای آفت‌کش است.

اغلب صابون‌های مایع برچسب آنتی باکتریال داشته و حاوی تری‌کلوزان هستند – ترکیبی ساختگی که متشکل از فنیل‌اتر یا بیسفنول کلردار است. در حالی‌که سازمان دارو و غذای آمریکا آن را جزو داروهای دسته ۳ طبقه‌بندی می‌کند – ترکیبی با حلالیت بالا و تراوایی پائین – اما تری‌کلوزان هم‌چنان ماده‌ای آفت‌کش است.
تری‌کلوزان می‌تواند با مسدود کردن بسیاری از نقاط فعال برای آنزیمی که برای بیوسنتز اسیدهای چرب باکتریایی لازم و ضروری است، باکتری‌های زیادی را از بین ببرد. با مسدود کردن آنزیم کاهنده حامل پروتئین آنزیم انویل-اسیل، تری‌کلوزان مانع از سنتز شدن باکتری اسیدهای چرب می‌شود.

مشکلات مربوط به تری‌کلوزان

۱٫مقاومت آنتی‌بیوتیک

از آنجایی که استفاده گسترده از تری‌کلوزان افزایش یافته است، آزمایشگاه‌ها شروع کرده‌اند به یافتن مواد مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها. تحت فشار انتخابی از سمت تری‌کلوزان، جهش باکتری به منظور پیشرفت مکانیسم‌های مقاومت در آن انجام شده که منجر به اعمال مقاومت آنتی‌بیوتیک می‌شود.

۲٫تأثیر بر روی جمعیت باکتریایی و جلبک‌ها

از آنجایی که این ترکیب به طور گسترده‌ای در محصولات مختلف استفاده می‌شود، سرانجام به خاک، آب زمینی و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری می‌رسد. چنین تصفیه‌خانه‌هایی نیازمند کارکرد درست میکروب‌ها به منظور تجزیه گنداب و فاضلاب هستند. تری‌کلوزان می‌تواند تولید متان را در هضم‌ بی‌هوازی تصفیه‌خانه‌های آب متوقف کرده و نیز مقاومت چندگانه دارویی را در جمعیت باکتری‌ها ایجاد کند.

 

۳٫تغییر ریززیواگان روده، افزایش تورموها در جانوران

تری‌کلوزان می‌تواند به شکل بارزی ریززیواگان روده ماهی و نیز بچه‌موش‌ها را تغییر دهد. در شرایطی که تا مدت‌ها تری‌کلوزان بر میکروبیوم روده انسان تأثیری به همراه نداشت، اما اطلاعات مربوطه در این زمینه تنها به یک پژوهش مربوط می‌شود. طی تحقیقی که بر ترشحات بینی ۹۰ فرد سالم صورت گرفت مشخص شد ارتباطی مثبت بین وجود تری‌کلوزان در ترشحات بینی و کلونی‌شدن بینی توسط باکتری استافیلوکوکوس آئوروس وجود دارد.

۴٫اختلال در کارکرد هورمونی

تری‌کلوزان باعث مختل شدن انتشار ژنی مرتبط با هورمون تیروئید شده و میزان دگردیسی قورباغه‌ها را تغییر می‌دهد. از طرفی این ترکیب می‌تواند عملکرد تیروئید، استروژن و تستسترون را هم در موش‌ها با اختلال ایجاد کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.