382

ميزان شيوع نارسايی كليه در ايران

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بيماري‌هاي كليوي در ايران مانند كشورهاي ديگر در حال توسعه شايع است.

اين گونه بيماران بيش از ساير افراد در خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي هستند به‌ گونه‌اي كه خطر ابتلا به اين بيماري در مبتلايان به نارسايي پيشرفته كليه ۳۰ برابر بيشتر از افراد سالم است.

شايع‌ترين علت مرگ و مير در دنيا بيماريهاي قلبي و عروقي است كه ۳۰ درصد كل موارد مرگ در دنيا را شامل مي‌شود. هرچند در كشورهاي پيشرفته مرگ و مير اين بيماران رو به كاهش است، ولي متاسفانه در كشورهاي در حال توسعه اين عارضه در حال رشد است. افراد مبتلا به ديابت و يا پرفشاري خون در صورت ابتلا به نارسايي كليه با افزايش خطر بيماري قلبي عروقي مواجه مي‌شوند.

خطر وقوع بيماريهاي قلبي و عروقي در مبتلايان به نارسايي پيشرفته كليه ۳۰ برابر بيشتر از افراد سالم است. متاسفانه خطر ابتلا به اين عارضه نه تنها در مراحل پيشرفته بلكه در مراحل ابتدايي بيماري كليوي نيز مشاهده مي‌شود به طوري‌ كه در بيماراني كه دفع پروتئين بيش از ۳۰۰ ميلي گرم در ۲۴ ساعت دارند، ميزان اين خطر تا ۶ برابر افزايش مي‌يابد. همچنين كاهش بدون علامت عملكرد كليه كه در آزمايش خون با افزايش كراتينين مشخص مي‌شود نيز به عنوان يك عامل خطر در بروز عوارض قلبي عروقي مطرح است كه تاثير آن حتي از پرفشاري خون بيشتر است.

ميزان شيوع نارسايي كليه در ايران

اين بيماري در ايران مانند ساير كشورهاي در حال توسعه شايع است البته در استان‌هاي مختلف ايران شيوع متفاوتي دارد. مردان ۱/۲ برابر بيشتر از زنان به اين عارضه مبتلا مي‌شوند. مبتلايان به ديابت، فشارخون، چاقي و افزايش چربي خون همچنين افراد مسن، سيگاري و يا داراي سابقه خانوادگي بيماري كليوي بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري هستند.

نحوه تشخيص بيماري‌هاي كليوي

اندازه گيري فشار خون، انجام آزمايش ساده ادرار و اندازه گيري كراتينين سرم از راه‌هاي تشخيص اين بيماري است. در آزمايش ساده ادرار نبايد خون يا پروتئين وجود داشته باشد.

راه‌هاي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و عروقي

انجام آزمايش‌هاي دوره‌اي براي بررسي دفع پروتئين در ادرار و آزمايش كراتينين خون به منظورارزيابي عملكرد كليه، كاهش وزن در افراد چاق و اصلاح رژيم غذايي، انجام حركات ورزشي، قطع مصرف سيگار و كنترل پرفشاري خون (فشار خون مناسب ۸۰/۱۲۰ ميلي متر جيوه است) راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي هستند.

از ديگر راه‌هاي پيشگيري از اين بيماري به كنترل قند خون در افراد مبتلا به ديابت (Hgb A1C كمتر از ۷ درصد)، كنترل چربي خون (LDL كمتر از ۱۰۰) و استفاده از برخي از داروهاي كاهنده فشار خون و پروتئين ادرار با تجويز پزشك مي‌توان اشاره كرد.

انجام اين گونه اقدامات بر بهبود وضعيت قلبي و عروقي تاثير مستقيم دارد و باعث كاهش دفع پروتئين در ادرار مي‌شود و از افت سريع عملكرد كليه جلوگيري مي‌كند در نتيجه خطر بروز بيماري قلبي و عروقي را كاهش مي‌دهد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.