329

کلیه ارگانی است که در خلف شکمی تشکیل می شود

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

کلیه ارگانی است که در خلف شکمی تشکیل می شود . یعنی اگر ما دست به شکم مان بزنیم آنرا احساس نمی کنیم .

کلیه ها را معمولا از پشت نشان می دهند زیرا پشت روده ها است . کلیه در دوران جنینی تشکیل می شود و نقش آن تصفیه ی خون است . ممکن است در تشکیل کلیه اختلال پیش بیاید و یک کلیه تشکیل نشود یا یک کلیه رشد خوبی پیدا نکند .

نبود کلیه را می توانند در دوران جنینی به  نشان بدهند . البته اگر کسی یک کلیه ی سالم داشته باشد می تواند زندگی طبیعی را داشته باشد . مثل اهداء کنندگان کلیه با یک کلیه می توانند زندگی خوبی داشته باشند . در بسیاری از موارد وقتی بچه بدنیا می آید مادر متوجه نبود کلیه نمی شود .

زیرا کلیه قابلیت دارد که سلول هایش را بیشتر بکند و جبران نبود کلیه را بکند .بسیاری از افراد در سنین بالا  مراجعه می کنند . مثلا برای بیماری دیگری آمده اند و سونوگرافی انجام داده اند و به آنها گفته می شود که شما یک کلیه دارید و نگران می آیند . و وقتی  توضیح داده میشود که این را شما از دوران جنینی داشته اید خیال شان راحت تر می شود .

نبود دو کلیه ناشایع است زیرا با حیات منافات دارد . در سن بالا  کلیه ها از کار می افتد و دیالیز جایگزین آن می شود ولی در سن کم این ناشایع است . باید این موضع را به پدر و مادر توجه بدهند  زیرا در روند زندگی ما دخالت هایی در این فرد انجام می دهند .

مثلا می خواهند  برای او جراحی انجام بدهند و  به او بگویند  که تو یک کلیه داری . مثلا به بچه باید بگویند که تو زاپاس کلیه نداری که بتوانی ورزش های سنگین مثل کاراته کار کنی . پس اطلاع دادن و آگاه دادن ضروری است .بعد به حالب می رسند.  کلیه ها خون را می گیرند و مواد زاید را تصفیه می کنند و بصورت مخلوط آب ادرار را تشکیل می دهند . و مواد زاید دفع می شود .

در مسیر انتقال لوله ای بنام لوله ی حالب است که ادرار را منتقل می کند . گاهی محل اتصال حالب به کلیه تنگ می شود که این بیماری شایعی است و به آن تنگی محل اتصال لگنچه ی کلیه به حالب یا UPJ می گویند .

این جزء بیماری های شایعی است که در اطفال دیده می شود و چون ادرار نمی تواند تخلیه بشود ، کم کم کلیه ورم پیدا می کند . مثل اینکه آبی می خواهد از جوی باریکی بگذرد ، اگر این روند زیاد باشد و ادامه پیدا کند ، کم کم فشار به سمت عقب منتقل می شود ، فشار روی کلیه ها بالا می رود و اجازه نمی دهد که خون بخوبی به کلیه ها برسد و عدم رسیدن خوب به کلیه ها باعث می شود که کلیه ها نارسا بشوند . معمولا این تنگی ها نسبی هستند و بسته ی کامل نیست .

مقداری از ادرار را رد می کند و مقداری باقی می ماند . و در طول زمان آسیب ایجاد می شود . اینها بچه هایی هستند که وقتی بدنیا می آیند ممکن است علامت هایشان بصورت عفونت های ادراری باشد ولی بیماریهای مادرزادی کلیه علائم عفونت های ادراری است . نوزادی که بدنیا می آید  متوجه عفونت ادراری او نمی شوند .  این بچه بی قرار است و خوب شیر نمی خورد .در سن بالاتر این افراد می گویند که وقتی آب زیادی می خورند یک دفعه درد پهلو پیدا می کنند چون حجم زیادی از آب می خواهد از جای تنگ رد بشود و درد تولید می کنند ، عفونت ادراری پیدا می کنند و بخاطر ماندن ادرار در داخل کلیه سنگ در آن تشکیل بشود .

پس تنگی محل اتصال حالب به کلیه که می تواند یکطرفه یا دو طرفه باشد ، این هم از دوران جنینی قابل تشخیص است زیرا سونوگرافی که از جنین می کنند می بینند که کلیه بزرگ شده است یا کلیه ورم کرده است . پس هم می شود این بیماری را در دوران جنینی تشخیص داد و هم می تواند وقتی نوزاد بدنیا آمد ، اگر دیدیم که عفونت ادراری پیدا می کند و بی قراری های غیر معمول دارد ، می توان به این بیماری شک برد . عده ای در سنین بالا  مراجعه می کنند زیرا این تنگی نسبی است و مقداری از ادرار رد می شود ، آرام آرام اثرش را روی کلیه می گذارد و تخریب ایجاد می کند .

مثلا وقتی سن بالا می رود مثلا دختر خانم جوانی هست که عفونت ادراری دارد حتی گاهی در سن ۵۰ یا ۶۰ سالگی مراجعه می کنند . برخوردی که  با اینها انجام می دهند  این است که وقتی تنگی خیلی شدید است و روی کلیه اثر می گذارد و به کلیه آسیب می رساند و ممکن است که احتیاج به عمل جراحی داشته باشد .

اگرتنگی ها خفیف باشند و در سنین بالا خیلی  مراجعه کنند ممکن است آنها را تحت نظر بگیرند . پس تنگی حالب به کلیه هم خیلی اهمیت دارد .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.