294

ارثی بودن سنگ سازی کلیه در برخی از افراد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تعریق زیاد با فعالیت فیزیکی درآب و هوای گرم و ننوشیدن مایعات کافی باعث تغلیظ ادرار و رسوب کریستال های موجود در ادرار و تشکیل سنگ می شود.

در صورت وجود غلظت های بالا از موادغیر قابل حل در ادرار وننوشیدن مایعات کافی وتغلیظ ادرار خطرتشکیل سنگ افزایش می یابد.

به صورت طبیعی محصولات زاید فرایندهای شیمیایی بدن از طریق ادرار دفع می شوند .

مکانیزم تشکیل سنگ مانند تشکیل مواد است (با اضافه کردن شکر داخل آب وقتی که کریستالهای (بلور) شکر به حد فوق اشباع برسند رسوب داده ونبات تشکیل می شود .

کمبود ترکیبات شیمیایی داخل ادرار مانند سیترات ومنیزیم که به صورت طبیعی از به هم چسبیدن کریستالها جلوگیری می کنند باعث تشکیل سنگ می شود.

سنگهای کلیه در اکثر موارد کوچک بوده و با جداشدن از کلیه وارد حالب (میزنای ) می شود. دراین حالت است که بیمار با سابقه ی دفع سنگ و یا بدون سابقه ی قبلی دچاردرد ناگهانی پهلو همراه با تهوع ونفخ شکم می شود.

سنگهای ریز کمتر از پنج میلی متر در اکثر موارد با تجویز دارو و دستورات داده شده توسط متخصص کلیه ومجاری ادرار دفع می شود.

سنگهای بزرگتر از هفت میلی مترعمدتا داخل کلیه و میزنای باقی مانده و باعث صدمه به بافت کلیه (در صورت عدم تشخیص به موقع و یا عدم پی گیری بیمار ) و یا از کار افتادن کلیه می شود.

بیماری های کلیوی ، دفع زیاد اگزالات موجود در (آجیل، مرکبات، گوجه فرنگی و توت فرنگی) و سیستین موجود در (تخم مرغ) باعث تشکیل سنگ از طفولیت می شود براساس آنکه کدام فرآورده ی زائد داخل ادرار به صورت کریستال (بلور) درآید انواع متفاوتی از سنگ کلیه وجود دارد.

درصورت پرکاری غده پاراتیروئید (که هورمون تولید شده توسط آن باعث جذب کلسیم از روده ها می گردد و برای عملکرد طبیعی استخوان ها لازم است ) میزان کلسیم خون افزایش یافته و دفع آن از طریق کلیه ها باعث ایجاد سنگ های متعدد محتوی کلسیم در هر دو کلیه می شود .

عفونت های طولانی مدت ادرار و فرایندهای قلیایی شدن ادرار باعث تشکیل سنگهای بزرگ کلیه (سنگ شاخ گوزنی ) می گردد

که متاسفانه به علت بزرگی سنگ وخارج نشدن آن از کلیه و رد شدن ادرار از کنار آن بدون علائم بوده و زمانی تشخیص داده می شود که باعث صدمه جبران ناپذیر ودر مواردی از بین رفتن بافت کلیه شده اند .

جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ باید بیماری زمینه ای را درمان کرد. به بیمار توصیه می شود که روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایعات بنوشد و در مواردی رژیم غذایی خاص را مصرف کند.

در تعداد قابل توجهی از بیماران سنگ سازی ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نخواهیم کرد بیش از نیمی از افرادی که برای سنگ کلیه درمان می شوند بعداز ۵ سال دوباره آن را بروز می دهند.

مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگها و جلوگیری از تشکیل آن است مراجعه ی به موقع برای بررسی ودرمان لازم به ندرت باعث آسیب دائمی به کلیه می شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.