6182

تینه آ یا عفونت قارچی پوست

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تینه آ یک نوع قارچ است که می تواند روی پوست، مو یا ناخن ها رشد کند.

این قارچ به صورت مدور رشد می کند، به طوریکه به نظر می رسد پوست در مرکز عفونت حالتی طبیعی دارد. بنابراین عفونت با این قارچ به شکل حلقه است.
در لبه ی این حلقه، پوست برجسته، ملتهب، قرمز و فلس مانند می شود. در بعضی افراد، این گونه به نظر می رسد که یک کرم زیر پوست قرار دارد. به همین دلیل اغلب به عفونت های تینه آ، حلقه ی کرم نیز می گویند، در حالی که هیچ کرمی زیر پوست وجود ندارد.

چگونه مبتلا به یک عفونت قارچی پوست می شویم

در صورت تماس با فردی که مبتلا به عفونت قارچی است، شما نیز به آن عفونت دچار می شوید.

بعضی انواع قارچ ها در سطح های مرطوب مانند کف حمام های عمومی زندگی می کنند. در این چنین مکان هایی شما به راحتی مبتلا به عفونت قارچی می شوید. این عفونت از طریق حیوانات اهلی نیز منتقل می شود. سگ ها، گربه ها و حیوانات اهلی به این قارچ ها مبتلا می شوند.

چه مناطقی از بدن بیشتر دچار عفونت قارچی می شوند

عفونت های تینه آ براساس قسمتی از بدن که به آن مبتلا می شود، نام گذاری می شوند. تینه آ بدن (کورپوریس)، یک عفونت قارچی پوست بدن است (کورپوریس در زبان لاتین به معنی بدن است). در صورت ابتلا به این عفونت، شما ممکن است نقاط قرمز و کوچکی که به صورت حلقه های بزرگ رشد کرده اند را روی دست، پا یا قفسه سینه مشاهده کنید. این عفونت ممکن است همراه با خارش باشد.

انواع تینه آ

تینه آ پا پدیس

تینه آ پا (پدیس)، معمولا عفونت پای ورزشكاران نیز نامیده می شود (پدیس در زبان لاتین به معنای پا است). پوست مرطوب بین انگشتان مكان مناسبی برای رشد قارچ است. پوست ممكن است قرمز و خارش دار شود و همراه با تاول و ترك پوست باشد.

عفونت ممكن است تا ناخن انگشتان پا نیز گسترش یابد. در این حالت تینه آ ناخن نامیده می شود. در این صورت ناخن ضخیم و شكننده می شود. این عفونت می تواند به دست و ناخن های انگشتان دست نیز گسترش یابد.

وقتی قارچ در ناحیه مرطوب و گرم كشاله ران رشد می كند، به آن تینه آ کشاله ران (کروریس) می گویند (کروریس در زبان لاتین به معنای کشاله ران است). محل عفونت خارش دار و دردناك است. این عفونت به طور معمول در مردان روی می دهد، خصوصا زمانی كه لباس و کفش ورزشی می پوشند.

 

تینه آ سر (کاپیتیس) كه حلقه ی کرم نیز نامیده می شود، باعث خارش و قرمزی محل عفونت كه معمولاً روی سر است می شود (کاپیتیس در زبان لاتین به معنای سر است). موها تخریب می شوند و مناطقی از سر دچار طاسی می شود. این نوع عفونت در بچه ها شایع تر است.

چگونه بدانیم كه مبتلا به عفونت قارچی پوست شده ایم

مطمئن ترین راه پرسش از پزشك است. دیگر بیماری های پوست ممكن است علایمی مشابه عفونت قارچی داشته باشند، در حالی كه درمان آن ها متفاوت است.

برای درك علت دقیق قرمزی و راش های (قرمزی و جوش) پوستی، ممكن است پزشك مقدار كمی از پوست ملتهب را بتراشد و یا بخشی از مو یا ناخن را برای بررسی بردارد. سپس او پوست، مو یا ناخن را زیر میكروسكوپ نگاه می كند. در این صورت پزشك می تواند بگوید كه علت بیماری پوستی قارچ است یا خیر.
پزشک بعضی اوقات قسمتی از پوست، مو یا ناخن را برای رشد قارچ به آزمایشگاه می فرستد. این یك راه دیگر برای بررسی علت بیماری پوست است. در آزمایشگاه می توان نوع قارچ را نیز تعیین كرد. این فرایند زمان گیر است زیرا قارچ ها به كندی رشد می كنند.

چگونه عفونت قارچی پوست بهبود می یابد

وقتی كه پزشك تشخیص داد كه شما مبتلا به عفونت تینه آ هستید، داروی ضد قارچ برای درمان آن استفاده می كند. ممكن است فقط نیاز باشد كرم ضد قارچ برای چند هفته روی محل عفونت مالیده شود. این نوع درمان خصوصاً برای تینه آ کشاله ران مفید است.
درمان عفونت قسمت های دیگر بدن سخت تر است. گاهی اوقات لازم است داروی ضد قارچ خوراكی مصرف نمایید. این نوع درمان معمولاً مدت زیادی (حتی ماه ها) به طول می انجامد. بهبودی پوست ملتهب زمان زیادی لازم دارد. پس از بهبودی، رشد مو و ناخن ها نیز برخواهد گشت.
بعضی داروها می توانند اثرات نامطلوبی روی دیگر اعضای بدن داشته باشند، خصوصاً اگر همراه با داروهای دیگری مصرف شوند. دارو های جدیدتری به بازار آمده كه به نظر می رسد موثرترند و دارای اثرات جانبی كمتری می باشند. برای درمان مناسب به پزشك مراحعه نمایید.

برای پیشگیری از عفونت های قارچی پوست چه باید كرد

پوست های تمیز و خشك سد دفاعی خوبی برای این عفونت هستند. با این حال، با انجام كارهای زیر كمتر دچار عفونت تینه آ می شوید:

وقتی در خانه هستید، كفش هایتان را دربیاورید و در معرض هوا قرار دهید.
جوراب ها و لباس زیرتان را هر روز عوض كنید، خصوصاً در هوای گرم.
پایتان (خصوصاً بین انگشت ها) را به دقت پس از حمام عمومی (یا مکان های عمومی دیگر) خشك نمایید.
از راه رفتن با پای برهنه در مكان های عمومی خودداری نمایید.
از پوشیدن لباس های ضخیم برای مدت طولانی در هوای گرم خودداری نمایید. در این صورت بدن بیشتر عرق می كند و محیطی مناسب برای رشد عفونت قارچی ایجاد می شود.
كفش های ورزشی كهنه را دور بیاندازید و از قرض گرفتن كفش های دیگران خودداری كنید.
به دیگران اجازه ندهید كه از حوله شما استفاده كنند یا لباس های شما را بپوشند.
حیوانات خانگی و اهلی را از لحاظ ریزش مو بررسی كنید و همچنین از دامپزشك بخواهید كه دائماً آن ها را معاینه كنند. بررسی حیوانات خانگی و اهلی خیلی مهم است، زیرا اگر این حیوانات علت ایجاد عفونت قارچی در شما باشند، پس از درمان ممكن است دوباره دچار بیماری شوید.
قبل از استفاده از وسایل ورزشی (مانند نوار متحرک یا تریدمیل) از پاكیزه بودن آن ها اطمینان حاصل كنید.

آیا عفونت قارچی پوست می تواند باعث بروز بیماری های شدید شود

قارچ ها به ندرت به سطح های زیرین پوست گسترش می یابند. بدن شما معمولاً جلوی گسترش آن را می گیرد. با این حال، افرادی كه سیستم ایمنی ضعیفی دارند (مانند مبتلایان به ایدز) به دنبال عفونت قارچی به سختی بهبود می یابند.
عفونت با تینه آ معمولاً پس از بهبود اسكار (اثر زخم یا جوش) به جای نمی گذارند. گاهی اوقات افراد نمی دانند كه مبتلا به عفونت قارچی هستند و بدون هیچ درمانی بهبود می یابند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.