1577

آسیب به قلب و عروق با قطره چشم

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر قطره های چشمی را به صورت خودسرانه استفاده کنید دچار مشکلات زیادی از جمله آسیب به سیستم قلبی و عروقی تان خواهید شد.محمدرضا عمرانی متخصص گوش حلق بینی با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه قطره‌های چشم، گوش و بینی به دلیل غلظت بسیار آن منجر به عارضه‌های مختلف به ویژه افزایش فشارخون و حملات قلبی می‌شود.

متأسفانه در بیشتر مواقع شاهد مصرف خودسرانه برخی از داروها از جمله قطره‌های چشم، گوش و بینی هستیم؛ اما همیشه نباید به محض احساس درد از داروها به ویژه قطره‌های چشم، گوش و بینی استفاده کرد؛ زیرا در عضوهای حساس و حیاتی مانند گوش برخی مواقع ممکن است فرد درچار پارگی پرده گوش شده باشد. در این حالت اگر فرد از قطره گوش استفاده کند نه تنها مشکلش برطرف نمی‌شود بلکه ممکن است به شنوایی‌اش آسیب جدی وارد شود.
به طور کلی در هنگام بروز هرگونه درد در اندام‌های حیاتی بدن از جمله گوش باید از هرگونه دست کاری پرهیز شود؛ زیرا باعث ورم و افزایش درد می‌شود یا اگر فرد بدون اینکه متوجه پارگی پرده گوش خود شود با چکاندن قطره گوش نیز به شنوایی‌اش آسیب می‌رساند بنابراین بخش‌های داخلی گوش نیز دچار آسیب‌های جبران ناپذیر می‌شود.
در بحث گرفتگی می‌توان به سادگی از داروهای بازکننده مجاری بینی از نسل داروهای محرک سمپاتیک شامل نافازولین، فنیل اسفرین، اکسی متازولین استفاده کرد. ولی باید به این نکته توجه کرد حداکثر مصرف این دارو ۳ روز است. اگر بیش از ۳ تا ۵ روز از این دارو استفاده شود علاوه بر وابستگی به آن فرد را دچار عارضه‌های مختلف به ویژه افزایش فشارخون و افزایش تپش قلب می‌کند.

استفاده از داروهایی که غلظت بسیار بالایی دارند برای افراد سالمند بدون تجویز و نظارت پزشک متخصص توصیه نمی‌شود. زیرا فرد دچار عارضه‌هایی مانند افزایش فشارخون، افزایش تپش قلب یا حملات قلبی می‌شود اما در هنگام آلودگی هوا در کلانشهرها به کاربردن شوینده‌های بینی شامل قطره کلرید سدیم مانعی ندارد.

در برخی مواقع از بعضی داروها یا قطره‌ها به اشتباه برای اندام‌های حیاتی دیگر که بی‌ربط به نوع دارو است استفاده می‌شود مانند اینکه از قطره بینی یا بالعکس برای عفونت‌های چشمی یا گرفتگی‌های بینی استفاده شود چون این داروها غلظت بسیاری دارند عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارند و یا اگر در عفونت‌های چشمی از قطره‌ای نامناسب استفاده شود باعث گسترش عفونت‌های چشمی و آسیب‌های جدی بینایی می‌شود.
پس توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه هرگونه‌ دارو یا قطره پرهیز شود زیرا مصرف برخی داروها یا قطره‌ها منجر به عوارضی مانند افزایش فشارخون، افزایش تپش قلب و حملات قلبی می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: مینل

با سلام خیلی ممنون بابت مطالب تخصصی و خوبتون، پزشک متخصص آلژریم متاسفانه برای من دو دوره داروی اکسی متازولین به صورت اسپری داخل بینی تجویز کردن و الان به شدت وابسته شدم، چطور این وابستگی رو میشه برطرفش کرد؟ زندگی تقریبا برام غیر ممکن شده هر چند ساعت یک بار باید مصرفش کنم وگرنه بینی‌م به علت التهاب کاملا بسته میشه و نمیتونم نفس بکشم. ممنون میشم راهنماییم کنین

    توسط: معصومه حیدری

    سلام
    باپزشکتان مشورت کنید تااز راهکاری دیگر استفاده کند زیرا شاید متوقف کردن ان به صورت خودسر باعث ایجاد مشکل شود قطع کردن ان ممکن است به شما اسیب برساند قبل از هر اقدامی با اومشورت کنید تااز درمانی دیگر برای بهبود شما استفاده کند درمانی که به شما هم سخت نگذرد .باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.