859

هزينه داروی بيماران كليوی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

۲۳ آذر روز جهاني حمايت از بيماران کليوي است.

چشمانتان را ببنديد و خودتان را يك بيمار كليوي تصور كنيد؛ در هفته ۳ بار بايد دياليز شويد، اگر دستگاه‌هاي دياليز كهنه و فرسوده باشد، كيفيت دياليز پايين مي‌آيد…

نمي‌توانيد با اتوبوس و ساير وسايل نقليه به مركز درماني برسيد، پس يا بايد با آژانس برويد يا به كمك خانواده‌تان. با وضعيت جسماني‌تان، قادر به كاركردن نيستيد پس هميشه نگران هزينه درمان هستيد. به داروخانه مراجعه مي‌كنيد تا نسخه‌تان را بگيريد، اما داروي تجويزي شما تحت پوشش بيمه نيست و دكتر تاكيد كرده حتما بايد همين‌ دارو را مصرف كنيد.

هنوز در ليست انتظار پيوند كليه هستيد و هر روز به اين اميد روزتان را شروع مي‌كنيد كه شايد نوبت پيوندتان باشد. ضعف جسماني و داروهايي كه بايد براي ساير بيماري‌هايتان بخوريد، امانتان را بريده ولي از همه اينها بدتر، نگاه اطرافيانتان به شماست…

اينها بخشي از مشكلات بيماران كليوي در كشور است كه سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد به تعدادشان افزوده مي‌شود. علاوه بر مشكلات بيان‌شده، مشكلات معيشتي بيماران كليوي بسيار قابل‌توجه است و بخش عمده‌اي از اين بيماران در پرداخت هزينه‌هاي درمان خود ناتوان هستند.

 بيماران دياليزي رو به افزايش هستند

انجمن حمايت از بيماران كليوي كشور، تنها نهاد غيردولتي و رسمي است كه حمايت از بيماران كليوي و رسيدگي به مشكلات آنها را برعهده دارد و تاكنون بخش عمده‌اي از مشكلات بيماران كليوي را حل كرده است. شايد بهترين نهادي كه در زمينه مشكلات بيماران كليوي فعاليت مي‌كند، همين انجمن باشد.

«يكي از ضعف‌هاي عمده، نداشتن آمار دقيق از بيماران كليوي است و همين مساله تصميم‌گيري‌ها و برنامه‌ريزي‌ها را براي بيماران دچار مشكل مي‌كند.»

«براساس استانداردهاي جهاني، عمر مفيد هر دستگاه دياليز بين ۵ تا ۸ سال است اما در كشور ما گاهي عمر دستگاه‌ها به ۱۵ تا ۲۰ سال هم مي‌رسد. هرچند طي ۲ تا ۳ سال اخير، با پيگيري‌هاي انجمن، شاهد تحول نسبتا خوبي در اين زمينه بوده‌ايم ولي هنوز كافي نيست و با استانداردهاي جهاني فاصله داريم.»

«در برخي از استان‌هاي محروم، به دليل استفاده از دستگاه‌هاي دياليز غيراستاندارد، بيماران رغبت به انجام دياليز نشان نمي‌دهند و به جاي آنكه هفته‌اي ۳ بار مراجعه كنند، ممكن است فقط يك بار در هفته دياليز شوند و اين مساله تبعات جبران‌ناپذيري براي آنها خواهد داشت.»

سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد به تعداد بيماران حاد كليوي و دياليزي در كشور افزوده مي‌شود، بنابراين لازم است ۲ اقدام مهم انجام شود، تجهيز و نوسازي مراكز درماني براي بيماران كليوي و احداث مراكز جديد دياليز متناسب با تعداد بيماران.

متاسفانه بخش‌هاي دياليز به دليل سودآور نبودن براي صاحبان بيمارستان‌ها، كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرند.

«برخي از مديران بيمارستان‌ها به دليل آنكه بخش‌هاي دياليز، بخش‌هاي سودآوري نيستند، رغبت چنداني براي احداث آن در بيمارستان ندارند و حتي برخي از مراكز خصوصي، بخش‌هاي دياليز بيمارستان خود را تعطيل كرده‌اند بنابراين دولت بايد توان بيشتر و توجه ويژه‌اي به احداث بخش‌هاي دياليز در بيمارستان‌ها داشته باشد.»

 هزينه داروي بيماران كليوي؛ ماهيانه ۳۰۰-۱۵۰ هزار تومان

هزينه سرسام‌آور داروهاي بيماران كليوي، از مهم‌ترين مسايلي است كه اين بيماران با آن دست‌وپنجه نرم مي‌كنند.

تصور كنيد يك بيمار كليوي سال‌هاست داروي خارجي مصرف مي‌كند، اما بيمه‌ها تصميم مي‌گيرند اين دارو را از گردونه حمايت خود خارج كنند. از طرف ديگر، پزشك معالج توصيه مي‌كند فقط همين دارو را مصرف كند، در غير اين صورت اگر كليه‌اش پس زد، مسووليت عواقبش با خودش است.

«هر بيمار كليوي حداقل بايد ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان براي تهيه داروهاي خارجي بپردازد. علاوه بر آن، معمولا بيماري كليوي با بيماري‌هاي قلبي، فشارخون، تنفسي و مشكلات استخواني نيز همراه است. به بيان ديگر، هر بيمار كليوي به طور معمول با ۳-۲ بيماري جدي ديگر نيز درگير است، بنابراين هزينه دارويي اين بيماران سرسام‌آور خواهد بود.»

هزينه رفت و آمد بيماران كليوي؛۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان

هر بيمار دياليزي بايد در هفته ۳ بار دياليز شود. حال اگر فاصله منزل او تا مركز درماني ۲۰ كيلومتر باشد، نمي‌تواند سوار وسيله نقليه عمومي شود بنابراين هر جلسه رفت‌وآمد او تا مركز درماني ۱۰ هزار تومان هزينه خواهد داشت كه در ماه تقريبا بين ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان مي‌شود. با اين اوصاف، در ماه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بايد بابت رفت و آمد و داروهايش پرداخت كند. درحالي كه بيشتر بيماران كليوي توان كاركردن ندارند.

«مشكل جدي‌اي كه بيماران كليوي به خصوص در شهر تهران با آن مواجه هستند، تردد در محدوده طرح ترافيك براي انجام دياليز است و جريمه‌هايي كه براي آنها صادر مي‌شود. پيشنهاد ما اين است با كمك كارت‌هاي معتبر انجمن، اين بيماران بتوانند به راحتي در محدوده طرح ترافيك تردد كنند.»

خانم‌ها به همسران دياليزي خود وفادارترند

زندگي بيماران كليوي يك زاويه ديگر نيز دارد كه در آن شايد بحث هزينه و دارو و دستگاه دياليز خيلي كمرنگ باشد .

 «معمولا بيماران كليوي به دليل مسايل و مشكلاتي كه نشأت‌گرفته از بيماري‌شان است، از طرف همسرانشان مورد بي‌مهري قرار مي‌گيرند و كارشان به طلاق كشيده مي‌شود. مراجع قانوني نيز به دليل وجود بيماري صعب‌العلاج، حكم طلاق را به سرعت صادر مي‌كنند.»

 «انصافا خانم‌ها بيشتر همسرانشان (بيمار كليوي) را درك مي‌كنند و با مشكلاتش كنار مي‌آيند، اما مردها به خصوص وقتي همسرانشان ضعيف مي‌شوند و بعضا ميل جنسي‌شان كاهش پيدا مي‌كند، به فكر جدايي مي‌افتند. درحقيقت يكي از معضلات جدي بيماران كليوي، همين مساله است.»

 فروش كليه در بازار دلال‌بازي سودجويان

پيوند كليه در حقيقت راه نجات بيماران كليوي از بسياري از مشكلات است كه حاضرند هزينه‌هاي هنگفتي را براي آن بپردازند، حتي اگر مجبور باشند از دلالان اقدام به خريد كليه كنند. فروش كليه سال‌هاست در مبادي غيرقانوني با رقم‌هاي چندميليوني انجام مي‌شود اما هنوز هيچ مرجعي نتوانسته جلوي آن را بگيرد.

بنا بر اعلام انجمن حمايت از بيماران كليوي، با تعاملاتي كه اين انجمن با وزارت بهداشت انجام داده است، براساس دستورالعمل معاون درمان وزارت بهداشت، از تاريخ ۱/۹/۱۳۹۰ هرگونه عمل پيوند كليه در مراكز دولتي و خصوصي بايد با معرفي‌نامه و مجوز رسمي از انجمن حمايت از بيماران كليوي انجام شود و تنها مرجع و منبعي كه اختيار دارد مجوز براي پيوند و معرفي فرد دهنده و گيرنده صادر كند، انجمن حمايت از بيماران كليوي است. با اين اوصاف انتظار مي‌رود بازار بسياري از سودجويي‌ها به‌خصوص فروش كليه و دلال‌بازي‌هاي آن، جمع شود.

 صندوق بيمه ويژه بيماران صعب العلاج

بيماران كليوي براي ادامه حيات خود به درمان دياليز خوني، دياليز صفاقي و پيوند كليه نياز دارند.

«از سال ۷۶ به بعد، برنامه وزارت بهداشت افزايش تعداد تخت‌ها و بخش‌هاي دياليز متناسب با تعداد بيماران بود. متاسفانه به دليل رشد سريع بيماران، هنوز با مشكلاتي روبرو هستيم. در حال حاضر ۴۳۰ بخش دياليز خوني و ۴۵ بخش دياليز صفاقي در كشور داريم. يكي از نيازهاي بيماران، دستگاه دياليز است كه طي سال‌هاي اخير با همكاري دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، متناسب با نياز بيماران تامين شده است و تا آخر امسال ۱۰۰۰ دستگاه دياليز پيشرفته تامين خواهد شد.»

«سالانه رقم قابل‌توجهي از يارانه دارو مربوط به بيماران پيوندي است و با يارانه‌اي كه اختصاص يافته، هزينه آن قابل پرداخت شده است و قطعا اگر هزينه‌هاي واقعي به عنوان قيمت تمام‌شده ارائه شود، هيچ بيماري توان پرداخت آن را نخواهد داشت. علاوه بر آن، برخي داروها نيز تحت پوشش بيمه نيستند و هزينه آنها بسيار بالاست. به نظر مي‌رسد راه‌حل مشكل اين است كه صندوق‌هاي بيمه ويژه‌اي براي بيماران صعب‌العلاج در نظر گرفته شود. همچنين بهتر است يارانه دارو به جاي آنكه به دارو تعلق گيرد، در اختيار سازمان‌هاي بيمه‌گر قرار گيرد تا پوشش بيمه‌اي افزايش يابد.»

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.