638

انگل میکروسکوپی ژیاردیاز

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ژیاردیاز اسم یک انگل میکروسکوپی است که در روده انسان زندگی می کند.

برخی علائم ژیاردیاز عبارتند از

اسهال، باد گلو داشتن، نفخ و انقباضات شکمی و دلپیچه.

علیرغم اینکه این علائم خیلی خوشایند نیستند اما بیماری اغلب اوقات خطرناک نیست.

فردی كه گرفتار عفونت با ژیاردیاز می شود چه باید بكند

با نوشیدن آب چشمه یا آب رودخانه به راحتی دچار این بیماری می شوید. بسیاری از حیوانات این انگل را در مدفوع خود دفع می كنند و احتمال دارد آن را به داخل رودخانه، رود یا چشمه بریزند.

آب آلوده رود ها به نظر تمیز می آیند و احساس می كنید برای نوشیدن مشكلی ندارند اما در واقع این فكر صحیح نیست. اگر فاضلاب نشت داشته باشد می تواند آب شهری را نیز آلوده كند. استفاده از آب منبع نیز می تواند این مشكل را ایجاد كند.
بعضی افراد بدون اینكه علائم بیماری را نشان دهند دچار ژیاردیاز می شوند و می توانند این بیماری را به دیگران منتقل كنند. اگر پرستاران و بهداشت كاران مراقب نباشند، و دست های خود را پس از هر بار تعویز پوشك نشویند، می توانند این بیماری را منتقل كنند.

چگونه می توان از عفونت با ژیاردیاز جلوگیری كرد

در مورد نوشیدن آب بسیار دقت كنید. وقتی برای پیك نیك می روید، یك شیشه آب همراه خود ببرید یا اینكه قبل از نوشیدن آب آن را بجوشانید. چند بار در روز دست خود را با آب و صابون بشویید. در مسافرت برای شستن ظروف یا مسواك زدن از آب نجوشیده استفاده نكنید.

میوه های خام و سبزیجات را قبل از مصرف بشویید و پوست آن را بگیرید. غذا های نیم پز نخورید. اگر كسی در خانواده شما دچار ژیاردیاز شده است، این احتمال وجود دارد كه شما نیز مبتلا شوید چون او می تواند این بیماری را در خانواده منتشر كند بخصوص به بچه ها.

پزشك من چگونه می تواند به من بگوید كه من مبتلا به ژیاردیاز هستم

پزشك با بررسی نتایج آزمایشات مدفوع شما می تواند ژیاردیاز را تشخیص دهد. گاهی چندین نمونه مدفوع برای تشخیص ژیاردیاز ضروری است. گاهی آزمایشات دیگر نیز ضروری هستند.

عفونت با ژیاردیاز چگونه درمان می شود

ژیاردیاز با دارویی به نام مترونیدازول درمان می شود. این دارو هر ۸ ساعت و به مدت ۱۰-۵ روز مصرف می شود.
عوارض این دارو شامل احساس طعم فلزی در دهان یا تهوع است. در صورت مصرف مترونیدازول، نباید الكل مصرف كنید. این دارو در اوایل دوران حاملگی نباید مصرف شود.
بچه های زیر ۵ سال را می توان با نورازولیدون درمان كرد. این دارو عوارض جانبی كمتری دارد و به صورت شربت وجود دارد. اما نباید برای كودكان زیر ۱ماه استفاده شود.
اغلب بهتر است تمام اعضای خانواده با هم درمان شوند زیرا ژیاردیاز به سادگی منتشر می شود. در بیشتر موارد بهتر است پزشك پس از خاتمه دوران درمان یك آزمایش مدفوع دیگر برای شما درخواست دهد تا اطمینان حاصل كند كه دارو موثر بوده است.
گاهی لازم است كه دارو را برای مدت طولانی تری مصرف كنید یا لازم باشد داروی دیگری مصرف كنید تا درمان تكمیل شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.