470

سنگ کليه و روش های درمان آن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سنگ کليه ذرات کوچک و سخت که در يک يا هر دو کليه تشکيل شده و گاهي به داخل حالب ها  انتقال يابند.

سنگ کليه از نظر اندازه از يک دانه شن تا حدود يک توپ گلف متغير بوده و ممکن است منفرد يا متعدد باشد. سنگ کليه معمولاً بزرگسالان بالاي ۳۰ سال از هر دو جنس را مبتلا مي سازد ولي در مردان شايع تر است.

 علايم شايع

دوره هاي درد شديد و پيچشي (متناوب ) به فاصله هر چند دقيقه . درد معمولاً ابتدا در ناحيه پشت ، درست پايين دنده ها، ظاهر مي گردد. در طي چند ساعت يا چند روز، ناحيه درد از مسير حرکتي سنگ از حالب به طرف کشاله ران پيروي مي کند. با دفع سنگ درد بيمار متوقف مي گردد.

 تهوع مکرر

دفع مقادير اندک خون در ادرار. ادرار ممکن است کدر يا تيره به نظر برسد.

 علل

دفع مقادير بيش از حد کلسيم از ادرار در اثر اختلال غده پاراتيروييد ـ که تنظيم متابوليسم کلسيم را به عهده دارد ـ يا در اثر مصرف بيش از حد کلسيم و ويتامين ـ د

نقرس در مورد سنگ هاي اسيداوريکي

انسداد ادراري به هر دليل

عوامل افزايش دهنده خطر

کاهش حجم ادار ناشي از بي آبي يا آب وهواي گرم و خشک

رژيم غذايي نامتناسب مصرف بيش از حد کلسيم

سابقه خانوادگي سنگ کليه

پرکاري پاراتيروييد

در بستر افتادن طولاني مدت به هر دليل

 پيشگيري

مصرف روزانه حدود ۳ ليتر مايعات و عمدتاً آب خالص

اجتناب از مصرف شير و فرآورده هاي لبني در صورتي که سنگ کليه از نوع کلسيمي ـ فسفري باشد

خودداري از شرايطي که با تعريق بيش از حد همراه است

 عواقب مورد انتظار

سنگ هاي بزرگ معمولاً در کليه مانده و بدون علامتند، هرچند که مي توانند به کليه آسيب بزنند. سنگ هاي کوچک به آساني همراه ادرار از طريق حالب دفع مي گردند.

سنگ هاي بين اين دو اندازه که از طرفي قابليت ورود به حالب را داشته و از طرف ديگر به اندازه کافي کوچک نيستند تا عبور آنها از حالب به آساني صورت گيرد باعث ايجاد درد شديد مي گردند.

اين سنگ ها معمولاً در طي چند روز دفع مي گردند. چنانچه حرکت سنگ متوقف شده و باعث انسداد ادراري گردد، براي پيشگيري از آسيب بيشتر کليه بايد خارج گردد.

 عوارض احتمالي

عفونت دستگاه ادراري آسيب به کليه به طوري که عمل جراحي را ضروري سازد.

 درمان

هنگام ادرار کردن از کاغذ صافي يا گاز استفاده کنيد تا دفع سنگ مشخص شود؛ يا داخل يک ظرف شيشه اي ادرار کرده ، وجود سنگ را بررسي کرده و در صورت وجود آن را جدا کرده ، ادرار را دور بريزيد. براي مشخص شدن ترکيب سنگ ، آن را نزد پزشک ببريد.

– بررس هاي تشخيصي ممکن است شامل آزمايش کامل ادرار و کشت ادرا، عکس شکم ، سونوگرافي کليه ، سي تي اسکن ، و اُروگرافي وريدي (روشي براي بررسي کليه ها و مجاري ادرار با تزريق يک داروي قابل شناسايي توسط اشعه ايکس به داخل جريان خون )

– در صورت وجود سنگ کوچک منفرد بدون عارضه انسداد و عفونت ممکن است به درمان خاصي نياز نباشد.

– در مورد سنگ هاي بزرگتري که خودبه خود دفع نشده و باعث ايجاد عوراض ، عفونت يا درد شديد شده اند اقدامات درماني به منظور حذف آنها لازم است روش هاي مختلف درماني در اين زمينه عبارتند از:

حل کردن سنگ به طريق شيميايي ، در آوردن سنگ با آندوسکوپ ، خارج کردن سنگ از طريق پوست ، سنگ شکني با کمک امواج ماوراء صورت از خارج بدن [ESWL] ، و به ندرت جراحي باز. ساير رويکردهاي درماني جديد نيز در دست بررسي است.

سنگ هاي ناشي از بالا بودن ميزان کلسيم بدن ممکن است نيازمند برداشت جراحي بافت پاراتيروييد غيرطبيعي باشند.

داروها

مسکن ها

داروهاي ضداسپاسم براي شل کردن عضلات حالب و کمک به دفع سنگبسته به نوع سنگ (سنگ هاي حاوي کلسيم ، استروايت ، سيستيني ، اسيداوريکي يا ساير ترکيبات ) داروهايي به منظور متوقف کردن رشد سنگ هاي موجود يا تشکيل سنگ هاي جديد ممکن است تجويز شود. اين نوع درمان مستلزم برنامه طولاني مدت بوده و پايبندي بيمار به اجراي آن در موفقيت آن مهم است.

 فعاليت

اگر شما از ابتلاي خود به سنگ کليه مطلع هستيد از موقعيت هايي که در آنها بروز درد شديد ممکن است خطر آفرين باشد، نظير بالارفتن از نردبان و کار برروي پشت بام يا داربست دوري کنيد.

طي حمله سنگ کليه تا حد امکان به فعاليت هاي طبيعي خود ادامه دهيد در بستر نمانيد چرا که فعاليت به دفع سنگ کمک مي کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.