346

مشکلات دوران بارداری عامل ۵۰ درصد ناشنوایی ها در نوزادان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آمار حاصل از غربالگری ۶۷ درصد نوزادان متولد شده در سال گذشته نشان می دهد که سه هزار و ۵۰۰ نوزاد با ناشنوایی متولد شده اند در حالی که به گفته پزشکان، می توان با رفع عوامل آن در دوران بارداری، از بروز ۵۰ درصد این موارد پیشگیری کرد.

علت ۵۰ درصد ناشنوایی ها ناشی از مشکلات دوران بارداری و عوامل بدو تولد است؛ ۳۰ درصد به دلیل عفونت های دوران بارداری و ۲۰ درصد باقی مانده به دلیل مصرف برخی داروها و دخانیات در دوران بارداری و همچنین به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی و آسیب به مغز در نوزادان نارس و کم بودن وزن در هنگام تولد بروز می کند.
بر این اساس می توان با رعایت مراقبت های دوران بارداری و پرهیز از مصرف دخانیات به راحتی از بروز ۵۰ درصد ناشنوایی ها در نوزادان پیشگیری کرد.
اینکه ۵۰ درصد دیگر ناشنوایی های نوزادان مربوط به عوامل و جهش های ژنتیکی است،  تاکنون بیش از ۷۰ نوع ژن شناخته شده است که با جهش هایی که احیانا در آنها رخ می دهد، می توانند سبب بروز کم شنوایی و ناشنوایی شوند.

بنابراین بخش عمده ای از ناشنوایی های نوزادان مربوط به ژن ها هستند که با پیشرفت علم و شناسایی این ژن ها، مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج، کاهش ازدواج های فامیلی می توان از بروز این نوع از ناشنوایی ها نیز تاحدودی پیشگیری کرد.

 شمار نوزادان ناشنوا در ایران و جهان

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد آمار نوزادان ناشنوا در ایران گفت: سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوزاد در کشور متولد شدند که ۶۷ درصد از این تعداد تحت پوشش غربالگری شنوایی شناسی قرار گرفتند و پس از انجام تمام مراحل غربالگری سه هزار و ۵۰۰ نوزاد ناشنوا در کشور شناسایی شدند.
احدی افزود: از آنجا که تمام نوزادان در ایران غربالگری نمی شوند و سالانه تنها حدود ۶۷ درصد تحت غربالگری قرار می گیرند، می توان گفت که به طور تخمینی سالانه بین چهار تا پنج هزار نوزاد ناشنوا در کشور متولد می شوند.

به طور کی حدود سه تا شش درصد جمعیت نوزادان جهان ناشنوا هستند.
شناسایی نوزادان کم شنوا در روزهای اولیه تولد و انجام مداخلات کمک شنوایی در شش ماهه نخست زندگی می تواند تا حدودی زیادی از تبدیل شدن کم شنوایی به ناشنوایی مطلق در نوزادان پیشگیری کند.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.