418

تار نوازى عجیب مغز

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مغز انسان مرکز فرماندهى بدن است و آسیب دیدن آن به مفهوم آسیب دیدن همه‌ى بدن است.

محافظت از مغز

از مغز به خوبى محافظت مى‌شود. استخوان‌هاى محکم جمجمه، مغز را در بر گرفته‌اند و چون سپرى آهنین از آن محافظت مى‌کنند. اما جاى گرفتن مغز در محفظه‌اى استخوانى مى‌تواند چالش‌هایى را در پى داشته باشد، زیرا سپردن مغز نرم به دست استخوان سخت درست نیست. از این رو، استخوان و مغز به طور مستقیم با هم تماس ندارند.

مایع مغزی

سه پرده از جنس بافت پیوندى مغز را در بر گرفته‌اند و فضاى بین دو پرده را مایعى به نام مایع مغزى نخاعى پر مى‌کند. مایع مغزى نخاعى و پرده هاى مغز حکم ضربه‌گیر را دارند و از تماس مستقیم مغز و جمجمه در اثر ضربه جلوگیرى مى‌کنند.

آسیب مغزی

گاهى ضربه‌‌ها به اندازه‌اى محکم هستند که باعث آسیب به مغزى مى‌شوند. در این حالت، ممکن است بینایى و گفتار شخص آسیب ببیند. گاهى ضربه چنان شدید است که باعث ترک خوردن جمجمه مى‌شود. امروز با کمک دستگاه هاى کامپیوترى از مغز تصویربردارى مى‌شود تا پزشک از وجود آسیب‌هاى احتمالى در مغز آگاه شود. اما در روزگاران گذشته تشخیص ضربه‌هاى مغزى به سادگى امکان‌پذیر نبود.

شکستگی جمجمه

لانفرانک ایتالیایى پزشک و جراح ماهرى بود که به بررسى آسیب‌هاى مغزى علاقه زیادى داشت و نخستین کسى بود که ضربه‌ى مغزى را به طور علمى توصیف کرد. هم‌چنین، روش جالبى را براى تشخیص شکستگى جمجمه پیشنهاد کرد. بر اساس پیشنهاد او جراح یا پزشک باید ضربه‌ى ملایمى به جمجمه بیمار وارد کند. اگر صداى برخاسته از جمجمه واضح بود (شبیه صداى زنگوله‌اى که هیچ گونه ترکى ندارد) جمجمه شکستگى ندارد. او روش بهترى نیز ابداع کرد. او نخ آغشته به مومى را به دندان بیمار مى‌بست، آن را محکم مى‌کشید و همانند سیم تار آن را با انگشت تکان مى‌داد. بسته به این که جمجمه شکستگى داشت یا نه، نخ طنین متفاوتى پیدا مى‌کرد. او از این راه مى‌توانست به آسیب جمجمه پى ببرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.