485

ایجاد مشکلات بویایی با این عوامل

|
0 دیدگاه

می خواهیم درباره حس بویایی اطلاعات و دانستنی هایمان بیافزاییم چه عواملی در از بین بردن این حس نقش دارند و موجب بروز اختلال در آن می شوند چه مشکلاتی باعث بروز ناتوانی در حس بویایی می شوند.

حس بویایی یکی از حس‌های محیطی انسان است که سریعتر از حس‌های دیگر تحت تاثیر بیماری‌ها و مشکلات از بین می‌رود یا آسیب می‌بیند.
آسیب دیدن عصب و گیرنده‌های بویایی، بیماری‌ عصبی نظیر پارکینسون، کمبود ویتامین‌های خانواده B، ضربه‌ها،‌تصادفات،‌نرسیدن هوا به پیاز بویایی و محل قرار گیری گیرنده‌های بویایی می‌توانند باعث کاهش و قطع حس بویایی در افراد شوند.

برای تشخیص بوها لازم است جریان هوا در سقف بینی بر قرار شود تا تحریک گیرنده‌های بویایی صورت بگیرد اما علل دیگری همچون پولیپ‌های بینی، التهاب مخاط بینی، تورم مخاط بینی،‌سینوزیت‌ها، عفونت‌های بینی و تومورهای بینی می‌توانند باعث انسداد راه هوایی بینی و در نتیجه کاهش حس بویایی شوند.

اغلب علل کاهنده حس بویایی با روش‌های دارویی یا جراحی قابل برگشت می‌باشند چون گیرنده‌های عصبی فرد فعال است و وقتی انسداد بینی بر طرف شود، حس بویایی به حالت طبیعی بر می‌گردد.

در مواردی که کاهش حس بویایی ناشی از زمینه های عصبی و ژنتیکی باشد نمی‌توان از آن پیشگیری کرد اما در صورتی که عواملی نظیر عفونت‌ها،‌آلرژی‌ها، پولیپ‌ها عامل کاهنده حس بویایی فرد باشند می‌توان از آنها پیشگیری کرد و در پایان به رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از ایجاد ضربه و کاهش یا قطع بویایی احتمالی پس از آن توصیه کرد.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.