594

اختلالات ادراری چه علامتی دارد

|
0 دیدگاه

ادرار کردن یک مکانیسم طبیعی بدن برای دفع مواد زاید از بدن است . 

مواد غذایی ما می خوریم و سوخت و سازی که در بدن حاصل می شود مقداری مواد زاید را بجا می گذارد که چند راه برای دفع این مواد زاید وجود دارد . یکی با عرق کردن این مواددفع می شود . مقداری از این مواد زاید از طریق مدفوع دفع می شود و مقداری از این مواد از طریق ادرار دفع می شود . این مواد زاید از طریق خون به کلیه می رسد . کلیه آنرا تصفیه می کند و مواد زاید را می گیرد و با آب مخلوط می کند و بصورت ادرار این مواد را دقع می کند . این مواد به نوعی تصفیه کننده است .

در شرایط معمولی وقتی انسان آب می خورد به اندازه ای که تشنگی اش برطرف بشود و عرق معمولی می کند این ادرار از کلیه ها می آید و داخل مثانه جمع می شود و در روز پنج بار تخلیه اتفاق می افتد . حجم مثانه ی ما حدود سی صد تا چهار صد سی سی است . یعنی مثانه ی ما می تواند هر باز یک و نیم لیوان حجم بپذیرد و هر دقیقه هم یک سی سی به آن اضافه می شود . معمولا شبها مثانه می تواند ادراری که جمع می شود نگه دارد و ممکن است که یک بار در شب بلند بشود و این ها حالت طبیعی است.

ادرار کردن طبیعی عبارت است از ادراری که رنگ سفید مایل به زرد دارد ولی نه خیلی زرد پُررنگ است نه خیلی سفید است ، ادرار معمولا سوزش ندارد ، ادرار معمولا جهش خوبی دارد و بعد از ادرار فرد باید احساس سبکی و راحتی بکند ، تخلیه باید کامل صورت بگیرد . در آقایان گاهی قطراتی ادرار در مجرا باقی می ماند

و با انجام مسائل شرعی که بعد از ادرار انجام می گیرد آن تخلیه هم به مجرا صورت می گیرد. بعد از ادرار نباید اجساس فشار بکنند. گاهی اینها مختل می شود و بصورت ماندن ادرار ، قطره قطره شدن ادرار ، دیر آمدن ادرار در صبح ، قطره قطره ریختن ادرار ، سوزش ادرار بعد از ادرار ، یک دفعه فشار آمدن برای رفتن به دستشویی و ریختن ادرار با سرفه کردن و عطسه کردن . توانایی نگه داشتن ادرار در حالت معمول یک اصل است . در ادرار نباید خون باشد.اگر یک دفعه ادرار خیلی تیره بشود خون در آن وجود دارد و این اختلال است و باید بررسی بشود .

ادراری که لخته ی خون همراه آن باشد اختلال بحساب می آید . علائمی که در زیر شکم ظاهر می شود و حس می کنیم که درد زیر شکم داریم و به ما فشار می آید و این همراه با اختالات ادراری اختلال محسوب می شود .یک دستشویی رفتن خوب و کامل فرد را خیلی راحت می کند. عفونت های ادراری یک جورعلامت می دهد ، سنگ یک جور علامت می دهد ولی خیلی از آنها تظاهرشان روی ادرار فرد است . این می تواند بصورت تغییر رنگ ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش وبی اختیاری ادرار باشد.

برای گرفتن این اختلالات کدام جنس و سن مستعدتر هستند 

ادرار افراد معمولا ادرار پاکی است . ادرار جریان دارد و دائم خارج می شود . این جریانی که وجود دارد مثل جوی آب است و این ناپاکی ها را هم با خودش می برد. اگر میکروب یا ویروسی به داخل دستگاه ادراری بیاید با مصرف مایعات و تشکیل ادرار این میکروب ها را خارج می کند . معمولا ادرار استریل و تمیز است و میکروبی در داخل آن رشد نمی کند البته این به این مفهوم نیست که در مسیرهای ادراری میکروب هایی وجود ندارند بلکه این میکروب ها ساکت و آرام هستند و در موارد خاصی می توانند فعال بشوند . مثلا افرادی که ضعف ایمنی دارند یا میکروب از جای دیگر بدن وارد می شود . افراد در سنین مختلف مستعد درگیری با میکروب ها و عفونت ادراری هستند .

وقتی یک میکروبی وارد دستگاه ادراری می شود و ما آنرا پیدا می کنیم . اولین سوال این است که چرا این میکروب وارد شده است یعنی آیا این میکروب از دستگاه مدفوع وارد شده است یا برای خانم ها از دستگاه تناسلی وارد شده است یا اختلالی در بدن وجود دارد مثلا سنگی وجود دارد و میکروب روی آن سوار شده است یا مجزا یا دستگاه کلیه مشکلی دارد . پس همیشه وقتی عفونت دستگاه ادراری رخ می دهد که مفهوم آن رشد یک میکروب در داخل ادرار هست سوال ما این است که چرا این دارد تشکیل می شود و این چرا را باید پاسخ بدهیم تا فرد را درمان کنیم . در دوره ی نوزادی عفونت دستگاه ادراری بیشتر است بخصوص در پسرهایی که ختنه برایشان دیر انجام می شود بخاطر جمع شدن ادرار در پوست ختنه گاه امکان عفونت ادراری آنها بیشتر است . بعضی از بیماریها هستند که در نوزادان خودشان را بصورت عفونت ادراری نشان می دهند .

مثلا بچه هایی که ادرارشان از مثانه به کلیه برمی گردد یعنی وقتی می خواهد ادرار کند ادرار به سمت کلیه می رود و بیرون نمی آید . این بچه را مستعد می کند که میکروب هایی که بطور معمول هستند و باید با ادرار دفع بشوند و مشکلی ایجاد نکنند به سمت کلیه بروند و مشکل ایجاد بکنند که همان بیماری ریفلاکس است. وقتی به سنینی بلوغ و ازدواج شانس عفونت ادراری در خانم ها بیشتر است وعلتش هم این است که فاصله ی خروج ادرار و مدفوع و دستگاه تناسلی بهم نزدیکتر هستند و این میکروب ها در دستگاه تناسلی مشکلی ایجاد نمی کنند ولی وقتی وارد دستگاه ادراری می شوند مشکل ایجاد می کنند بخصوص خانمهایی در که تازه ازدواج می کنند و شانس عفونت ادراری بالاتر می رود.

در خانم هایی که در سن یائسگی قرا می گیرند بخاطر تغییرات هورمونی و خشکی دستگاه تناسلی شانس عفونت ادراری بالاتر می رود . در آقایان در سن بالاتر که بزرگی پروستات شروع می شود روی مجرا فشار می آید و ادرار خوب خالی نمی شود و این افراد مستعدعفونت های ادراری هستند . شانس عفونت ادراری در سنین مختلف ممکناست که بین خانمها و آقایان کمی متفاوت باشد. ولی اینها معمولا تظاهرات یک شکلی را نشان می دهند .

 آیا نشاط به سلامتی کمک می کند 

در بسیاری از بیماری ها تظاهرات شان را بصورت افسردگی و خستگی نشان می دهند . افسردگی و خستگی منجر به بسیاری از بیماری ها می شود . بیماری هایی که بعنوان بیماریهای روان تنی عنوان می شوند یک مشکل روحی خودش را در جسم نشان میدهد. طرف می گوید که درد پهلو دارد و ما هر چه آزمایش و بررسی می کنیم می بینیم که فرد سالم است بعد می بینیم که یک دغدغه ی فکری این را برایش ایجاد می کند . حالا می بینیم که طرف افسرده است بعد می بینیم اختلالاتی در جسم و فعالیت جنسی او وجود دارد که تظاهراتش را بصورت افسردگی نشان می دهد .

بعضی ها افسرده هستند و کارکردهای زندگی شان دچار اختلال شده است . نمی توانند رابطه ی خوبی با همسرشان داشته باشند یا بچه دار بشوند یعنی اثرات روح بر جسم و اثرات جسم بر روح خیلی دقیق است بخاطر همین نیمی از کار اطباء دارو و تشخیص بیمار و نیمی از آن با صحبت با بیمار و پیدا کردن حوادثی که دارد رخ می دهد می دهد.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.