1352

بر اساس افتادن دندان بیماری های قلب پیش بینی می شود

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

افتادن دندان اغلب بیانگر این است که یک شخص دارای سابقه بیماریهای التهابی دهان است. در یک تحقیق کوهورت گسترده تایید کرده است که افتادن دندان با امراض قلبی عروقی در آینده ، دیابت و مرگ و میر ارتباط دارد .

این مطالعه در دانشگاه هلسینکی در فنلاند با همکاری موسسه ملی بهداشت و رفاه (THL) انجام شد.

دکترJohn Liljestrand می گوید: تعداد دندانهای از دست رفته می تواند یک شاخص مفید دیگر برای پزشکان عمومی در زمان ارزیابی عوامل خطر ابتلا فرد به بیماری های مزمن باشد.

نسخه ی چاپی این پژوهش در مجله Journal of Dental Researchمنتشر شده است.

مطالعه ی ملی FINRISKکه در سال ۱۹۹۷ انجام گردید، یک تحقیق مبتنی بر جمعیت فنلاند بود که در آن ۸۴۴۶ فرد ۲۵ تا ۷۵ ساله در یک نظرسنجی جامع و معاینات بالینی شرکت کردند. تعداد دندانهای از دست رفته ی این افراد در ابتدای تحقیق ثبت شد و اطلاعات مربوط به حوادث بیماری و مرگ و میر در طی ۱۳ سال پیگیری ثبت گردید.

نتایج نشان داد از دست رفتن بیش از پنج دندان، خطر حوادث بیماریهای عروق قلبی و سکته قلبی را به میزان ۱۴۰٪ افزایش می دهد. از دست رفتن بیش از نه دندان نشان دهنده ی افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی بمیزان۵۱ درصد، دیابت بمیزان ۳۱درصد و مرگ  بمیزان۳۷درصد  است.

این خطرات برای افراد بی دندان ۴۰-۶۸ درصد گزارش شد. همه ی عوامل خطر رایج، در تجزیه و تحلیل آماری در این تحقیق در نظر گرفته شد. افزودن اطلاعات در مورد دندانهای از دست رفته به سایرعوامل خطر سبب هویدا شدن تفاوت در میزان خطر مرگ گردید.

بیماریهای غیرمسری، مانند بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت شایع ترین علت مرگ در سراسر جهان هستند. هم اکنون دانشمندان به ارتباط این بیماریها با بیماریهای التهابی دهان، مانند پریودنتیت پی برده اند. پریودنتیت یک بیماری التهابی مزمن در بافت حمایت کننده از دندان است، که سبب خونریزی لثه، افزایش لقی دندان و عمیق تر شدن پاکت پریودنتال می گردد و چنانچه درمان نشود ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود، این بیماری شایع ترین علت از دست دادن دندان در افراد میانسال و مسن می باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.