451

سیگار و اثرات آن روی دوران بارداری و زایمان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سیگار کشیدن به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عوارض بارداری و حتی مرگ جنین را افزایش می‌دهد.

اگر شما یک فرد سیگاری هستید، و تصمیم به باردار شدن دارید، قدم اول ترک سیگار است. خطر ابتلا به عوارض بارداری ناشی از سیگار، اگر هر دو مرد و زن آن را استعمال کنند، دو برابر می‌شود:

سقط جنین و مرده زایی

این دو عارضه در هر مرحله از بارداری یک رویدار غم انگیز و غیر منتظره است. سقط جنین به طور معمول در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد و در موارد نادر حتی در هفته ۲۰ حاملگی نیز ممکن است بروز کند که به آن مرده زایی می گویند. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به این دو عارضه را از طریق مواد شیمیایی خطرناکش افزایش می‌دهد. مشکلات مربوط به جفت و یا رشد آهسته جنین از عوارض دیگر سیگار است که می‌تواند منجر به سقط جنین شود.

حاملگی خارج رحمی

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که از علل شایع ایجاد این عارضه ممکن است عفونت‌های رحمی، در برخی موارد نیز جراحی یا بازکردن لوله‌ها و چسبندگی آن‌ها، سیگار کشیدن مادر یا در معرض دود سیگار قرار گرفتن وی باشد. اصولاً یک بارداری طبیعی، در درون رحم ادامه می‌یابد و به بارداری در شرایط بیرون رحم اصطلاحاً حاملگی خارج رحمی گفته می‌شود. شایع‌ترین محل برای تشکیل حاملگی خارج رحم، لوله رحم است و این محل تنها توان نگهداری نطفه را تا مدتی کوتاه خواهد داشت (تقریباً دو ماه) و پس از طی این مدت پاره خواهد شد. با پارگی لوله، مادر دچار خونریزی شدید شده و اگر این وضعیت به موقع تشخیص داده نشود، منجر به مرگ می‌شود.

جدا شدن زودرس جفت

سیگار کشیدن عامل خطر عمده برای مشکلات مربوط به جفت است. در واقع مواد مغذی و اکسیژن در راه بارداری از راه جفت به جنین می‌رسد. جدا شدن زودرس از جفت باعث خونریزی شدید شده و مادر و نوزاد را در معرض تهدید قرار می‌دهد. هیچ جراحی و درمانی برای پیوست دوباره جفت وجود ندارد اما توجه فوری پزشکی می‌تواند به افزایششانی یک تولد سالم با وجود جدا شدن از جفت کمک کند.

جفت سر راهی

سیگار همچنین یک عامل خطر برای این عارضه است. جنین از طریق بند ناف به جفت متصل شده و مواد غذایی را از مادر دریافت می‌کند. در حاملگی معمولاً جفت در نیمه فوقانی رحم قرار دارد اما گاه جفت در قسمت تحتانی رحم قرار می‌گیرد و دهانه رحم که محل خروج جنین هنگام زایمان است را به طور کامل و یا ناقص مسدود می‌کند. به این حالت قرار گیری جفت، جفت سرراهی می گویند که ممکن است کامل یا ناقص باشد.

تولد زودرس

سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند تولد زوردس و خطرات سلامتی مرتبط با این نوع تولد را افزایش دهد. این خطرات شامل اختلالات بینایی و شنوایی، ناتوانی ذهنی، مشکلات یادگیری و رفتاری، و برخی عوارض منجر به مرگ است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.