459

تنگی دریچه ریوی قلب را چگونه تشخیص دهیم و درمان کنیم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اشخاصی که بیماری تنگی خفیف دریچه ریوی دارند لازم نیست درمان پزشکی داشته باشند و فقط باید گاه به گاه به پزشک بروند ولی درمواردی که بیماری شدت پیدا میکند احتیاج به عمل جراحی قلب باز و یا بالون والوولوپلاستی دارد که استفاده از هر کدام از این شیوه ها، بستگی به میزان گرفتگی دریچه ریوی قلب دارد.

تنگی دریچه ریوی قلب

تنگی دریچه ریوی یک بیماری است که در آن، جریان خون از سمت قلب به سمت ریه ها آهسته و کند می شود که به دلیل بدشکلی روی دریچه ریوی و یا نزدیک آن است. دریچه ریوی جریان خون را از قلب به طرف ریه ها کنترل می کند.

راه های تشخیص تنگی دریچه ریوی قلب

اغلب اوقات تنگی دریچه ریوی در دوران کودکی معلوم می شود، اما گاهی هم بعدها مشخص می گردد.اگر پزشک طی معاینه بدنی شما، صدای غیرطبیعی قلب را از قسمت چپ و بالای قفسه سینه شما بشنود، به تنگی دریچه ریوی شک می کند.سپس پزشک از آزمایشات مختلف برای اثبات این تشخیص استفاده می کند که عبارتند از:

۱- الکتروکاردیوگرام (نوار قلب): این آزمایش، فعالیت الکتریکی قلب را در هر بار انقباض آن ثبت می کند.

در روش الکتروکاردیوگرافی، الکترودهایی روی قفسه سینه، مچ دست و مچ پای شما نصب می شوند که فعالیت الکتریکی قلب را اندازه می گیرند و روی کاغذ ثبت می کنند.این آزمایش به تشخیص ضخیم شدن دیواره عضلانی بطن راست قلب (هیپرتروفی قلب) کمک می کند.

۲- اکوکاردیوگرافی: در این روش، از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی برای بررسی ساختمان دریچه ریوی، محل و شدت تنگی دریچه و نحوه عملکرد بطن راست قلب مفید است.

۳- سایر آزمایشات تصویربرداری: گاهی اوقات پزشک از روش ام آر آی (MRI) و سی تی اسکن برای تشخیص تنگی دریچه ریوی استفاده می کند.

۴- میله گذاری قلبی: پزشک لوله باریک و قابل انعطافی را داخل سرخرگ کشاله ران می کند و از آنجا به طرف قلب یا رگ های خونی می فرستد.در این روش رگ های خونی توسط اشعه ایکس مشاهده می شوند.

همچنین این روش برای اندازه گیری فشار خون در حفره های قلب و رگ های خونی قلب به کار می رود.وزن اضافی بدن باعث تنگی نفس می شود و عمل جراحی قلب را پیچیده و سخت می کند. لذا سعی کنید همیشه وزن خود را در حد طبیعی و سالم حفظ کنید

درمان پزشکی تنگی دریچه ریوی قلب

افراد مبتلا به موارد خفیف تنگی دریچه ریوی نیاز به درمان پزشکی ندارند و فقط باید هر چند مدت یکبار توسط پزشک معاینه شوند.

اما موارد شدید آن نیاز به عمل جراحی قلب باز و یا بالون والوولوپلاستی (balloon valvuloplasty) دارد که انجام هر کدام از این روش ها، بستگی به میزان انسداد دریچه ریوی قلب دارد.

درمان های خانگی تنگی دریچه ریوی قلب

در حالی که امکان  پیشگیری از تنگی دریچه ریوی قلب وجود ندارد و یا خیلی کم است، ولی شما می توانید با استفاده از روش هایی از بروز عوارض و بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

روش زندگی برای داشتن یک قلب سالم

اگر روش زندگی شما بر اساس حفظ سلامت قلب باشد، خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی مثل سکته قلبی کم می شود.

این روش زندگی شامل موارد زیر است:

۱- نکشیدن سیگار

مصرف سیگار و سایر مواد دخانی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. همچنین بایستی از دود سیگار دیگران هم دوری کنید، حتی اگر خودتان هم سیگار نمی کشید.

۲- داشتن برنامه غذایی سالم برای قلب

غذاهای کم چرب و کم نمک مصرف کنید. میوه، سبزی، ماهی، لبنیات کم چرب، نان و غلات سبوس دار و گوشت لخم (بدون چربی) مصرف کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه روی عبارت “غذاهای محافظ قلب را بشناسیم” کلیک کنید.

۳- حفظ وزن سالم بدن

وزن اضافی بدن باعث تنگی نفس می شود و عمل جراحی قلب را پیچیده و سخت می کند. لذا سعی کنید همیشه وزن خود را در حد طبیعی و سالم حفظ کنید.

۴- ورزش کردن

ورزش و فعالیت بدنی باعث حفظ تناسب اندام و بهبودی سریع تر بعد از جراحی قلب می شود.

اینکه چه مدت و یا چه شدتی می توانید ورزش کنید بستگی به آن دارد که چه میزان فعالیت بدنی باعث بروز علائم بیماری در شما می شود. لذا قبل از شروع هر نوع ورزشی با پزشک خود در مورد میزان و نوع ورزش خود صحبت کنید.

بارداری

باردار شدن زنانی که دچار موارد خفیف تا متوسط تنگی دریچه ریوی هستند، ایراد و اشکالی ندارد.

اما اگر خانمی مبتلا به تنگی شدید دریچه ریوی باشد، خطر بروز عوارض در طی زایمان برای او بیشتر از خانمی است که این بیماری را ندارد.

اگر پزشک لازم ببیند، شاید خانمی در طی بارداری هم تحت عمل بالون والوولوپلاستی قرار بگیرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.