700

اطلاعاتی درباره بیماری صرع

|
7 دیدگاه

در نورولوژی به حالتی گفته می‌شود که شخص، بدون عامل برانگیزاننده خاصی مثل افت قند خون، تب، کمبود کلسیم و غیره مکرراً دچار حملات تشنج شود.

به مجرد یک حمله تشنج نمی‌توان گفت فردی به بیماری صرع مبتلا شده‌است. در مواردیکه تشنج در اثر عامل برانگیزاننده بروز کرده باشد با رفع عامل مثلاً افت قند خون و یا کمبود کلسیم، حملات تشنج نیز متوقف می‌شوند. اما اگر بدون وجود علت و یا بعد از کنترل و یا رفع عوامل برانگیزاننده، حملات تشنج بازهم تکرار شود آن موقع بیماری صرع مطرح می‌شود.

 

گاه علت صرع وجود یک اختلال ساختمانی در مغز مانند تومور است اما در اغلب موارد هیچ علت خاصی یافت نمی‌شود. در برخی از کودکان مبتلا، حملات تشنج به دنبال یک محرک حسی مثل نورهای شدید بروز می‌کنند و گاه هیچ عامل شروع کننده‌ای وجود ندارد. از علل شناخته شده صرع تومورهای مغزی، بیماریهایی که بر رگهای خونی مغز اثر می‌گذارند و انواع سموم می‌باشد. به غیر از صرع علل متعدد دیگری نیز برای تشنج وجود دارد که یکی از آنها تب بالاست (تشنج ناشی از تب).

تعریف تشنج

تشنج در واقع اختلال گذرای عملکرد مغزی است که در اثر تخلیه الکتریکی غیر طبیعی در سلولهای عصبی مغز پیدا می‌شود و سبب ایجاد علائم گوناگونی مثل از دست دادن ناگهانی هوشیاری، انقباض عضلات و یا تغییرات حسی و رفتاری در فرد می‌شود. این امواج الکتریکی غیر طبیعی در نوار مغزی ثبت و قابل مشاهده خواهند بود. گاه دلیل تشنج اختلالات ناگهانی به‌علت وجود یک عامل مثل تب بوجود می‌آید.

انواع صرع

صرع‌ها در حالت کلی به دو دسته صرع منتشر (گرندمال) و صرع موضعی (پارسیل) تقیسم بندی می‌شوند. صرع موضعی خود به دو زیرشاخه صرع ساده (بدون بیهوشی) و صرع مرکب (همراه با بیهوشی) تقسیم می‌شود. شایعترین نوع صرع در میان بزرگسالان صرع پارسیل مرکب است. در کودکان تشنج‌های تونیک – کلونیک شایعتر است، بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع، از این نوع تشنج رنج می‌برند، صرع پتی مال یا ابسانس یا کوچک دومین نوع شایع صرع در کودکان است که بعد از رسیدن به سن بلوغ از بین می‌رود.

صرع بزرگ یا تشنج تونیک – کلونیک معروفترین نوع صرع، صرع منتشر (Grand mal) است. این صرع هنگامی رخ می‌دهد که مناطق حرکتی مغز دچار عارضه شده‌است و اسپاسمهای شدید و بیهوشی را دربردارد. در اغلب موارد صرع اصلی، قبل از آغاز حمله و غش به بیمار یک حالت درونی دست می‌دهد که این اخطار خوانده می‌شود. این حالت در لاتین Aura نامیده می‌شود و می‌تواند به صورت روانی یا جسمی باشد. مثل شنیدن صدایی (جسمی) و یا احساس خوشبختی یا بدبختی (روانی). بیمار ممکن است بوی مشخصی را حس کند و یا گمان کند که نور درخشندهای می‌تابد. بعد از چند لحظه بیمار بیهوش می‌افتد که این مرحله کوتاه، تونیک است که تمام ماهیچه‌ها متشنج و منقبض می‌شوند، تنفس بیمار قطع می‌شود و رنگش نیز ممکن است کبود شود. مرحله بعدی کلونیک است که اندامها تکانهای مختصری می‌خورند. در خلال این مدت بیمار ممکن است زبانش را گاز بگیرد.

مراحل علائم تشنج تونیک – کلونیک به ترتیب زیر است:

تحریک پذیری یا رفتارهای غیرعادی به مدت چند دقیقه پیش از بروز تشنج (Aura).
اسپاسم و انقباض عضلات که ۳۰ ثانیه طول می‌کشد و بیمار در طی آن بیهوش شده و به زمین می‌افتد و تنفس نامنظم می‌شود.
حرکات پرشی اندامها یا صورت که می‌تواند از ۲۰ ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. در این مرحله ممکن است بیمار زبانش را گاز بگیرد و کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد.
پس از آنکه تشنج متوقف شد، ممکن است بیمار تا چند دقیقه و به ندرت تا ده دقیقه بیهوش باقی بماند.
بعد از بازگشت هوشیاری کودک معمولاً گیج است و سردرد دارد و ممکن است به خواب رود.

صرع کوچک یا تشنج ابسانس صرع کوچک (Petit mal)، که در آن مناطق حسی دستگاه عصبی مرکزی دچار آسیب می‌شود. در بین بچه‌ها شایع است که معمولاً تشنج آنی است و یک لحظه به طول می‌انجامد. کودک بازی را متوقف کرده و ساکت می‌ایستد در حالی که یک حالت سستی و بیحالی در صورتش دیده می‌شود. پس صرع کوچک عبارتست از زایل شدن شعور برای مدتی کوتاه، بدون اینکه در بیمار تشنج یا زمین خوردگی و یا Aura دیده شود. این نوع صرع یکی از شایعترین صرعها نزد کودکان و دانش آموزان است. رنگ پریده، چشمانش به یک نقطه خیره شده و از اطراف خود بی خبر است. مدت آن حتی امکان دارد بسیار کوتاه بوده و قابل رویت نباشد. شروع آن از سه تا سیزده سالگی است که اگر درمان اصولی شود برای همیشه از بین می‌رود و در غیر اینصورت در سنین بالاتر به صرع بزرگ تبدیل خواهد شد.

از علل این نوع صرع، تومورها، حوادث، تصادف، ضربه‌های مغزی و… را می‌توان بیان کرد. از نشانه‌های بارز صرع کوچک که می‌توان در کلاس درس مشاهده کرد، نحوه نوشتن املا دانش آموزان است که ممکن است در حین حمله، دو یا سه خط از املا را جا بیندازند. پس از حمله علاوه بر رنگ پریدگی، سستی و بی‌حالی، احساس خواب به کودک دست خواهد داد.

پس در طی این نوع حمله تشنجی، کودک برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه هوشیاری خود را از دست می‌دهد و به فضا خیره می‌شود و فعالیتهای معمول وی متوقف می‌شود اما به زمین نمی‌افتد. و پس از بازگشت هوشیاری، کودک چیزی از حمله خود به یاد نمی‌آورد.

صرع موضعی هوشیاری بیمار در این نوع صرع مختل نمی‌شود و تظاهرات صرعی به صورت حرکتی ظاهر می‌شود. ابتد از یک نقطه شروع شده و به تدریج سایر قسمتهای بدن را فرا می‌گیرد. به این نوع صرع، صرع جانسونی نیز می‌گویند. البته نوع دیگر صرع موضعی حرکتی بدون انتشار است که تشنج فقط در یک عضو ظاهر شده و در همان جا باقی می‌ماند. مدت حمله حدود یک تا دو دقیقه‌است ولی ممکن است در بعضی از افراد مدتها طول بکشد. فرمی از صرع است که کمتر شایع است، صرع موضعی یا پارشیال خوش‌خیم که سبب حرکات پرشی در یک سمت از صورت یا یک اندام می‌شود. همچنین هوشیاری نیز ممکن است مختل شود. در اغلب موارد کودک مبتلا به یک نوع صرع است، با این حال برخی کودکان مبتلا به انواع پیچیده‌تر صرع هستند که ترکیبی از دو یا چند نوع مختلف است.

اقدامات اولیه در فردی که تشنج کرده

اگر بیمار دچار تشنج تونیک – کلونیک شده او را به یک سمت بخوابانید و سرش را همسطح یا پایین‌تر از بدنش قرار دهید. شخص را به پهلو بخوابانید تا مسیر تنفسیش باز باشد سعی نکنید چیزی در دهان شخص بگذارید عموماً بر این باور غلط هستند که باید جسمی را در دهان فرد گذاشت تا مانع گاز گرفتن زبان شود حال انکه از همان ابتدای حمله ماهیچه‌ها فک بشدت منقبض می‌شوند که می‌تواند از همان ابتدا زبان را قطع کند این در حالیست که تجربه نشان داده این اتفاق بسیار نادر است گذاشتن جسم در دهان فرد بعلت انقباض فک می‌تواند باعث شکستگی دندان شود. هرگز چیزی را با فشار میان دندانهایش قرار ندهید. در بیشتر مواقع تشنج بعد از یک دقیقه متوقف می‌شوند و بعد از آن یک دوره خواب و استراحت است ولی اگر تشنج بیشتر از چند دقیقه به طول انجامد حتماً باید بیمار را به بیمارستان رساند. همچنین اگر کودک تاکنون یک تشنج تونیک – کلونیک نداشته و نخستین باری است که به این نوع حمله دچار می‌شود، به سرعت کودک را به نزدیکترین بیمارستان برسانید.

در مورد سایر انواع تشنج، بیمار را در یک محل آرام نشانده و صبر کنید تا تشنج کاملاً برطرف شود و هوشیار شود. سپس به بیمار آرامش خاطر بدهید.

اقداماتی که پزشک انجام می‌دهد:

۱- پزشک نخست برای مشخص کردن عوامل محرک احتمالی سؤالاتی در مورد رفتارها و علائم بیمار (قبل، در طی و بعد از حمله تشنج) می‌پرسد.صرع یک بیمارشبیه تشنج است

۲- نوار مغزی الکتروآنسفالوگرافی EEG از بیمار گرفته می‌شود تا به تشخیص نوع صرع کمک کند. در مواردی که تشخیص صرع از هیستری (تمارض) امکانپذیر نباشد از الکتروانسفالوگرافی استفاده می‌شود.

۳- انجام MRI مغزی ممکن است برای تشخیص ناهنجاریهای ساختمانی مغز لازم باشد.

۴- انجام آزمایش خون برای تشخیص اختلالات الکترولیتی به عنوان علت تشنج ضروری است.
درمان

امروزه کنترل بیشتر انواع صرعها میسر است با استفاده از داروهای مناسب بطور روزمره می‌توان از بروز حمله جلوگیری کرد. بیماران مبتلا به صرع، نیاز به مصرف منظم داروی ضد تشنج دارند. این داروها معمولاً به مدت دو تا چهار سال بعد از آخرین حمله تشنج ادامه می‌یابند و سپس می‌توان به تدریج ظرف چند ماه آنها را قطع کرد.

انتخاب دارو بستگی به نوع صرع، سن بیمار و… دارد. از جمله داروهای معروف صرع می‌توان کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، دیازپام، والپروئیک اسید و… نام برد.

اگر حملات صرع با دارو کنترل نشوند و همچنین MRI یک ضایعه مغزی را نشان دهد، ممکن است جراحی (خیلی به ندرت) مورد بررسی قرار بگیرد.

پیش آگهی

پیش آگهی صرع بسته به نوع آن متفاوت است. بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع “تونیک – کلونیک” که به مدت دو سال حمله‌ای نداشته‌اند، عود نخواهند داشت. اغلب کودکان مبتلا به صرع نسبی خوشخیم، خود به خود خوب می‌شوند و بعد از بلوغ احتیاج به مصرف دارو ندارند. پیش آگهی صرع کوچک (ابسانس) مبهم و نامعلوم است. اغلب کودکان، حتی کودکانی که مشکلشان حل نشده، هیچ ناتوانی و معلولیتی از نظر ذهنی پیدا نمی‌کنند و می‌توانند به مدارس معمولی بروند و در اغلب فعالیتهای ورزشی شرکت کنند.

پیشگیری

برخی علل صرع قابل پیشگیری هستند. شش راه اساسی برای پیشگیری از ابتلا به صرع که سازمان جهانی بهداشت بیان کرده‌است عبارتاند از: مراقبت‌های پیش از تولد، زایمان بی خطر، کنترل تب در کودکان، کاهش ضربه مغزی، کنترل بیماریهای عفونی و انگلی و مشاوره ژنتیک.

حالت ثابت از تغییرات این دسته خلق و احساس ناپایدار، چسبندگی، کینه‌توزی، فکر نامعلوم و مجهول، علاقه به جزییات و فراموش کردن کلیات و حالت کندی روانی را می‌توان نام برد.

1 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

7 دیدگاه

توسط: امین بیک محمدی منصور

سلام
چرا صرع نه تنها بیماری خاص محسوب نمی شود بلکه بهزیستی هم حمایت نمی کند وخیریه حمایت ازصرع هم نداریم.بیشتر داروهایش آزاد حساب میشه. رفتم خانه ی کارگر تا بیمه ی تکمیلی کنم به علت صرع قبول نکردن

  توسط: معصومه حیدری

  به گزارش سلامتی به نقل از فارس، کورش قره گزلی استاد بیماری‌های مغز و اعصاب (نورولوژیست) و رئیس هیئت مدیره انجمن صرع درباره قرار گرفتن این بیماری در ردیف بیماری های خاص گفت: در تلاش هستیم که بیماری ” صرع مقاوم به درمان” را در ردیف بیماری های خاص قرار دهیم. جلساتی برگزار شده است که افراد مبتلا به این بیماری را جزو بیماران خاص قرار دهیم تا بتوانند خدمات مناسب درمانی دریافت کنند.
  وی گفت: این طرح تا به حال باید تصویب می شد ؛ اما به خاطر مسائل کمبود بودجه در مرحله کارشناسی باقیمانده است که امیدواریم در آینده ای نزدیک این اتفاق بیافتد.
  این متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) خاطر نشان کرد: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از داروهای مربوط به صرع درکشور تولید می شود ولی بیماران “صرع مقاوم به درمان” نیازمند این هستند که برای دریافت داروهای جدید با مجامع بین المللی در ارتباط باشیم. بنابراین با توجه به اینکه داروهای جدید گران هستند، می طلبد که افراد مبتلا به این بیماری توسط متخصصان شناسایی و به بیمارستان دانشگاه های علوم پزشکی معرفی شوند تا داروهای جدید برایشان تجویز شود.
  وی در خصوص متوسط هزینه ای که یک بیمار مبتلا به صرع برای درمان باید بپردازد، گفت: بیماران مبتلا به صرع متوسط ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در ماه باید هزینه کنند، اما بیماران مبتلا به “صرع مقاوم به درمان” هزینه درمانشان بیش از یک میلیون تومان در ماه است.
  رئیس هیئت مدیره انجمن صرع با توصیه به نزدیکان افراد مبتلا به صرع در هنگام تشنج این بیماران گفت: مهمترین مسئله حفظ خونسردی است. همچنین بیمار اگر دچار تشنج شد چیزی در دهانش قرار ندهند و وی را در جای نرم به سمت چپ با سر رو به پایین بخوابانند تا ترشحات از دهانش خارج شود.
  قره گزلی درباره کنترل این بیماری گفت: خواب مناسب و کنترل استرس در زندگی عمده ترین راه های کنترل این بیماری است . همچنین اگر بیمار احساس می کند که مصرف غذایی خاص در تشدید بیماری اش موثر است باید از خوردن آن پرهیز کند.
  وی رژیم غذایی را در کنترل صرع چندان موثر ندانست و عنوان کرد: گاهی بیماران متوجه می شوند که برخی غذاها ممکن است در تشدید یا کنترل بیماری موثر باشد که باید به این نکات توجه داشت. در طب سنتی اشاره شده است که غذاهای سرد برای صرع خوب نیست و غذاهای گرم مثل عسل برای صرع خوب است.
  این متخصص مغز و اعصاب( نورولوژیست) علل بروز چنین بیماری را بسیار متنوع دانست و گفت: ممکن است از زمان نوزادی با عفونت های مغزی که بسیار شایع است آغاز شود. گاهی وارد شدن صدماتی به مغز و همچنین تومورهای مغزی و هر عاملی که باعث صدمه مغزی شود ممکن است باعث بروز صرع شود.امیداست که این بیماری جزبیماری های خاص قرار گیرد برای اطلاعات بیشتر از بماری صرع به مقاله ای تحت عنوان اطلاعاتی کامل درباره بیماری صرع رجوع کنید.سلامتی شما را از خداوند خواستاریم.

توسط: رحیم شجاعت

چون آشنا وپارت نداری

  توسط: معصومه حیدری

  ازاینکه نظراتتون رو باما به اشتراک میگذارید سپاسگذارم

توسط: امین بیک محمدی منصور

سلام LTM تا چه حدی در درمان صرع موثر است

  توسط: معصومه حیدری

  LTM مخفف کلمات long term video EEG monitoring است. یعنی ثبت و پایش همزمان امواج مغزی و ویدیویی حرکات و حالات بیمار که در بخش مغز و اعصاب انجام می پذیرد. این کار بیش از همه برای تشخیص نوع تشنج و یافتن کانون اولیه شروع تشنج در بیماران صرعی انجام می شود.

  بیماری صرع یکی از بیماریهای شایع مغزی است که گرچه همگی تحت عنوان صرع یا تشنج نامیده می شوند ولی از نظر متخصصین انواع گوناگونی از تشنج و حملات صرعی وجود دارد که بعضاً درمان آنها با یکدیگر متفاوت است. بعلاوه بسیاری بیماریهای دیگر نیز ممکن است حالات صرع و تشنج را تقلید و سبب اشتباه در تشخیص و درمان شوند. مثلاً یکی از بیماریهایی که مکرراً سبب اشتباه تشخیصی می شود حملات شبه تشنجی با منشاء روانی می باشد. این بیماران در نتیجه تنش های روانی دچار حملات شبه صرع می شوند و ممکن است به اشتباه تشخیص صرع داده شود و سالیان زیادی تحت درمان با داروهای ضد تشنج قرار گیرند. در این موارد بهترین کار بستری کردن بیمار در بخش ltm و مشاهده و تجزیه تحلیل حرکات ثبت شده بیمار طی حمله تشنج و بررسی امواج مغزی در همان لحظه می باشد. با این روش می توان اطمینان حاصل کرد که آیا بیمار واقعاً مبتلا به صرع است و یا به بیماریهای مقلد صرع مبتلاست و بر همین اساس درمان مناسب را انتخاب کرد و اگر حملات بیمار صرعی است از چه نوع صرعی می باشد و بر این اساس داروی بیمار را اصلاح کرد. البته از آنجایی که برای ثبت حملات تشنج ممکن است نیاز به بستری یک تا دو هفته ای باشد و انجام این کار با هزینه بالایی همراه است این روش تشخیصی در مواردیکه با روش های ساده تر مثل نوار مغزی معمولی به تشخیص نرسیده باشیم توصیه می شود.

  در حدود ۲۰ درصد بیماران صرعی مبتلا به صرع مقاوم به درمان می باشند یعنی علیرغم آزمایش داروهای مختلف و با وجود مصرف همزمان بیش از دو داروی ضد صرع همچنان دچار حملات تشنج می شوند. در این موارد یکی از بهترین روش های درمانی جراحی و برداشتن کانون تشنج است. برای این کار نیز بیمار در بخش ltm بستری و امواج مغزی بیمار طی حملات مکرر مورد ارزیابی قرار می گیرد و در مواردیکه کانون تشنج پیدا شود توصیه به جراحی می شود.

  برای حصول نتیجه ایده آل باید حداقل ۵ حمله تشنج از بیمار ثبت شود و به همین دلیل ممکن است نیاز به بستری طولانی مدت باشد که بسیار پر هزینه است لذا برای اینکه بیمار در طی بستری دچار حملات مکرر شود معمولاً طی بستری از مقدار داروهای ضد صرع بیمار کاسته می شود.دکتر جواد عاملی.

  استفاده از دستگاه تی ام اس برای درمان بیماری صرع:دکترداوود آذرنگی متخصص مغزواعصاب و رئیس مرکز نوروفیدبک ایرانیان.
  این روش یکی دیگر از روش های درمانی نورومودالیشن است که بتازگی مورد بررسی قرارگرفته وتوسط دستگاه تی ام اس امواج مغناطیسی از روی پوست سر وارد مغز می شود ودر مغز این امواج به امواج الکتریکی تبدیل می شوند . البته این دستگاه برای درمان بیماری افسردگی کاربرد دارد ، ولی اخیرا با پروتوکل درمانی و با تنظیمات خاصی که امواج خروجی دستگاه ، باید فرکانس و شدت پائین وخاصیت مهاری داشته باشد تا بتواند ، امواج مغزی غیرطبیعی و بی نظم را مهار کرده و از بروز مجدد حملات صرع پیشگیری کند ، لازم به توضیح است که استفاده از این روش کاملا غیرتهاجمی و بدون عارضه است و به شرطی که صحیح استفاده شود وتنظیمات درست انجام شده باشد ، اثرات مطلوبی در درمان بیماری صرع و تشنج خواهد داشت . و تحقیقات زیادی در مورد این روش درمانی در بیماری صرع در حال بررسی است. که خیلی امیدوار کننده است و نتایج خوبی داشته ولی این روش درمانی هنوز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار نگرفته ودرحال بررسی است .امید است این مطلب مفید واقع شود .باتشکر.

  توسط: معصومه حیدری

  LTM مخفف کلمات long term video EEG monitoring است. یعنی ثبت و پایش همزمان امواج مغزی و ویدیویی حرکات و حالات بیمار که در بخش مغز و اعصاب انجام می پذیرد. این کار بیش از همه برای تشخیص نوع تشنج و یافتن کانون اولیه شروع تشنج در بیماران صرعی انجام می شود.

  بیماری صرع یکی از بیماریهای شایع مغزی است که گرچه همگی تحت عنوان صرع یا تشنج نامیده می شوند ولی از نظر متخصصین انواع گوناگونی از تشنج و حملات صرعی وجود دارد که بعضاً درمان آنها با یکدیگر متفاوت است. بعلاوه بسیاری بیماریهای دیگر نیز ممکن است حالات صرع و تشنج را تقلید و سبب اشتباه در تشخیص و درمان شوند. مثلاً یکی از بیماریهایی که مکرراً سبب اشتباه تشخیصی می شود حملات شبه تشنجی با منشاء روانی می باشد. این بیماران در نتیجه تنش های روانی دچار حملات شبه صرع می شوند و ممکن است به اشتباه تشخیص صرع داده شود و سالیان زیادی تحت درمان با داروهای ضد تشنج قرار گیرند. در این موارد بهترین کار بستری کردن بیمار در بخش ltm و مشاهده و تجزیه تحلیل حرکات ثبت شده بیمار طی حمله تشنج و بررسی امواج مغزی در همان لحظه می باشد. با این روش می توان اطمینان حاصل کرد که آیا بیمار واقعاً مبتلا به صرع است و یا به بیماریهای مقلد صرع مبتلاست و بر همین اساس درمان مناسب را انتخاب کرد و اگر حملات بیمار صرعی است از چه نوع صرعی می باشد و بر این اساس داروی بیمار را اصلاح کرد. البته از آنجایی که برای ثبت حملات تشنج ممکن است نیاز به بستری یک تا دو هفته ای باشد و انجام این کار با هزینه بالایی همراه است این روش تشخیصی در مواردیکه با روش های ساده تر مثل نوار مغزی معمولی به تشخیص نرسیده باشیم توصیه می شود.

  در حدود ۲۰ درصد بیماران صرعی مبتلا به صرع مقاوم به درمان می باشند یعنی علیرغم آزمایش داروهای مختلف و با وجود مصرف همزمان بیش از دو داروی ضد صرع همچنان دچار حملات تشنج می شوند. در این موارد یکی از بهترین روش های درمانی جراحی و برداشتن کانون تشنج است. برای این کار نیز بیمار در بخش ltm بستری و امواج مغزی بیمار طی حملات مکرر مورد ارزیابی قرار می گیرد و در مواردیکه کانون تشنج پیدا شود توصیه به جراحی می شود.

  برای حصول نتیجه ایده آل باید حداقل ۵ حمله تشنج از بیمار ثبت شود و به همین دلیل ممکن است نیاز به بستری طولانی مدت باشد که بسیار پر هزینه است لذا برای اینکه بیمار در طی بستری دچار حملات مکرر شود معمولاً طی بستری از مقدار داروهای ضد صرع بیمار کاسته می شود.دکتر جواد عاملی.

  استفاده از دستگاه تی ام اس برای درمان بیماری صرع:دکترداوود آذرنگی متخصص مغزواعصاب و رئیس مرکز نوروفیدبک ایرانیان.
  این روش یکی دیگر از روش های درمانی نورومودالیشن است که بتازگی مورد بررسی قرارگرفته وتوسط دستگاه تی ام اس امواج مغناطیسی از روی پوست سر وارد مغز می شود ودر مغز این امواج به امواج الکتریکی تبدیل می شوند . البته این دستگاه برای درمان بیماری افسردگی کاربرد دارد ، ولی اخیرا با پروتوکل درمانی و با تنظیمات خاصی که امواج خروجی دستگاه ، باید فرکانس و شدت پائین وخاصیت مهاری داشته باشد تا بتواند ، امواج مغزی غیرطبیعی و بی نظم را مهار کرده و از بروز مجدد حملات صرع پیشگیری کند ، لازم به توضیح است که استفاده از این روش کاملا غیرتهاجمی و بدون عارضه است و به شرطی که صحیح استفاده شود وتنظیمات درست انجام شده باشد ، اثرات مطلوبی در درمان بیماری صرع و تشنج خواهد داشت . و تحقیقات زیادی در مورد این روش درمانی در بیماری صرع در حال بررسی است. که خیلی امیدوار کننده است و نتایج خوبی داشته ولی این روش درمانی هنوز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار نگرفته ودرحال بررسی است .امید است این مطلب مفید واقع شود .باتشکر.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.