593

استفاده از قرص ضد افسردگی در دوران بارداری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آیا مصرف قرص ضد افسردگی برای خانم های باردار مشکلی ایجاد نمی کند؟و باعث آسیب رساندن به جنین نمی شود؟

زنانی که باردار هستند و یا در قصد باردار شدند دارند در حالی که از افسردگی رنج می‌برند، شاید تعجب کنند که برای تغییر خلق و خوی خود می‌توانند دارو مصرف کنند.

البته این موضوع مدت‌ها مورد بحث بوده است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد داروهای ضد افسردگی برای جنین خطرناک است. در حالی که بر اساس برخی دیگر از مطالعات، افسردگی درمان نشده هم برای مادر می‌تواند خطرناک باشد و هم برای جنین.

بنا به گفته کارشناسان، درمان افسردگی زنان باردار یک اقدام لوکس نیست و متاسفانه بیشتر زنان باردار که از افسردگی رنج می‌برند هنوز نمی‌دانند که این بیماری چه عوارضی هم بر روی خودشان و هم جنینشان دارد.

با این حال افسردگی بر روی میلیون‌ها نفر از زنان باردار تأثیر می‌گذارد و علت آن تا حدی به این دلیل است که تغییرات خلق و خوی باعث عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز می‌شود.

در حال حاضر در میان ۲۰ داروی تجویز شده برای درمان افسردگی در زنان باردار، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین بیشترین کاربرد را دارند.

با این وجود به گفته کارشناسان یکی از خطراتی که داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری ممکن است ایجاد کنند، افزایش فشار خون ریوی نوزاد است که منجر به مشکلات شدید تنفسی می‌شود. ضمن این که امکان بروز نقص قلبی در نوزادان نیز محتمل است.

البته باید به بیماری‌های ناشی از افسردگی در دوران بارداری نیز اشاره کرد. این بیماری‌ها عبارت‌اند از فشار خون بالا و آسیب‌های عضوی در دوران بارداری، قند خون بالا در دوران بارداری، تولد زودرس، و تولد نوزاد کم وزن.

با این حال به گفته متخصصان روانپزشکی، هنوز هم داروهای ضد افسردگی قدیمی تر مثل پروزاک و یا زولفت برای درمان افسردگی دوران بارداری می‌توانند تجویز شوند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.