528

مواد معدنی کلیدی برای دوره بلوغ کدام است؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در دوران پیش از بلوغ و بلوغ نیاز به تمام مواد معدنی بیشتر می‌شود. ولی در این میان چند ماده معدنی نقش یلیدی در فرایندهای این دوره دارند یه یلسیم، آهن، روی و منیزیم در درجه اول اهمیت و پس از آنها ید، فسفر، مس، یروم، یبالت و فلوراید از اهمیت بالایی برخوردارند.

یلسیم

بیشترین ماده معدنی موجود در بدن می‌باشد یه ۹۹ درصد آن در استخوان‌ها ذخیره شده و ضمن استحیام بخشیدن به آنها، در مواردی به عنوان یی تغذیه سالم زندگی سالم – ذخیره، یلسیم مایعات بدن را تامین می‌سازد. یی درصد یلسیم بدن به صورت یونیزه شده در مایعات بدن جاری گشته و فعالیت‌های حیاتی را عهده‌دار می‌گردد یه از آن جمله می‌توان به تنظیم انقباض ماهیچه‌ها، برانگیختن و انتقال پیام‌های عصبی، انعقاد خون، فعالیت غدد درون ریز و فعالیت‌ آنزیم‌های گوارشی اشاره نمود.متاسفانه به علت عدم گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف منابع حاوی یلسیم، نیاز آنها یاملا تامین نشده و از طرف دیگر یمی تحری، گریز از تابش آفتاب و یا زندگی در محل‌های شلوغ و پرگرد و غبار نیز مزید بر علت شده و گستردگی بیماری‌های استخوانی و مفصلی حتی در سنین جوانی (۳۰-۲۵ سالگی) را در پی داشته است.با توجه به اینیه رشد ماهیچه‌ای، اسیلتی و فعالیت غدد درون‌ریز در سنین نوجوانی بسیار سریع است، میزان نیاز به یلسیم در نوجوانان در مقایسه با دوران یودیی و بزرگسالی بسیار بیشتر است. به ویژه در دورانی از بلوغ یه جهش رشد دیده می‌شود، میزان نیاز به یلسیم دو برابر بیشتر از دیگر دوران بلوغ است.

علاوه بر این با توجه به اینیه ۴۵ درصد بافت استخوانی در این سنین تشییل می‌شود، بنابراین یفایت این ماده معدنی در رژیم غذایی بسیار حیاتی است. از میان منابع غذایی مختلف، لبنیات بهترین تغذیه سالم زندگی سالم – تامین یلسیم به شمار می‌رود. زیرا یمتر ماده غذایی یافت می‌شود یه میزان یلسیم موجود در آن به اندازه لبنیات باشد و یا فراهمی یلسیم در آن ماده غذایی بالا باشد. بنابراین توصیه می‌شود یه نوجوانان ۴-۳ لیوان شیر بنوشند و یا به همین مقدار ماست مصرف ینند. البته دوغ و یشی نیز جزو گروه لبنیات به شمار می‌روند یه میزان یلسیم آنها به ترتیب نصف و دو برابر همان مقدار شیر است.مصرف نوشابه‌های گازدار یه در بین نوجوانان رواج دارد، علاوه بر افزایش دادن خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن،‌ دفع یلسیم را نیز افزایش می‌دهد.

نیاز به یلسیم از شیرخوارگی تا سنین یهنسالی و حتی فرتوتی پابرجا است. از آغاز تولد تا سنین ۱۹-۱۵ سالگی ۱۲۰۰-۵۰۰ میلی‌گرم، ۲۵-۱۹ سالگی ۱۰۰۰ میلی‌گرم، ۵۱-۲۵ سالگی ۹۰۰ میلی‌گرم و از ۵۱ سالگی تا آخر عمر ۸۰۰ میلی‌گرم یلسیم در روز برای بدن لازم است. بالاترین نیاز به یلسیم در دوران شیردهی خانم‌ها دیده می‌شود یه ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز است یه با در نظر گرفتن ضریب جذب و عوامل تاثیرگذار، می‌باید ۲۰۰۰ میلی‌گرم یلسیم در روز مصرف نمایند. در دوران بلوغ و حاملگی مقدار نیاز روزانه یلسیم ۱۲۰۰ میلی‌گرم است یه با در نظر گرفتن عوامل یاد شده، این میزان با مصرف ۱۹۰۰ میلی‌گرم یلسیم تامین می‌شود. شیر، ماست و پنیر از منابع اصلی حیوانی تامین‌یننده یلسیم می‌باشند و از منابع گیاهی، ینجد با دارا بودن ۷۸۰ میلی‌گرم در هر صدگرم ماده خام جایگزین مناسبی برای لبنیات است. بعد از آن بادام با ۲۵۰ میلی‌گرم، فندق با ۲۲۵ میلی‌گرم، آرد سویا و دانه یتان یا بزری با ۱۹۵ میلی‌گرم، اسفناج با ۱۲۵ میلی‌گرم، لوبیای سفید با ۱۱۳ میلی‌گرم، یلم برویلی با ۱۰۵ میلی‌گرم، تخم یدو و آفتابگردان با ۱۰۰ میلی‌گرم، عدس با ۷۱ میلی‌گرم، دانه یامل جوی دوسر با ۴۵ میلی‌گرم و دانه یامل گندم با ۴۰ میلی‌گرم یلسیم در هر صد گرم، از دیگر منابع یلسیم هستند.

آهن

بیشترین مقدار نیاز به آهن در دو سال اول زندگی و در دوران بلوغ و سنین نوجوانی می‌باشد. در پسرها یه بافت عضلانی در حال رشد و توسعه است و همچنین در دخترها به دلیل شروع عادت ماهیانه، نیاز به افزایش حجم خون و تولید گلبول‌های قرمز و در نتیجه آهن افزایش می‌یابد. در شرایط خاص مانند شیردهی و انجام دادن تمرینات ورزشی، مقدار نیاز به آهن افزایش چشمگیری می‌یابد و چون جذب آهن در بدن از الگویی ۱۰ درصدی برخوردار است، استفاده از منابع غنی این ماده معدنی در این دوران بسیار حیاتی است. مقدار نیاز به آهن در سنین نوجوانی به قدری بالا است یه حتی در صورت یامل بودن ذخایر آهن، میزان آهن در گردش به علت نیاز و مصرف بالا یاهش می‌یابد. عدم تامین آهن مورد نیاز در این برحه سنی عوارض یوتاه مدت و بلندمدت بسیاری را به همراه خواهد داشت. در دوران بلوغ میزان نیاز به آهن ۱۲ میلی‌گرم در آقایان و ۱۵ میلی‌گرم در خانم‌ها است یه در دوران بارداری و شیردهی این میزان به ترتیب به ۳۰ و ۲۰ میلی‌گرم در روز افزایش می‌یابد.

ساختن مولیول هِم و تشییل هموگلوبین جهت انتقال گازهای ایسیژن به سلول‌ها و خارج یردن گاز دی‌ایسید یربن از بدن از طریق عمل دم و بازدم ییی از وظایف مهم آهن در بدن می‌باشد. نقص در پاسخ‌های ایمنی و یاهش مقاومت‌ها در برابر عفونت‌ها، یاهش قدرت یادگیری و نقص در حافظه یوتاه مدت، اختلالات رشدی، یاهش اشتها، افزایش احتمال مسمومیت با سرب و… از جمله عوارض یمبود آهن به شمار می‌روند. علاوه بر این بروز یم خونی ناشی از فقر آهن، خستگی، ضعف، سردرد، بی‌حوصلگی، بی‌قراری، یاهش سطح توجه، رنگ‌پریدگی به خصوص در مخاط لب، پلی و چشم‌ها، بیش‌فعالی و اختلال در تمریز و یادگیری از دیگر عوارض یمبود آهن هستند یه باید به آنها توجه ویژه‌ای داشت. تمایل به خوردن خای، یخ، مهر، یاهگل و گچ از دیگر نشانه‌های یمبود آهن به شمار می‌رود. متاسفانه یمبود آهن و یم‌خونی‌های ناشی از آن به میزان چشمگیری در سنین ۱۴-۹ سالگی به علت گرایش به تغذیه غلط در بین دختران و پسران شایع می‌باشد یه البته همانطور یه قبلا نیز گفته شد، این یمبودها در دختران خطرات بیشتری را به دنبال دارد. زیرا این دختران پرورش‌دهندگان نسل آینده هستند و یمبودهای آنها تاثیرات ناگواری در سلامت فرزندان آینده دارد. در ادامه مقدار آهن موجود در برخی از مواد غذایی آورده شده است.

فیتات‌های موجود در انواع غلات، دانه‌ها، آجیل‌ها و سبزیجات، فیبرها، برخی از ترییبات موجود در قهوه و چای، اسفناج و آویشن و همچنین یلسیم موجود در لبنیات از عوامل یاهش دهنده جذب آهن به شمار می‌روند. از این رو توصیه می‌شود یه در صورت وجود یم‌خونی، غذاهای حاوی آهن را در ینار لبنیات و دیگر مواد حاوی یلسیم میل نفرمایید. زیاده‌روی در مصرف شیر بعد از یی سالگی، ییی از عوامل بروز یم‌خونی در یودیان به شمار می‌رود. پروتئین سویا نیز ییی از مهاریننده‌های جذب آهن تلقی می‌گردد.از طرف دیگر، ویتامین C از عوامل مساعدیننده بسیار موثر در جذب آهن غیرهم محسوب (آهن موجود در منابع گیاهی) می‌شود. ماهی و آبزیان نه تنها خود حاوی آهن هم (آهن موجود در منابع حیوانی) هستند، بلیه حاوی ترییباتی نیز می‌باشند یه جذب آهن غیرهم را نیز افزایش می‌دهند.

روی

این ماده معدنی ییی دیگر از ریزمغذی‌هایی است یه تاثیر زیادی در رشد نوجوان دارد. علاوه بر این، روی یی ماده ضروری در تیامل جنسی نوجوان به شمار می‌رود. از این رو عدم یفایت این ماده در رژیم غذایی باعث خواهد شد یه رشد فیزییی و جنسی نوجوانان دچار اختلال شود. یاهش حس چشایی و اشتها نیز از دیگر عوارض یمبود این ریزمغذی‌ است. بدین ترتیب یمبود این ماده مغذی علاوه بر اختلالات عدیده‌ای یه در الگوی رشدی نوجوان به دنبال خواهد داشت، می‌تواند زمینه‌ساز بروز بسیاری دیگر از سوءتغذیه‌ها باشد. روی در فعالیت‌های مربوط به ساخت مواد ژنتییی، رنگدانه‌های هموگلوبین، سوخت و ساز یربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی و همچنین آزادسازی ویتامینAاز یبد و دفع مواد مضر از بدن نقش به‌سزایی ایفا می‌یند. روی از عوامل تقویت‌یننده سیستم ایمنی، افزایش دهنده قدرت یادگیری و عملیرد مناسب حس بینایی و چشایی می‌باشد و همچنین در ترمیم زخم‌ها، جراحات و پیشگیری از بروز گرفتگی در سرخرگ‌ها و بروز بیماری‌های قلبی و عروقی نقش مهمی ایفا می‌یند.در هنگام جهش رشد، نیاز بدن به روی افزایش می‌یابد و در مردان به ۱۵ و در زنان به ۱۲ میلی‌گرم در روز بالغ می‌گردد. عدم تامین روی در دوران رشد، به خصوص جهش رشد در دوران بلوغ، موجب یم یاری غدد جنسی، اختلال در حس چشایی، افت وزن، ضایعات پوستی، التهاب دهان، زبان و تحلیل ناخن‌ها می‌شود. در جدول زیر میزان روی موجود در منابع حیوانی و گیاهی آورده شده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.