392

واکسن سازی برای سرطان ها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دانشمندان موفق به تولید واکسنی علیه شایع‌ترین سرطان جهان، یعنی سرطان ریه شده‌اند. آنها هم اکنون در حال آزمایش این واکسن بر روی انسان‌ها هستند.

این واکسن، پیش از این در آزمایش انجام شده بر روی ۱۷۱ بیمار مبتلا به سرطان ریه موفق بوده و حالا قرار است در آزمایشی با مقیاس بزرگ‌تر بر روی ۱۳۰۰ بیمار از سراسر جهان آزمایش شود.

در طی چند سال گذشته، مقابله با سرطان بوسیله ی واكسن، مورد توجه روزافزون پژوهشگران قرار گرفته‌است. تا کنون نیز واکسن‌هایی برای انواع دیگری از سرطان ساخته شده که کم و بیش در درمان این بیماری و حتی پیشگیری از آن موفق بوده‌اند.

به این ترتیب، شاید زمانی که واکسن سرطان بتواند به درمان قطعی این بیماری کمک کند، چندان از امروز دور نباشد. تصور کنید در این صورت چه تحول بزرگی در زندگی ما اتفاق می‌افتد و چند سال از عمر از دست رفته ی بشر به خاطر این بیماری، زنده می‌شود.

شاید در حال حاضر درمان سرطان با واکسن یک رویا به نظر برسد، اما قطعاً قبل از کشف واکسن فلج اطفال هم، مردم نمی‌توانستند باور کنند که روزی می‌رسد که تنها با دادن یک قطره به کودکشان می‌توانند از فلج شدن او تا پایان عمر جلوگیری کنند.

خبر آزمایش واکسن جدیدی برای سرطان ریه، تازه‌ترین خبری است که در این‌باره منتشر شده است.

سرطان ریه شایع‌ترین سرطان در دنیاست. گرچه خود این سرطان دارای انواع مختلفی است، اما واکسن تولید شده علیه آن، شایع‌ترین فرم این بیماری را نشانه گرفته است.

این واکسن که حاصل پژوهش‌ دانشمندان انگلیسی است، سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند تا با سلول‌های سرطانی مبارزه کند. ویژگی این واکسن آن است که به سلول‌های بدن کمک می‌کند تنها علیه یک نوع ماده شیمیایی که در سلول‌های سرطانی یافت می‌شود بجنگند. به این ترتیب بدن قادر خواهد بود بدون آسیب زدن به سلول‌های سالم خودی، با سلول‌های مهاجم سرطانی مبارزه کند.

در آزمایش‌های اولیه، پژوهشگران دریافته‌اند که استفاده از این واکسن به همراه درمان‌های فعلی سرطان ریه، می‌تواند طول عمر بیماران را افزایش دهد.

پژوهشگران می‌گویند در صورتی که نتایج آزمایش‌های وسیع‌تر نیز مطلوب باشد، می‌توان به ساخت واکسن‌هایی با عملکرد مشابه برای دیگر سرطان‌ها نیز امیدوار بود.

صعود برای امید

در گوشه و کنار دنیا پژوهشگران بسیاری در حال تلاش و تحقیق هستند تا به واکسن سرطان دست پیدا کنند. این پژوهش‌ها به انگیزه‌های مختلفی انجام می‌شود.

واکسن سازی علیه سایر سرطان ها
لوزالمعده یا پانكراس هم عضو دیگری است كه دانشمندان تلاش می‌كنند شر سرطان را برای همیشه از سرش كم كنند.

چند روز پیش در چهارمین سمپوزیوم سرطان‌های گوارشی در آمریکا اعلام شد که یک واکسن جدید می‌تواند طول عمر بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده یا همان پانکراس را افزایش دهد.

سرطان پانکراس، قاتلی خاموش است و بیماران اندکی این شانس را دارند که زمانی سرطانشان تشخیص داده شود که بتوان با برداشتن پانکراس، بیماری را درمان کرد. حتی در این موارد نیز طول عمر افراد پس از جراحی اندک است.

پژوهشگران موفق شده‌اند واکسنی تولید کنند که طول عمر بیماران را پس از جراحی، افزایش داده و از ۱۹ ماه به حدود ۲۷ ماه می‌رساند.

این پژوهشگران می‌گویند: همین زمان اندک نیز برای آنها بسیار ارزشمند بوده و می تواند امیدبخش درمان بهتر برای این سرطان در آینده باشد.

البته برای کامل کردن لیست سرطان‌هایی که واکسن‌دار شده‌اند یا واکسن آنها در حال گذراندن مراحل تحقیقاتی است، سرطان کلیه، پوست، پروستات و نوعی سرطان خون به نام «لنفوم غیر هوچکین» را هم باید اضافه کنیم.

شاید به همین زودی‌ خبرهای بهتری در این زمینه بشنویم. به هرحال دانشمندان سخت در تلاش هستند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.