10606

عفونت E.coli و درمان آن

|
0 دیدگاه

E.coli مخفف اسم اشیرشیاکولی (Escherishia coli) است که نوعی باکتری با توان ایجاد دل پیچه و اسهال شدید است. E.coli می تواند سبب اسهال خونی شود.

علائم در کودکان، افراد مسن و کسانی که بیماری دیگری دارند شدیدتر است. عفونت E.coli در تابستان بیشتر شایع است.

چگونه دچار عفونت E.coli می شویم

اغلب عفونت های E.coli ناشی از:

خوردن گوشت نی پز
نوشیدن آب آلوده
نوشیدن شیر غیر پاستوریزه
كار كردن در گاوداری و سرو كار داشتن با احشام
گاو های سالم و گاوهای شیرده می توانند ناقل E.coli در روده خود باشند.

اگر از دمای بالا برای پخت گوشت استفاده نشود یا مدت زمان طولانی برای پخت گوشت استفاده نشود، می تواند منجر به آلودگی شما با میكروب E.coli شود. زمانی كه شما گوشت نیم پز می خورید، میكروب ها وارد معده و روده شما می شوند.
بعلاوه این بیماری از فردی به فرد دیگر نیز منتقل می شود. وقتی فردی بیمار است و دستان خود را بخصوص پس از رفتن به دستشویی به خوبی نمی شوید، می تواند با لمس اشیاء بخصوص دست زدن به غذا منجر به آلودگی آن ها و بیماری سایرین شود.

افرادی كه با E.coli آلوده شده اند به شدت ناقل بیماری هستند و می توانند آن را به راحتی منتقل كنند. تا زمانی كه ۲ آزمایش پی در پی مدفوع از نظر E.coli منفی شود فرد باید بستری بماند تا كمتر سبب آلودگی دیگران شود.

علائم عفونت E.coli چیست

علائم حدود ۷ روز پس از آلودگی با میكروب بروز می كند. اولین علامت درد شدید شكمی و دل پیچه است كه بعد از چند ساعت اسهال آبكی آغاز می شود. اسهال منجر می شود شما آب و الكترولیت از دست بدهید (دهیدراتاسیون)، این امر منجر می شود شما احساس ناخوشی و خستگی كنید.

اسهال آبكی حدود ۱روز ادامه دارد. سپس اسهال آبكی تبدیل به مدفوع خونی قرمز روشن می شود. دلیل وجود خون در مدفوع زخم های ایجاد شده در روده بدلیل عفونت است.
اسهال خونی به مدت ۵-۲ روز ادامه می یابد. ممكن است بیش از ۱۰ بار دفع مدفوع در روز داشته باشید. برخی افراد می گویند مدفوع آن ها تماماً خون است و مدفوعی ندارند.
ممكن است تب اندكی داشته باشید یا تب نداشته باشید. ممكن است تهوع و استفراغ هم داشته باشید. اگر هر یك از علائم اسهال آبكی، اسهال خونی، دل پیچه، تب، تهوع یا استفراغ را داشتید، سریعاً به پزشك مراجعه كنید.

آیا عفونت E.coli مشكلاتی ایجاد می كند

شایع ترین مشكل ایجاد شده سندرم همولیتیك ارومیك است. بیمارانی كه این بیماری را می گیرند دچار آنمی همولیتیك می شوند (كه در آن تعداد سلول های قرمز خون كاهش می یابد) ترومبوسیتوپنی (كاهش تعداد پلاكت) و نارسایی كلیه (آسیب به كلیه) سایر عوارض این سندروم است.
سندرم همولیتیك ارومیك در كودكان بسیار شایع است و می تواند سبب نارسایی حاد كلیه در كودكان شود. این مشكل حدود ۱۰-۵ روز پس از شروع اسهال آغاز می شود. بیمارانی كه با این مشكل مواجه می شوند بایستی جهت درمان به بیمارستان مراجعه كنند.

عفونت E.coli چگونه تشخیص داده می شود

تشخیص به وسیله دیده شدن باكتری E.coli در كشت مدفوع انجام می شود. در صورت ابتلا به مدفوع خونی هر چه سریع تر به پزشك خود مراجعه كنید. پزشك برای شما درخواست آزمایش كشت مدفوع می دهد تا رشد باكتری E.coli در آن دیده شود. كشت بایستی در مدت ۴۸ ساعت اول بعد از شروع مدفوع خونی انجام شود.

عفونت E.coli چگونه درمان می شود

درمان خاصی برای این عفونت وجود ندارد، جز اینكه آب و مایعات كافی بنوشید و مراقب مشكلات محتمل بعدی باشید. تا زمانی كه پزشك به شما اجازه نداده، جهت قطع اسهال از هیچ دارویی استفاده نكنید. این داروها سبب می شوند كه روده شما نتواند كار خود را برای رهایی از عفونت به درستی انجام دهد.

اگر به شدت دهیدراته هستید به بیمارستان مراجعه كنید تا درمان وریدی با مایعات تزریقی برایتان انجام شود.

چگونه از ابتلا به عفونت با E.coli مصون بمانیم

با پختن كامل گوشت می توانید از این عفونت مصون بمانید. برای محافظت از خودتان قوانین زیر را دنبال كنید.
قبل از شروع به پختم غذا، دست هایتان را با صابون تمیز بشویید
گوشت را تا زمانی بپزید كه هیچ نقطه صورتی رنگی در آن دیده نشود
وقتی در حال پخت گوشت هستید، از گوشت نیم پز نچشید
غذای پخته شده را در بشقابی كه قبلاً گوشت نپخته در آن قرار داشته، نگذارید
تمام انواع همبرگر را با دمای حداقل ۷۰ درجه سانتی گراد بپزید
گوشت را در یخچال یا ماكروفر یخ زدایی كنید. آن را روی كابینت قرار ندهید
برای شستم تخته گوشت از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده كنید
آب گوشت نیم پز را نخورید
باقیمانده غذا را در یخچال نگهداری كنید یا آن را دور بریزید
افرادی كه اسهال دارند باید دست های خود را مكرراً و به خوبی بشویند و این كار را با آب گرم و صابون انجام دهند. شستشو حداقل ۳۰ ثانیه طول بكشد
در رستوران همبرگر پخته شده سفارش دهید و از مصرف همبرگر نیم پز صورتی رنگ خودداری كنید.

 

5 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.