371

فاکتورهای مهم در سلامت مغز

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر میخواهید قدرت مغز را افزایش دهید باید تا جایی که ممکن است از ذهن و فکر خود استفاده کنید.

کتاب بخوانید در فعالیت های خاص شرکت کنید بازی های حافظه ای مثل پازل و جدول و… انجام دهید و همچنین از مواد مغذی برای تقویت مغز استفاده کنید مثلا لسیدهای چرب امگا ۳ و شکلات و ماهی و … برای سلامت مغز توصیه شده است.

مطالعه، آموزش، ورزش، رژیم غذایی مناسب و نکشیدن سیگار ازجمله راهکارهای ساده اما مهم برای داشتن مغزی سالم است.

مغز مرکز فرماندهی بدن انسان محسوب می شود که از ساختار و عملکردی پیچیده برخوردار است. پیچیدگی مغز همواره آن را به عضوی جذاب برای دانشمندان و پژوهشگران برای کشف جنبه های پنهان آن مبدل کرده و با پیشرفت علم، این بخش از بدن انسان نیز بیش از پیش در کانون توجه قرار گرفته است.

در همین راستا برای اولین بار هفته آگاهی از مغز در سراسر کشور به صورت همزمان در بهزیستی، مهد کودک ها، مدارس، دانشگاهها، باشگاههای ورزشی، شهرداری ها و… از روز شنبه ( هشتم اسفند ماه )آغاز شد؛ به همین مناسبت سمینارها و برنامه های خاصی در این اماکن برگزار می شود تا همه سنین (از کودکان تا کهن سالان) با مغز خود آشنا شوند و به بهداشت مغز توجه بیشتری کنند.

مغز از مهمترین ارگان های بدن محسوب می شود که در تصمیم گیری ، شناخت ،آگاهی بخشی، و تجربیات پیرامون نقش دارد.مغزحکم فرمانده بدن بوده و تمام فعالیت ها، تفکرات و احساسات و هیجانات را رهبری می کند و باید برای سلامت این ارگان مجدانه کوشید.
توجه به بیماری های مغزی نیز مهم است و می تواند توانایی شناختی را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت زندگی انسان را مختل کند.

**مطالعه اولین گام سلامت مغزی

آمارها نشان داده است که مطالعه کردن و خواندن کتاب در بهبود و عملکرد مغز تاثیرات مثبت به جای می گذارد. مطالعه کردن و خواندن مطالب ارتباط بین سلول های مغزی را مستحکم می کند.

مردم مدت زمان کمتری را برای مطالعه در نظر می گیرند و این وضعیت در میان جوانان نیز مشاهده شده است .
خانواده ها برای بسیاری از وسایل غیر ضروری زندگی هزینه های گزافی را صرف می کنند اما رغبت به خریداری کتاب ندارند و در سبد کالا هزینه ای برای خریدن کتاب در نظر گرفته نشده است.

بی توجهی به موضوع مطالعه در بین افراد جامعه سبب می شود ضریب هوشی افراد و همچنین فرزندان در خانواده دستخوش تغییرات شده و این موضوع هشداری جدی است که در آینده می تواند سلامت مغزی را مورد تهدید قرار دهد.

**آموزش دومین گام سلامت مغزی

در مدارس ما خلاقیت وجود ندارد و مطالب درسی را دانش آموزان یا دانشجویان حفظ کرده و در این امر، یادگیری کمتر اتقاق می افتد.
توجه جدی به نحوه آموزش و یادگیری از کودکی می تواند مغز را فعال نگه دارد و عدم خلاقیت ذهنی سلامت مغز را به شدت تحت تاثیر قرار می هد.
مقدسی اضافه کرد:روش های مختلف یادگیری، خلاقیت های فکری وفعالیت های ذهنی از مواردی است که از دوران کودکی باید در مدارس ، دانشگاه و خانواده ها به آن توجه جدی کرد.

**ورزش سومین گام سلامت مغزی

ورزش کردن و فعالیت و تحرک جسمی می تواند سلامت مغزی نورون ها را بهبود بخشد و باید ادغان داشت ورزش کردن در جامعه ما چندان جایگاهی ندارد و مردم اطلاعات و آگاهی کمتری نسبت به فواید ورزش کردن دارند.
مقدسی توصیه کرد: روزانه حدود نیم ساعات ورزش برای حفظ سلامتی جسم و روان ضروری است. بهتر است پیاده روی و حرکت نرمش را در برنامه روزانه گنجانده شود.

**تغذیه چهارمین گام سلامت مغزی

در جوامع امروزی با توجه به تغذیه نادرست و وجود غذاهای آماده و فست فودها سلامتی افراد جامعه رابه خطر می اندازد و می تواند میزان چربی خون ، فشار خون را افرایش دهد.
به گفته وی غذاهای سرخ کردنی و چرب ، غذاهای شور و ترشی ها ، انواع شیرینی ها ،مصرف نوشابه های گاز دار ، کاهش میزان مصرف میوه و سبزی از مواردی است که می تواند ابتلا به بیماری مغزی را در افراد افزایش دهد.

**نکشیدن سیگار پنجمین گام سلامت مغزی

سن مصرف سیگار درمیان جوانان کشور پایین آمده است و در زنان نیز کشیدن سیگار رایج شده است که ضروری است در این اقدامات اساسی برای کاهش میزان مصرف سیگار در جامعه اتخاذ شود.
سیگار کشیدن تاثیرات منفی بر مغز گذاشته و بسیاری از بیماری ها مغز و اعصاب از جمله ام اس را تا میران دو برابر افزایش می دهد .
سیگار کشیدن بر قدرت شناختی مغز تاثیر منفی برجای می گذارد و به جوانان توصیه می شود که از استعمال سیگار حتی به صورت تفریحی نیز خوداری کنند.

**روش های پیشگیری از بیماری مغزی

سکته مغزی بیماری ناتوان کننده است و می تواند سبب ضعف و ناتوانی طولانی مدت شود این بیماری نیارمند روش های پیشگیری در سطح جامعه است .
یکی از مهمترین عوامل ابتلا به این بیماری فشار خون بالا است که می تواند باعث پارگی عروق مغزی شود توصیه می شود هر چند وقت افراد فشار خون خود را کنترل کنند و در صورت وجود فشار خون تحت نظر پزشک قرار گیرند.

تغذیه سالم ، ورزش و تحرک جسمی ، کنترل بیماری های چربی خون بالا ، فشار خون و قند خون بالا ، اضافه وزن می تواند از بروز سکته مغزی پیشگیری کند.
بیماری آلزایمر با بالا رفتن سن درمیان افراد جامعه ارتباط و افزایش پیدا می کند.برنامه ریزی برای فعالیت های فکری و ذهنی افراد مسن در خانواده ها و همچنین شرکت درفعالیت های اجتماعی و متنوع می تواند ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

اگر بیماری آلزایمر زود تشخیص داده شود و در مراحل اولیه بیماری باشد با تجویز داروها می تواند این بیماری را کنترل کرد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا در درباره بیماری ام اس افزود: یکی از عوامل پیشگیری کننده ابتلا به بیماری ام اس نکشیدن سیگار است . مطالعات نشان داده است که استعمال سیگار می تواند احتمال ابتلا به بیماری ام اس را تا دو برابر افزایش دهد.

از دیگر عوامل ابتلا به بیماری ام اس چاقی است .چاقی در کودکی و در سنین پایین در آینده احتمال ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می دهد.

کمبود ویتامین D3 نیز می تواند در ابتلا به بیماری نقش داشته باشد .البته با اجرای برنامه کشوری و تجویز ویتامین D3 در مدارس می توان این بیماری را در آینده کاهش داد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.