518

ناباروری در مردان، اولین اقدام چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد علل ناباروری ناشناخته است و ۲۰ تا ۳۰ درصد به مردان و ۲۰ تا ۳۰ درصد نيز به زنان برمی گردد.

تقريبا همه افراد تعريف ناباروري را مي‌دانند؛ زوجي که بدون پيشگيري کردن يک سال پس از ازدواج بچه‌دار نشود.

علل ناباروري

حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد علل ناباروري ناشناخته است و ۲۰ تا ۳۰ درصد به مردان و ۲۰ تا ۳۰ درصد نيز به زنان برمي‌گردد. در بررسي آقايان اولين اقدام، معاينه فيزيکي بيضه‌ها و آلت تناسلي است.

شکل و قوام بيضه بسيار مهم است

يکي از عللي که در مردان موجب ناباروري مي‌شود، عمل فتق است که لوله‌هاي منتقل کننده اسپرم از بيضه به مجراي تناسلي صدمه مي‌بينند. وجود سابقه عمل جراحي در ناحيه کشاله‌ران مي‌تواند موجب صدمه شود. گاهي نيز در اثر تروماي ناحيه لگن اين اتفاق مي‌افتد. براي مثال، در حين دوچرخه‌سواري که حرکت سنگين است فرد يک دفعه به روي زين بيفتد و ضربه يا تروما به بيضه‌هايش وارد شود. پس اولين اقدام معاينه قوام و شکل بيضه‌هاست که سلامت آن را تاييد مي‌کند. اين بررسي به‌طور کامل در صلاحيت پزشکان عمومي است و بهانه‌اي براي در دسترس نبودن متخصص ارولوژي وجود ندارد.

فاکتورهاي مهم

در دوره جنيني بيضه‌ به سمت پايين و کليه‌ها از لگن به سمت بالا حرکت مي‌کنند. گاهي اتفاق مي‌افتد که اينها سر جايشان نيستند. اگر کيسه بيضه خالي باشد بايد پسربچه کوچک يک ساله تحت درمان قرار گيرد. تاکيد مي‌کنم جاي نگراني نيست چون وجود حتي يک نصفه بيضه براي باروري مردان کافي است.

آزمايش اسپرم

مساله دوم، آزمايش اسپرم است که در بررسي علل ناباروري مردان مهم است. تعداد اسپرم، حرکت و شکل آن فاکتورهاي مهمي هستند.گاهي تعداد کافي است اما حرکت‌شان مختل است. مهم‌ترين عاملي که اين حرکت را تحت اثر قرار مي‌دهد واريکوسل (واريسي شدن رگ‌هاي بيضه) است. واريکوسل بيماري نيست و بنابراين علامتي هم ندارد.اين مشکل درجه‌بندي‌هايي دارد و به گريد ۱، ۲ و ۳ تقسيم مي‌شود. پزشک شما با توجه به مرحله مشکل، تشخيص و درمان مناسب را انتخاب مي‌کند.

۱۰ تا ۱۵ درصد مردان به صورت طبيعي واريکوسل دارند

بنابراين شايع‌ترين علت ناباروري مردان شامل: واريکوسل، ضربه‌ها يا تروما و مصرف برخي داروهاي شيمي‌ درماني است. واريکوسل با معاينه و سونوگرافي تشخيص داده مي‌شود و تحت جراحي کوچکي، درمان مي‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.