419

چطور اختلالات ادراری را در کودکان شناسائی کنیم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دستگاه ادراری تناسلی جزء اعضای مهم بدن است .

وقتی جنینی در رحم مادر شکل می گیرد،جنین رشد می کند وصدای قلبش شنیده می شود و وقتی حضور فیزیکی جنین در بدن مادر ثابت می شود ، مادر و پدر به فکر سلامت جنین هستند . دستگاه ادراری تناسلی جزء اعضای مهم بدن است .

پالایش سیستم خون از این مواد توسط این دستگاه انجام می شود . بعضی از این اجزاء ، اجزای ظاهری هستند و بیشتر نظر پدرها و مادرها را جلب می کنند . بعضی از اجزای این دستگاه نهان است مثل کلیه ها ، مسیر حالب ها و تخمدان ها و در پسرها بعضی از اجزاها ظاهرتر هستند .

اختلالاتی که در طی رشد جنین حاصل می شود وقتی جنین در رحم مادر هست اعضای بدنش تکامل پیدا می کند ، ممکن است برخی از این اعضای تکامل مناسبی را بعلل مختلف نداشته باشد. وقتی بچه ای بدنیا می آید ، ممکن است بیماریهایی را با خودش بیاورد که این بیماریها در دستگاه اداری می تواند طیف وسیعی را داشته باشد .

این بیماری ها که در زمان جنینی در بچه بوجود آمده که می تواند ناشی از عدم تکامل باشد یا بافت نابجایی رشد کرده یا بافتی کم بوجود آمده باشد ، این بیماریها بعنوان بیماری مادرزادی شناخته می شود . البته به این معنا نیست که مادر مقصر است بلکه منظور این است که جنین همراه خودش این بیماری را انتقال داده و آورده است . این با بیماریهای اکتسابی بیماریهایی هستند که بعدها بوجود می آیند یعنی فرد سالم است بعد دچار بیماری می شود در اثر بیماری محیطی یا علل دیگر متفاوت است .

برخی از این بیماریهای مادرزادی زمینه ی ژنتیکی هم دارد ولی با بیماریهای ژنتیکی هم فرق می کند . بیماریهای ژنتیکی در انتقال اطلاعات ژنتیکی برای تشکیل یک بافت یا برای روند کارکرد یک بافت موثر هستند .

در انتقالات ژنتیکی چون ژن های پدر و مادر ژن های بچه را تشکیل می دهند ، در این حالت ها ممکن است ترانسفر یا انتقال از پدر و مادر باشد . بحث ما اینجا بیشتر بیماریهای مادرزادی دستگاه تناسلی است و وقتی در مورد دستگاه ادراری تناسلی صحبت می کنیم منظورمان این است که دستگاه کلیه ، مسیرحالب ها ، مثانه مجاری خروج ادرار ، دستگاه تناسلی پسر بچه ها شامل ارگانهای تولید کننده نطفه و مجرای خروجی ادرار است ، همه ی اینها می توانند در جنینی اختلالاتی داشته باشند .

شیوع این اختلالات چقدر است 

اختلالات دستگاه اداری تناسلی بصورت ناهنجاری های مادرزادی بیماری های خیلی شایعی نیستند که تعداد هنگفتی از افراد را تشکیل می دهند . پیشرفت علم باعث شده که بسیاری از این بیماریها را ما در زمانی که جنین در شکم مادر هست بتوانیم تشخیص بدهیم .

یک زمانی باید بچه بدنیا می آمد و طول می کشید تا ما اینها را ببینیم ولی پیشرفت های فیلم برداری و سونوگرافی خصوصا سونوگرافی باعث شده همانطور که می توانند اختلالات کلیه را در بدن ما تشخیص بدهند ، الان موفق شده اند که جنینی را که در شکم مادر هست سونوگرافی کنند و ما می توانیم بعضی از بافتهای آنرا تشخیص بدهیم و آنرا ببینیم ، می توانیم وضعیت رشد کلیه ها را ببینیم .

پس بودن یا نبودن کلیه ها می تواند در زمان جنینی تشخیص داده بشود . می توانیم اثر بیماری روی کلیه را مشاهده کنیم . مثلا بعضی مواقع در دوران جنینی ادرار تشکیل می شود و می آید و جذب می شود یا خارج می شود ، اگر ادراری که تولید می شود و می آید و به نوعی تخلیه نشود و بماند پس زدن ادرار رخ می دهد و باعث می شود که کلیه ها ورم بکند و گشاد بشود .

این اختلال را می توانند در جنین ببینند و متوجه بشوند که این کلیه جنین تغییر شکل یافته است حتی در روشهای خیلی جدیدجراحی جنین در شکم مادر هم امکان پذیر شده است . همین کلیه های ورم کرده را می شود ادراش را تخلیه کرد و از آسیب هایی که در طول روند دارد ایجاد می شود جلوگیری کرد .

پس ورود به حیطه ی اختلالات ادراری از بعد از تولد به قبل از تولد منتقل شده است . تیم پزشکی و مامائی که سلامتی جنین را در دوران بارداری کنترل می کنند ، آماده می شوند که ببینند جنین چه بیمارهایی را با خودش می آورد .

البته ممکن است که برخی از این بیماری ها تشخیص داده نشود و بعد از تولد تشخیص داده می شود . توصیه ی ما به مادران این است که در طول حاملگی با مراقبت و تحت مراقبت بودن همکاران پزشک و در صورت صلاح دید آنها انجام تصویر برداری مثل سونوگرافی را انجام بدهند و مشکلات جنینی را بررسی کنند . بیماریهای دستگاه اداراری و تناسلی را بخوبی می توانند در جنین شناسائی بکنند .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.