Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دیابت و فشار خون بالا
205

دیابت و فشار خون بالا

|
0 دیدگاه

در اكثر جوامع بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد باتوجه به شاخص سن و میزان امید به زندگی به درجاتی از نارسایی كلیه مبتلا هستند.

در جمعیت عمومی كشور، جمعیت دیالیزی و بیماری های مزمن و پیوند كلیوی به طور جدی با مسئله عفونت ها روبه رو هستیم.

عفونت ها تاثیر متقابلی در بیماری های كلیوی دارند و به عنوان عامل تشدید كننده این بیماری ها شناخته می شوند.

هرچه میكروب ها مقاومت تر باشد نسبت به درمان سخت تر جواب می دهند، براین اساس مسئله میكروب ها در بیماران كلیوی مزمن، دیالیزی ها و پیوندی ها به شكل جدی تری مطرح می شود.

در جوامع غربی و كشورهایی نظیر ژاپن كه میانگین سنی بالاتر از ۸۰ سال دارند بیماری های كلیوی بیش از ۱۰تا ۱۵ درصد و در جوامع دیگر كمتر از ۱۰تا ۱۵ درصد است.

با توجه به حذف عوامل مرگ و میر در طول سه دهه اخیر، در كشور، میانگین امید به زندگی از ۵۰ سال در ۳۰ سال گذشته به ۷۴ سال در شرایط كنونی رسیده است كه این میزان در خانم ها حدود ۷۵ و ۷۶ سال و در آقایان حدود ۷۱ و ۷۲ سال است.
دست كم ۱۰ درصد جمعیت عمومی بالغ كه حدود ۷ میلیون نفر است یعنی بین ۴ تا ۵ میلیون نفر به درجاتی از نارسایی كلیه مبتلا هستند.

دیابت در اكثر جوامع بین ۲۵ تا۴۰ درصد عامل بروز بیماری های كلیه است.

فشار خون بالا، ۶۰ تا ۷۰ درصد علت نارسایی كلیه در اكثر جوامع محسوب می شود.

عوامل بروز

بیماری های قلبی عروقی، سنگ ها، مصرف بی رویه داروها، چاقی و افزایش چربی خون و استعمال سیگار از دیگر عوامل بروز این بیماری است.

با پرهیز از استعمال سیگار، كنترل فشار و چربی خون، و افزایش فعالیت های فیزیكی می توان ابتلا به بسیاری از بیماری ها را كه حتی عامل ژنتیكی (دیابت) دارند را به تعویق انداخت و كنترل كرد.

[click_like post_id='8378']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.