659

مشکلات شایع پا در کودکان چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اکثر بچه‌ها موقع به‌دنیا آمدن، کف پای‌شان صاف است و کم‌کم کف پای‌شان قوس پیدا می‌کند، اما در بعضی بچه‌ها این قوس هیچ‌وقت ایجاد نمی‌شود.

صافی کف پا

اولین نکته در صافی کف پای کودک، ضعیف بودن مچ پاست. در این وضعیت، مچ پا ‌به‌دلیل طرز قرارگرفتن کف پا، به سمت داخل متمایل است. کف پای صاف معمولا نشانه مشکل یا نقص خاصی نیست و پزشک فقط در مواردی که این مشکل باعث درد شود، به درمان آن می‌پردازند.

پا چنبری (Club foot)

این اختلال پا در نوزادان و کودکان شایع است. در این اختلال، مچ پا به سمت داخل خم می‌شود. این بیماری می‌تواند موقع تولد نوزاد وجود داشته باشد یا هنگام رشد کودک بروز کند.

پزشکان معتقدند که مشکل پا چنبری یا پا چماقی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های مادرزادی باشد، مانند بیماری اسپینا بیفیدا و سندرم لارسن.

معمولا روش‌های غیر‌جراحی برای درمان این مشکل به‌کار می‌رود، مثل استفاده از آتل و قالب و نیز کشش پا در امتداد آن تا به رشد صحیح پا کمک کند و پای کودک از حالت خمیدگی درآید.

پای کالکانئووالگوس (Calcaneovalgus Foot)

این بیماری بر اثر قرار گرفتن نادرست استخوان‌ها در پا ایجاد می‌شود و به‌راحتی توسط اطرافیان تشخیص داده می‌شود، زیرا پا شکل غیر‌طبیعی دارد. این بیماری می‌تواند ارثی باشد.

خوشبختانه مشاهده شده که استخوان‌های کودک در این بیماری انعطاف‌پذیر هستند و پزشک معالج می‌تواند با استفاده از روش‌های درمانی مانند قرار دادن آتل و قالب‌های مخصوص، شکل استخوان‌های پای کودک را تصحیح کرده و آنها را طبق الگوی طبیعی تنظیم کند.

عمودی بودن استخوان تالوس (Vertical Talus)

این بیماری هم مانند مشکل قبلی، شامل قرارگیری ناصحیح استخوان‌ها در پاهاست. تنها تفاوت این مشکل با بیماری قبلی در روش درمانی آن است.

در مشکل تالوس عمودی، استخوان‌ها به‌صورت عمده جابه‌جا شده‌اند و به‌دلیل عدم انعطاف‌پذیری و سختی که در استخوان‌ها مشاهده می‌شود، معمولا روش جراحی، روشی مناسب و شایع برای درمان است.

آنته ورژن ران (Femoral Anteversion) 

کودکانی که این مشکل را دارند، اغلب با شست پای خود که به سمت داخل خم شده، راه می‌روند.

این مشکل هیچ‌گونه درد و ناراحتی برای کودک ایجاد نمی‌کند و به مرور زمان و با رشد کودک، بهبود پیدا می‌کند.

عمل جراحی فقط زمانی توصیه می‌شود که این مشکل بسیار شدید بوده و راه رفتن کودک را تا حد زیادی دچار اختلال کند.

پزشکان معمولا از ۸سالگی به بعد این عمل جراحی را برای کودک انجام می‌دهند و قبل از این سن را توصیه نمی‌کنند، زیرا ممکن است انگشتان پای کودک باز هم تغییر شکل بدهد.

متاتارسوس اداکتوس (Metatarsus Adductus)

در این مشکل، پای کودک دارای قوس زیاد و غیرطبیعی است و انگشت شست پای کودک نیز بزرگ است، طوری که هماهنگی بین اندازه شست پا و انگشتان دیگر وجود ندارد.

این مشکل معمولا تا دو سالگی کودک بهبود پیدا می‌کند.

اگر احیانا در مواردی کودک بهبود پیدا نکرد، روش‌های درمانی مانند استفاده از قالب و آتل برای او تجویز می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.