687

در مورد کانسر مثانه چه مي دانيد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مثانه قسمتي از سيستم ادراري است که در زير شکم قرار دارد. 

مثانه قسمتي از سيستم ادراري است که در زير شکم قرار دارد. مثانه از ادرار پر شده و متناوبا ادرار از طريق لوله اي به نام ميزراه (پيشابراه) از بدن خارج مي شود.

پيشابراه در مردان از ميان غده پروستات و آلت تناسلي مي گذرد. اين لوله در زنان کوتاهتر بوده و درست در بالاي واژن (دهانه خروجي رحم) باز مي شود.

ادرار در کليه ها ساخته شده و محتوي آب و مواد زايد مي باشد.

لوله اي به نام ميزناي يا حالب از هر کليه خارج شده و ادرار را به داخل مثانه آزاد مي کند. سلولهايي که در طول ديواره داخلي مثانه قرار دارند، سلولهاي ترانزيشنال يا انتقالي ناميده مي شوند.

لايه نازکي از سلولها به نام لامينا پروپريا در زير اين ديواره وجود دارد.

قسمت بيروني تر ديواره مثانه شامل لايه ضخيمي از بافت ماهيچه اي است که هنگام خروج ادرار منقبض مي شوند.

تومور مثانه مي تواند در سطح خارجي ديواره مثانه (بصورت پاپيلوما خوش خيم يا بد خيم) و در ديواره داخلي مثانه (معمولا بد خيم و کشنده) رشد کند و با سرعت به عضلات اصلي مثانه هجوم ببرد.

بيشتر تومور هاي مثانه (%۹۰) از سلول هاي سرطاني سر چشمه مي گيرند و از غشاي موکوزي لايه اپي تليمي رشد مي کنند.

درصد کمي از آنها غده سرطاني،سرطاني اپيدرموئيد،کار سينوما سلول هاي پولکي ،سارکوما، تومور فرعي مثانه،و کارسينوماي طبيعي هستند.

سرطان مثانه بيشتر در مردان بالاي ۵۰ سال و در کشورهاي صنعتي رايج است.

سه نوع سرطان در سلول‌هاي غشاء مثانه ايجاد مي‌شوند

اين سرطان‌ها با توجه به نوع سلول‌هاي بدخيم (سرطاني) نام‌گذاري مي‌شوند:

ترانزيشنال سل کارسينوم (Transitional Cell Carcinoma):

سرطاني است که در سلول‌هاي موجود در دروني‌ترين لايۀ مثانه ايجاد مي‌شود. اين سلول‌ها مي‌توانند با پر شدن مثانه منبسط شده و با خالي شدن آن منقبض شوند. بيش‌تر سرطان‌هاي مثانه در سلول‌هاي ترانزيشنال ايجاد مي‌شوند.

کارسينوم سلول سنگفرشي (Squamous Cell Carcinoma):

سرطاني است که در سلول سنگفرشي ايجاد مي‌شود، که سلول‌هايي ظريف و مسطح هستند که ممکن است پس از عفونت‌ها يا التهاب‌هاي بلند مدت، در مثانه به‌وجود آيند.

آدنوکارسينوم(Adenocarcinoma):

سرطاني است که در سلول‌هاي غده‌اي ( Glandular ، غدۀ مترشحه يا Secretory) به‌وجود مي‌آيد. سلول‌هاي غده‌اي موجود در مثانه، موادي مخاط مانند توليد مي‌کنند.

سرطاني که به غشاي مثانه محدود مي‌شود سرطان مثانۀ سطحي ناميده مي‌شود. سرطاني که در سلول‌هاي ترانزيشنال آغاز شود، ممکن است از غشاء مثانه گذشته و به ديوارۀ ماهيچه‌اي مثانه حمله کند و يا به اندام‌هاي مجاور و غدد لنفاوي سرايت کند؛ به اين نوع سرطان، سرطان مثانۀ مهاجم مي‌گويند.

 علت

مواد سرطان زاي محيطي مانند تنباکو و دخانيات

نوع کارسينوماي پولکي ياsquamous cell carcinoma در مناطق جغرافيايي که کرم هاي پهن يا schistosomiasis به صورت بومي وجود دارد رخ مي دهد.

سرطان مثانه سرطاني شايع مي باشد. هر سال حدود ۱۰۰۰۰ نفر در انگلستان به اين سرطان مبتلا مي شوند.

در بيشتر موارد ، سرطان مثانه از سلولهاي ترانزيشنال يا انتقالي که در طول ديواره داخلي مثانه قرار دارند پيشرفت مي کند. اين نوع سرطان، سرطان سلولهاي انتقالي مثانه نام دارد. انواع ديگر سرطان مثانه نادرتر هستند.

افرادي که زياد سيگار مي‌کشند، احتمال ابتلا بالاتري به سرطان مثانه دارند، طوري که حدود ۵۰ درصد مردان سيگاري امکان ابتلا به سرطان مثانه را دارند و اين مقدار در زنان سيگاري به ۳۱ مي‌رسد.

عوامل شغلي نيز در ابتلا به سرطان مثانه اهميت دارد، مانند کارگران صنايع رنگ و لاستيک سازي نقاشي و نفت که بيشتر در معرض ابتلا هستند.

 علائم و نشانه ها

نشانه هاي سرطان مثانه چيست؟
وجود خون در ادرار

در بيشترين موارد، اولين علامت عبور خون در ادرار (هماتويوري) است. هماتويوري (ادرار خوني) که توسط تومور اوليه مثانه به وجود مي آيد، معمولا بدون درد مي باشد. چنانچه در ادرار شخص خون باشد بهتر است به پزشک مراجعه کند. هنگامي که تومور گهگاه خونريزي مي کند، خون در ادرار ممکن است ظاهر و ناپديد شود. البته علتهاي بسيار زياد ديگري نيز هستند که باعث ادرار خوني مي شوند و الزاما هر ادرار خوني به معني سرطان نيست. اما بهرحال در صورت مشاهده اين وضعيت توصيه مي شود که حتما به پزشک مراجعه شود.

 ساير علايم

بعضي از تومورها ممکن است باعث تحريک پذيري مثانه و بروز علايمي مشابه عفونت ادراري شوند. براي مثال، تکرر ادرار و درد در موقع خروج ادرار. اگر سرطان از نوع تهاجمي به عضله باشد و در سرتاسر ديواره مثانه رشد کند، ممکن است علايم ديگري به مرور زمان پيشرفت کند. براي مثال، درد در زير شکم. اگر سرطان به قسمت هاي ديگر بدن پخش شود، علايم متعدد ديگري مي تواند پيشرفت کند.

در %۲۵ افراد در مراحل اوليه نشانه اي ندارد

علائم اوليه:بزرگ شدن مثانه ،درد ،خون در ادرار به طور متناوب (مثلا لخته در ادرار)

با زخم هاي پيش رونده،معمولا درد فوق عانه اي بعد از تخليه ادرار.

ساير علائم:تحريک پذيري مثانه،ادرار کردن متقاطع،شب ادراري

تست هاي تشخيصي

سيسيتوسکوپي مي تواند کنسر مثانه را نشان دهد .زماني که اين شناسايي زير بيهوشي باشد معمولا براي مطمئن شدن از اينکه مثانه بهديواره لگن فيکس شده باشد انجام مي شود.

 نمونه برداري

بررسي ادرار به وجود خون در ادرار مي توند برسد

اوروگرافي ميتواند در تشخيص :بزرگي مثانه،شناسايي تومور در مراحل اوليه،شناسايي مشکل اصلي در لوله ادراري فوقاني،هيدرو نفروزيس و تشخيص ديواره سفت و دفورمه شده کمک کند

آنژيوگرافي ناحيه لگن ميتواند تومور را در ديواره مثانه مشخص کند.

اسکن پرتونگاري ها ضخامت ديواره مثانه و همچنين بزرگي گره هاي لنفي خلف صفاقي را مشخص مي کند.

اولتراسونوگرافي در شناسايي متاستاز در اطراف مثانه و تشخيص بافت تومور از بافت کيسه مثانه مأثر است.

 درمان

 تومور هاي سطحي مثانه
شامل برش و نابودي تومور( الکتريکي ) با سيستوسکوپ.اين روش زماني مؤثر است که تومور به عضلات تجاوز نکرده باشد.

شيمي درماني داخل مثانه اي براي تومور هايي استفاده مي شود که جاهاي مختلفي از مثانه قرار دارند.اين روش شامل شستن مثانه به طور مستقيم با مواد آنتي نئوپلاستيک-مانند thiotepa-doxorubicin-mitomycin

استفاده از واکسن BCG=bacille calmette-guerin که براي تومور هاي سطحي مفيد است.

تومور هاي خيلي بزرگ با يد به کمک سيستوسکوپ و به صورت تکه تکه خارج شوند تا تمتم تومور برداشته شود.اين روش فقط براي تومور هايي امکان پذير است که نزديک به گردنه مثانه يا محل خروج پيشاب راه نباشد.

تومور هاي عمقي
يکي از انتخابها راديکال سيستکتومي است.اين جراحي شامل برداشتن مثانه،بافت چربي و لنفي اطراف،پروستات و کيسه سمينال(در مردان)،رحم (در زنان) است.جراحان معمولا مثانه از بين رفته را با قسمتي از روده باريک ترميم مي کنند.ساير روش هاي ترميمي:اورتروستومي،نفروستومي،وزيکوستومي،مثانه روده اي.

مردان در روش سيستکتومي راديکال به علت حذف غدد و از بين رفتن اعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک که در کنترل نعوظ و انزال نقش دارند دچار ناتواني جنسي مي شوند.

برداشت تومور
بيشتر تومورهاي سطحي مثانه توسط يک متخصص و با کمک دستگاه سيستوسکوپ برداشته مي شوند. اين عمل، برداشت تومور با استفاده از دستگاه ويژه اي در پيشابراه transurethral resection (TUR) نام دارد، به اين دليل که تومور از طريق سيستوسکوپ که به بالاي پيشابراه منتقل مي شود، حذف مي گردد. در اين درمان، براي ورود به مثانه نيازي به جراحي با باز کردن شکم نمي باشد. دستگاههاي کوچکي مي توانند به پايين کانال جانبي سيستوسکوپ براي برداشت تومور فرستاده شوند.

شيمي درماني فوري
همراه با عمل بالا، انجام يک دوز از شيمي درماني درون مثانه معمول مي باشد. شيمي درماني معمولا ظرف ۲۴ ساعت از حذف تومور انجام مي شود. در اين روش با استفاده از لوله اي ظريف و انعطاف پذير (مانند سوند ادراري) که براي چندين ساعت باقي مي ماند، مايعي به داخل مثانه فرستاده مي شود. اين مايع محتوي داروي شيمي درماني مي باشد. داروهاي شيمي درماني، سلولهاي سرطاني را کشته يا آنها را از تکثير باز مي دارند. هدف از اين کار کشتن سلول سرطاني است که در عمل TUR به جا مانده اند. مطالعات نشان داده است يک دوز از شيمي درماني داخل مثانه، شانس بازگشت تومور را در آينده کاهش مي دهد.

شيمي درماني/ايمني درماني تکميلي
توموري که طي عمل TUR برداشته مي شود، زير ميکروسکوپ مورد مطالعه قرار مي گيرد. اين عمل کمک مي کند ميزان تهاجمي بودن تومور و نوع سلول سرطاني تشخيص داده شود. بسته به مرحله و نوع سرطان، شيمي درماني بيشتري از داخل مثانه ممکن است توصيه شود. اين عمل با استفاده از همان لوله ها انجام شده و ممکن است هر ۱ الي ۴ هفته براي چندين ماه صورت گيرد. هدف از اين کار کشته شدن تمام سلول هاي سرطاني به طور قطع و کاهش احتمال بازگشت تومور مي باشد.

بيشترين داروي رايج مورد استفاده براي شيمي درماني بيشتر، BCG نام دارند. اين دارو در واقع واکسني است که براي پيشگيري از بيماري سل (TB) استفاده مي شود. مشخص نيست که اين دارو چگونه براي درمان سرطان مثانه عمل مي کند. شايد سيستم ايمني را براي از بين بردن سلولهاي غيرطبيعي در ديواره مثانه تحريک ميکند. بنابراين مي توان گفت درمان با BCG ايمني درماني است. گاهي از ساير داروهاي شيمي درماني به جاي BCG مورد استفاده قرار مي گيرند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.