502

ویتامین B1

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

شاید نام بسیاری از اعضاء خانوادهB مثلB12 , B6 , B2 , B1 را شنیده باشید . این ویتامینها در بسیاری از مواد غذایی یافت می شوند . اولین ویتامینی که از این گروه ویتامینها کشف شد، ویتامین B1 بود.

اولین ویتامینی که از گروه ویتامینهای B کشف شده است. این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها در بدن و عملکرد اعصاب دارد. ویتامین B1 از راه روده جذب خون می‌شود. تغییراتی بر روی آن صورت می‌گیرد و آماده استفاده بافتها می‌گردد. یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می کند، الکل است که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین ویتامین B1 می شود. این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود.

عملکرد آن در اندامها ، فعال کردن آنزیمهای لازم برای سوختن قند در بدن است. این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه کربس دارد. نقش مهم دیگر آن در اعصاب است. ما برای انجام هر حرکت و یا درک احساس از محیط نیاز داریم پیامهای عصبی از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند، ویتامین ویتامین B1 در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی دارد.اما ویتامینB1 در کدام مواد غذایی موجود است ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را بیابید.

–    ويتامين B1 تيامين حلال در آب است و مازاد آن از بدن دفع مي‎گردد.

–    مصرف روزانه ويتامين B1 براي بزرگسالان يك تا يك و نيم گرم و خانم‎ها در دوران بارداري و شيردهي ۱ تا ۶/۱ ميلي‎گرم مي‎باشد.

–    ويتامين B1  به رشد بدن كمك مي‎كند.

–    ويتامين B1 باعث بهبود روحيه مي‎گردد و سيستم عصبي عضلات و عملكرد قلب را معمولي نگه مي‎دارد.

–    ويتامين B1 به هضم غذا مخصوصاً هضم كربوهيدارتها كمك مي‎كند.

–    ويتامين B1 در مسافرت‎هاي دريايي و هوايي برطرف كننده تهوع مي‎باشد.

–    ويتامين B1 در اثر حرارت و پخت از بين مي‎رود.

–    قهوه و الكل باعث از بين رفتن ويتامين B1  مي‎شود، بيماران پوستي زيادي هستند كه باعث بيماري پوست آنها مصرف زياد الكل بوده است.

–  كساني كه بعد از غذا آنتي اسيد مي‎خورند باعث مي‎شود كه ويتامين B1 را از دست بدهند. قابل توج كساني كه جهت رفع ترشي معده شربت آنتي اسيد مي‎خورند.

– كشيدن سيگار و خوردن شكر بيش از حد باعث كمبود ويتامين B1 مي‎شود.

– كمبود ويتامين B1 باعث بيماري بري‎بري مي‎شود. بري‎بري بيماري است كه با فلج اعصاب سطحي و حالت مورمورشدن پا و تندشدن ضربان قلب شروع مي‎شود و با بي‎اشتهايي گاهي اوقات يبوست، گاهي اسهال و حالت تهوع همراه است به تدريج فلج دست و پا به وجود مي‎آيد زماني بيمار ورم دارد و گاهي ندارد.

– كمبود ويتامين B1 باعث گيجي، افسردگي، بي‎اشتهايي و يبوست مي‎گردد.

– كمبود ويتامين B1 باعث گرفتگي عضلات مي‎شود.

– ماست كه باعث زندگي بهتر و طول عمر بيشتر مي‎شود به خاطر اين است كه در بدن باعث ساخته شدن ويتامين B1 مي‎شود. بهترين زمان خوردن ماست بعد از صرف غذاست، البته ماست بايد تازه و شيرين باشد.

– كمبود ويتامين B1 اختلال در رشد و زايمان مي‎آورد.

– كمبود ويتامين B1  ، غم‎هاي بي‎دليل به وجود مي‎آورد و گاهي ميل به خودكشي را در فرد ايجاد مي‎كند.

– هيچ‎گاه براي پخته شدن زود غذا از جوش شيرين استفاده نكنيد چون باعث از بين بردن ويتامين B1 مي‎گردد. خانم‎هايي كه به جاي خميرمايه طبيعي از جوش‎شيرين استفاده مي‎كنند باعث از بين بردن ويتامين B1 مي‎شوند.

– كمبود ويتامين B1 باعث ريزش مو مي‎گردد.

– كمبود ويتامين B1 كمك به ايجاد زخم معده مي‎كند.

– كساني كه دردهاي سياتيك دارند ويتامين B1 را زياد استفاده كنند.

– تمام گروه‎هاي ويتامين B نقش اصلي را در سالم و جوان بودن پوست دارند.

– موهاي چرب نياز فراواني به ويتامين‎هاي گروه B دارند.

– ويتامين B1 ضدبيماري عصب و ورم عصب است.

– كمبود ويتامين‎هاي گروه B باعث ترك خوردن لب‎ها و خشكي و قرمزشدن زبان مي‎گردد.

– ويتامين B1 را مي‎توان در مخمرآبجو، سبوس برنج، گندم، جو دوسر، بادام زميني، شير، لبنيات، سبزي‎ها، گوشت، تخم‎مرغ، لوبيا، نخود، ماهي، دل و قلوه گاو و گوسفند و گوساله، كره، باقلا، عدس، پياز، زردآلو، مارچوبه، شلغم، انجير، آلوخشك، موز، بولاغ‎اوتي، ترشك، سيب‎زميني، كاكائو، مرغ، قارچ، والك، خرما، فندق، گردو، ذرت، سويا، ميوه‎‎ها سردرختي مخصوصاً پرتقال، سيب و…

در پايان بگويم كه مخمر آبجو سرشار از ويتامين B مي‎باشد و سعي كنيد حتماً نان سبوس‎دار و برنج سبوس‎دار ميل كنيد، يا اين كه اگر مي‎خواهيد برنج بپزيد ابتدا سبوس برنج را در ميزان آبي كه براي برنج لازم است جوشانده سپس صاف نموده و با آن آب كته درست كنيد براي مثال اگر مي‎خواهيد دو پيمانه برنج درست كنيد ابتدا ۳ پيمانه آب با يك پيمانه چلتوك برنج جوشانده صاف نموده سپس با آن آب برنج را بپزيد اين نوع برنج فوق‎العاده مقوي است و چاق‎كننده نمي‎باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.