312

آنفولانزای خوکی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفسی خوک‌هاست که برای نخستین بار در سال ۱۹۳۰ کشف شد، بیماری توسط چهار نوع مختلف ویروس آنفلوآنزای A ایجاد شده و می‌تواند باعث ابتلای خوکها گردد.

این بیماری در اواخر پاییز و زمستان بیشتر مشاهده می‌شود.

علائم آن در خوکهای آلوده شامل

تب، افسردگی، سرفه، گرفتگی بینی، عطسه، مشکلات تنفسی، قرمز و ملتهب شدن چشم‌ها، کاهش اشتها و آبریزش از بینی و چشم‌ها می‌باشد.

چگونه انسانها گرفتار می شوند 

عفونت بیماری در انسانها به صورت گهگاه و با ارتباط مستقیم با خوکها ایجاد می‌شود وقتی انسانی به این ویروس مبتلا می‌شود، می‌تواند از راه تنفس با سرفه یا عطسه عامل بیماری را به سایرین انتقال دهد.

در سال ۱۹۸۸ در یکی از ایالت‌های آمریکا این عفونت در خوکها منجر به ابتلای چندین نفر شد و مشخص گردید اولین بیمار، آن را به سایر افراد انتقال داده است. این اشخاص شاغلین مراکز بهداشتی بودند.
معمولاً مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماریها در آمریکا(CDC) هر دو سه سال یک بار، یک مورد از این بیماری را در انسانها گزارش می‌کرد، اما از دسامبر ۲۰۰۵ تا فوریه ۲۰۰۹، دوازده مورد به این مرکز گزارش شد.
انتقال انسان به انسان آنفلوآنزای خوکی شبیه به انتقال و شیوع عفونت ویروس آنفلوآنزای انسانی است یعنی از طریق سرفه، عطسه، دستهای آلوده یا اشیاء آلوده به ویروس منتقل می‌شود. عفونت با خوردن گوشت خوک یا فرآورده‌های آن انتقال نمی‌یابد. همچنین پختن گوشت آن باعث از بین رفتن ویروس می گردد.

علائم آنفلوآنزای خوکی در انسان

علائم آنفلوآنزای خوکی شبیه سایر آنفلوآنزاهااست . این علائم شامل: تب ولرز، سردرد، احتقان یا گرفتگی بینی، آبریزش از بینی، گلودرد، سرفه، بدن درد و کوفتگی عضلانی، گیجی و منگی، کاهش یا فقدان اشتها، تهوع و استفراغ و اسهال می‌باشد که ویروس مذکور طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از ورود به بدن علائم خود را ظاهر می‌سازد.

تشخیص بیماری

نمونه خلط یا ترشحات تنفسی بیمار بایستی طی ۴ تا ۵ روز از ابتدای بیماری یعنی زمانی که ویروس بیشترین آلودگی را دارد گرفته شود، هر چند بعضی بیماران مثل بچه‌ها ممکن است ویروس را تا ۱۰ روز یا بیشتر منتقل نمایند. گفتنی است نمونه‌ها باید به مراکز بهداشتی مشخص جهت تشخیص ارسال گردد.

درمان

چهار دارو (آمانتادین، ریمانتادین، اوسلتامیویر و زانا میویر) در درمان آنفلوآنزای خوکی موثر است که از این چهار دارو تنها آمانتادین در کشور موجود بوده و تقریباً همه این داروها بر روی ویروس موثر می‌باشند. اما مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماریها در آمریکا (CDC)، اوسلتامیویر و زانا میویر را در صورتی که به موقع استفاده شود تاثیرگذارتر می‌داند.

به طور رایج واکسنی برای آنفلوآنزای خوکی وجود ندارد . این بیماری در مکزیک شیوع یافته و به ایالات متحده، فرانسه، انگلیس و ژاپن نیز سرایت کرده است، در کشور ما نیز انواع دیگر این ویروس که همگی از نوع آنفلوآنزای A می‌باشد، همواره وجود داشته ولی با تشخیص به موقع و درمان مناسب تاکنون مرگ و میری به دنبال نداشته است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.