Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
اهمیت غربالگری شنیداری خردسالان
408

اهمیت غربالگری شنیداری خردسالان

|
0 دیدگاه

شنوایی کودکان امری بسیار مهم و حیاتی ست و لازم است تا در روزهای اولیه پس از تولد مورد غربالگری قرار بگیرد تا نقص و عیوب احتمالی آن برطرف شود.

اختلال شنوایی یکی از شایع‌ترین اختلالات مادرزادی است که معمولاً بدون نشانه‌های ظاهری بروز می‌کند. این اختلال آرام و پیش رونده با وجود آسیب رساندن به کیفیت شنوایی نوزاد، در بدو تولد از نظر ظاهری قابل شناسایی نخواهد بود.

به گفته یک ادیولوژیست، حس شنوایی برای رشد ذهنی و شکوفایی مهارت اجتماعی و حتی عاطفی کودکان بسیار لازم است به طوری‌که تشخیص زود هنگام افت شنوایی، حیاتی و بسیار مهم محسوب می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده، کم‌شنوایی می‌تواند بر میزان رشد شناختی، گفتاری و رفتاری کودک تأثیر گذاشته و در نهایت به ناتوانی یا معلولیت وی منجر شود.

از آنجایی که کودکان معمولاً از ۶ ماهگی زبان آموزی را آغاز می‌کنند، تشخیص بموقع کم شنوایی می‌تواند در افزایش قدرت یادگیری و هوش وی بسیار مؤثر باشد. از این رو بهترین زمان برای انجام تست غربالگری و تشخیص قدرت شنوایی کودکان،‌ از بدو تولد تا ۶ ماهگی آنهاست.

تست غربالگری شنوایی تستی ساده است که در همان روزهای ابتدایی تولد و قبل از ترخیص مادر و فرزند از بیمارستان، توسط ادیولوژیست یا شنوایی شناس انجام می‌گیرد. این تست که معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد باید هنگامی که نوزاد در آرامش است انجام شود. از آنجایی که تست تعیین میزان شنوایی دردناک یا ناراحت کننده نیست حتی هنگامی که نوزاد در خواب است هم قابل انجام خواهد بود.

در واقع در غربالگری شنوایی نوزاد با استفاده از دستگاه OAE امواجی با فرکانس مشخص به گوش ارسال می‌شود، انعکاس این امواج تعیین کننده میزان شنوایی نوزاد خواهند بود.

هنگامی که کودک به صداهای بلند یا غیرمنتظره واکنش نشان ندهد یا در مواقعی که او را صدا می‌کنند واکنشی معقول بروز ندهد یا قادر به درک و پیگیری جهت صدا نباشد ممکن است دچار اختلال شنوایی شده باشد و باید به پزشک مراجعه کند. حتی در مواردی که مهارت گفتاری کودک نسبت به دیگر همسالانش کمتر باشد یا با صدای بلند صحبت کند نیز شنوایی وی باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

[click_like post_id='6750']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.