1037

شکستگی مهره های کمر علائم و نشانه ها

|
0 دیدگاه

ستخوان‌ها یا مهره‌های تشکیل دهنده‌ی ستون فقرات بسیار قوی و محکم هستند، بااین حال، مهره نیز گاهی اوقات مانند دیگر استخوان‌های بدن می‌شکند.

شکستگی‌ مهره‌ های کمر معمولاً پیامد بیماری هایی چون پوکی استخوان (عارضه تضعیف کننده استخوان‌ها)، سقوط شدید، فشار بیش از اندازه یا گونه‌های دیگری از آسیب فیزیکی است. از فروپاشی مهره‌های ستون فقرات با اصطلاح شکستگی کمپرشن یا شکستگی فشاری یا ناشی از فشار یاد می‌کنند. این نوع از شکستگی‌ مهره کمر عمدتاً در بخش میانی ستون فقرات به ویژه در مهره‌های پایینی این ناحیه رخ می‌دهند. در ادامه انواع شکستگی مهره کمر, روش تشخیص آن توسط متخصص ستون فقرات و درمان آن شرح داده می شود.

شکستگی‌ فشاری ستون فقرات در بخش پایینی مهره‌های قفسه سینه (T11 و T12) و اولین مهره‌ی ناحیه‌ی کمری ستون فقرات (L1) رواج بیشتری دارند و معمولاً از وارد آمدن فشار بیش از اندازه بر جسم مهره‌ای ناشی می‌شوند. این فشار برآیند حاصل از خم شدن رو به جلو و فشار وارده‌ی رو به پایین بر ستون فقرات است؛ برای مثال، افتادن از صندلی در حالت نشسته روی کف زمین معمولاً همزمان با برخورد باسن به زمین، پرت شدن رو به جلوی سر را نیز در پی دارد. به این ترتیب ستون فقرات به گونه‌ای رو به جلو خم می‌شود که فشار روی بخش جلویی ستون فقرات (جسم‌های مهره‌ای) متمرکز می‌شود. شکستگی مهره کمر زمانی رخ می‌دهد که استخوان واقعاً متلاشی و خرد شود و بخش جلویی (خارجی) جسم مهره‌ای شکلی سه گوش به خود بگیرد. استخوان اسفنجی یا کنسلوس داخل جسم مهره‌ای خرد یا فشرده می‌شود.

علائم و نشانه ها

اگر شکستگی مهره کمر پی‌آمد صدمه یا ضربه شدید و ناگهانی باشد، بیمار احتمالاً درد طاقت ‌فرسایی را در پشت، کمر، پاها و بازوها حس خواهد کرد و همچنین در صورت آسیب دیدن عصب‌های ستون فقرات در این ناحیه‌ها دچار ضعف یا کرختی خواهد شد. چنانچه فروپاشی استخوان تدریجی باشد، برای مثال شکستگی ناشی از باریک شدن استخوان، علایم درد معمولاً ملایم‌تر خواهد بود و ممکن است هیچ دردی تا زمان شکستگی کامل استخوان حس نشود.

علت

شکستگی مهره کمر کمپرشن یک دلیل یگانه و منحصر به فرد ندارد، اگرچه واژه کمپرشن (فشردگی) خود مبین این نکته است که این نوع شکستگی کمر ناشی از فشار بیش از اندازه بر استخوان است. چنانچه استخوان آنقدر ضعیف باشد که نتواند فشار طبیعی را تحمل کند، فشار چندانی نیز برای شکستگی مهره کمر لازم نخواهد بود. اکثر استخوان‌های سالم می‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند و ستون فقرات برای جذب ضربه خم می‌شود. با این وجود، اگر نیروی وارده بیش از میزان تحمل مهره‌ها باشد، احتمال شکستگی کمر در یک یا چند مهره وجود دارد. برای درک بهتر این موضوع، خم کردن یک مداد را مجسم کنید؛ اگر به مداد فشار بیاورید، اندکی خم خواهد شد و پس از رفع فشار به سر جای اول خود برخواهد گشت. اما اگر مداد را بیش از اندازه، فراتر از نقطه‌ی شکست آن، خم کنید، مداد ترک برخواهد داشت یا دو نیم خواهد شد. به همین نحو، میزان شکستگی مهره کمر به شدت فشار وارده بستگی دارد.

بیماری پوکی استخوان یکی از دلایل رایج شکستگی فشاری یا ناشی از فشار است. استخوان‌ها به علت پوکی استخوان غالباً انقدر باریک و ضعیف می‌شوند که توان تحمل فشار طبیعی را نیز ندارند. استخوان‌های در حال باریک شدن گاهی اوقات طی انجام فعالیت روزمرّه فرو می‌پاشند و در نتیجه شکستگی کمر کمپرشن رخ می‌دهد. در حقیقت، شکستگی‌ مهره کمر فشاری ستون فقرات رایج‌ترین گونه‌ی شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان به شمار می‌رود. چهل درصد بانوان تا سن ۸۰ سالگی دست‌کم یک‌بار این نوع شکستگی را تجربه می‌کنند. شکستگی مهره گاهی برای همیشه شکل و استحکام ستون فقرات را دستخوش تغییر می‌سازد. البته این شکستگی‌ها معمولاً به خودی خود درمان و درد برطرف می‌شود. با این حال، کمر درد گاهی اوقات در صورت التیام نامناسب استخوان خرد شده از بین نمی‌رود. در موارد شدید پوکی استخوان، کارهای ساده‌ای مانند خم شدن رو به جلو برای بروز “شکستگی مهره کمر خرد کننده” یا شکستگی کمر فشاری کفایت می‌کند. این گونه از شکستگی مهره به کاهش قد و گوژپشتی، به ویژه در بانوان سالمند، می‌انجامد. این اختلال (موسوم به کیفوز یا گوژپشتی) افزایش قوس ستون فقرات است که باعث می‌شود شانه‌ها خم شده رو به جلو و همچنین قسمت فوقانی پشت بزرگ‌تر و محدب‌تر به نظر برسد. ضربه خوردن به کمر نیز به شکستگی‌ مهره کمر جزیی یا شدید منجر می‌شود؛ چنین ضربه‌هایی می‌توانند ناشی از سقوط از بلندی، زمین خوردن، پرش شدید، تصادف خودرو یا هر سانحه‌ای باشند که فشاری فراتر از نقطه شکست ستون فقرات را به آن وارد می‌کند. بیماری منتشر شونده (متاستاتیک) یکی از دلایل شکستگی مهره کمر به شمار می‌رود. دانش‌واژه متاستاز به انتشار سلول‌های سرطانی در دیگر بخش‌های بدن اشاره دارد. استخوان‌های ستون فقرات جایگاه رایج انتشار بسیاری از انواع سرطان محسوب می‌شوند. بروز شکستگی کمپرشن ستون فقرات بدون هیچ دلیل مشخص یا دلیلی جزیی، نخستین نشانه‌ی انتشار سرطانی ناشناخته در ستون فقرات است. سرطان باعث تخریب بخشی از مهره‌ها و ضعیف شدن استخوان تا فروپاشی آن می شود. این نوع شکستگی مهره کمر بیان‌گر این معضل است که درون بدن مشکلی آسیب زننده به استخوان‌ها وجود دارد.

تشخیص

بیمار باید جهت تشخیص شکستگی مهره کمر و علت آن به پزشک و بهترین متخصص ستون فقرات مراجعه کند. پزشک معالج پیش از تشخیص عارضه و تدوین برنامه درمان، سابقه پزشکی و شرایط جسمی بیمار را کاملاً بررسی می‌کند. کمر درد می‌تواند دلایل داخلی احتمالی بی‌شماری داشته باشد؛ بنابراین تعیین ریشه و منشأ اصلی درد اهمیت بسیار دارد. پزشک پس از تعیین منشأ احتمالی ناراحتی بیمار، آزمایش‌های تشخیصی مانند ام آر آی ستون فقرات را جهت تأیید حدس خود تجویز می‌کند.

عوارض

عوارض شکستگی مهره کمر در ادامه ذکر شده است:

کاهش قد تدریجی به انداره ۶ اینچ.
کیفوز یا گوژپشتی (قوس رو به بیرون ستون فقرات) حالت اندامی را به منظور جبران و رفع بدشکلی قوز تغییر می‌دهد. گوژپشتی به مفصل‌های ستون فقرات (برای مثال گردن یا کمر) فشار می‌آورد و بر نحوه راه رفتن تأثیر می‌گذارد.
قد و شکل طبیعی جسم‌های مهره‌ای در نتیجه بروز شکستگی‌ مهره کمر ناشی از فشار متعدد تغییر می‌کند و طول ستون فقرات کاهش می‌یابد. عوارض و علائم دیگری نیز همگام با کوتاه شدن ستون فقرات بروز می‌یابند که شماری از آنها عبارت‌اند از:

مشکل در ناحیه شکم: شکم در نتیجه فشرده شدن در اثر شکستگی مهره کمر، رو به بیرون برجسته می‌شود و باعث یبوست، کاهش اشتها و از دست دادن وزن می‌شود.
درد مفصل ران (هیپ): قفسه سینه به مفصل‌های ران نزدیک‌تر می‌شود و بیمار در نتیجه سایش این دو به یکدیگر متحمل درد و ناراحتی می‌گردد.
مشکلات تنفسی: فشردگی‌های شدید بر عملکرد مناسب ریه‌ها تأثیر می‌گذارند.
علائم عصب‌شناختی (عصبی): این نوع علائم شکستگی مهره کمر کرختی و یا گزگز کردن، ضعف، راه رفتن دشوار و نقص عملکرد مثانه و یا روده (برای مثال از دست دادن کنترل) را در بر می‌گیرد.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.