550

هیچ شامپویی به مو ویتامین نمی رساند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در حالی كه تاثیر واقعی شامپو چیزی جز شوینده‌ای كه می‌تواند میكروب، چربی، گرد و غبار و پوسته‌های سر را بخوبی از بین ببرد و موها را تمیز كند، نیست؛ پس اصلی‌ترین كاری كه شامپو انجام می‌دهد، شویندگی است.

 شامپو به‌عنوان شوینده‌ای كه میزان اسیدیته آن با پوست ما سازگار است، بهترین شوینده موهای كثیف تلقی می‌شود، اما همین ماده شوینده اگر متناسب با جنس موهای هر فرد انتخاب نشود، می‌تواند به خشك شدن و كدر شدن موها منجر شود.دكتر مسعود داوودی، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: شامپوها از نظر خواص اضافه‌ای كه به آنها نسبت داده می‌شود، هیچ تفاوتی با هم ندارد و اضافه كردن خواصی چون ویتامین‌ها یا عصاره گیاهان به آنها چیزی جز تبلیغات غیرواقعی نیست.

چه شامپویی انتخاب كنیم؟

متخصصان پوست و مو در تعریف شامپوی مناسب چنین می‌گویند: شامپوی خوب شامپویی است كه موهای سر را بدون ایجاد خشكی، شكنندگی و كدر شدن تمیز كند. شامپوی خوب، شامپوی متناسب با جنس موی شماست، اما شامپو نه خون‌رسانی می‌كند و نه به مو ویتامین و املاح می‌رساند، اینها جز باورهای غلطی نیست كه میان مردم به اشتباه رواج یافته است.دكتر داوودی نیز در تایید این مساله می‌افزاید: در انتخاب شامپو باید به جنس موهایتان توجه كنید. اگر موهایتان چرب است و ظرف یك روز حالت روغنی و چسبنده پیدا می‌كند، باید از شامپوهای مناسب با موهای چرب استفاده كنید و اگر هم موهایتان خشك است باید از شامپوهای ملایم مخصوص موهای خشك استفاده كنید.اگر موهایتان شوره دارد، می‌توانید از شامپوی ضد شوره استفاده كنید؛ شامپوی ضدشوره مثل شامپوی مخصوص موهای چرب است، اما قدرت اثرگذاری بیشتری دارد.به گفته متخصصان پوست و مو، هیچ شامپویی به رویش مو منجر نمی‌شود، همچنین شامپو قادر به رساندن ویتامین و پروتئین به پوست سر و ریشه موها نیست.

شامپوها خواص مشابه دارد

بنابراین شامپوها برخلاف خواصی كه به آنها نسبت داده می‌شود، با هم تفاوت ندارد. دكتر داوودی در این باره اضافه می‌كند: شامپوهای ویتامینه قادر به انتقال ویتامین‌ها به ریشه موها نیست، چراكه مولكول‌های ویتامین درشت و از منافذ طبیعی پوست سر قابل جذب است. ویتامین‌ها تنها از طریق داروهای خوراكی و تزریقی قابلیت انتقال به ریشه موها را دارد.این متخصص پوست تاكید می‌كند: عصاره گیاهانی كه در شامپوها به‌كار گرفته می‌شود، طی مراحل فرآوری شامپو در كارخانه تحت حرارت زیادی قرار می‌گیرد و از بین می‌رود. به همین دلیل برتری شامپوهای گیاهی بر شیمیایی به‌دلیل داشتن خواص طبیعی گیاهان از نظر علمی واقعیت ندارد.

شامپو، ضدریزش مو نیست

برخلاف باور بسیاری از افراد ریزش مو نه وابسته به شامپوست و نه با استفاده از شامپوهای ضدریزش، كاهش می‌یابد.به گفته دكتر داوودی، ریزش مو روندی است كه طی یك یا دو ماه تحت تاثیر عوامل هورمونی، دارویی، برخی بیماری‌ها یا عوامل عصبی اتفاق می‌افتد و ربطی به استفاده از شامپو ندارد. البته استفاده از شامپوی غیرمتناسب با جنس مو می‌تواند به ساقه مو آسیب بزند و آن را كدر، خشك و بدحالت كند.وی تاكید می‌كند: كرم‌ها و ماسك‌های تقویت‌كننده مو نیز نمی‌تواند تاثیری بر كاهش ریزش مو داشته باشد. اما استفاده از آنها می‌تواند به ترمیم موهای آسیب‌دیده ناشی از رنگ، فر و مش منجر شود و به ظاهر موها رنگ و شادابی طبیعی ببخشد.نكته مهم‌تر آن‌كه نرم‌كننده‌ها برخلاف باور بسیاری به ریزش موها منجر نمی‌شود و استفاده از آنها به كسانی كه موهای خشك دارند، توصیه می‌شود.

هر روز به موهایتان شامپو بزنید

میزان شست‌وشوی سر هم به میزان تعریق فرد، چربی سر، مجاورت با آفتاب، استرس، نوع فصل و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد.متخصصان پوست بر این اساس به كسانی كه موهای چرب دارند، توصیه می‌كنند هر روز موهای خود را با شامپو بشویند اما كسانی كه موهای خشك دارند می‌توانند حتی هفته‌ای یك بار موهایشان را با شامپو بشویند.دكتر داوودی می‌گوید: تا زمانی كه از شامپویی كه استفاده می‌كنید رضایت دارید، یعنی موهایتان از رنگ و حالت مطلوب برخوردار است نیازی به تعویض شامپو ندارید.بنابراین چیزی به عنوان بهترین شامپو وجود ندارد. مهم آن است كه یك شامپو اثر پاك‌كنندگی رضایت‌بخشی داشته باشد و متناسب با جنس موی شما انتخاب شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.